Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna i ks. Joachim…
2021-02-05, 19:06 Autor: Jan Poniatyszyn

Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna i ks. Joachim Kobienia, rzecznik opolskiej kurii o przekazywaniu ziemi Kościołowi katolickiemu

Ks. Joachim Kobienia, rzecznik opolskiej kurii oraz Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna [zdj. Radio Opole]
Ks. Joachim Kobienia, rzecznik opolskiej kurii oraz Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna [zdj. Radio Opole]
Na Opolszczyźnie za rządów różnych ugrupowań politycznych przekazano na rzecz związków wyznaniowych w sumie 3486 hektarów ziemi. Do rozpatrzenia pozostają 154 wnioski pochodzące ze strony Kościoła katolickiego.
- Od 30 lat mamy do czynienia z haniebnym procederem. Proszę mi wybaczyć te emocjonalne słowa. Przepis w ustawie o stosunku państwa do Kościoła katolickiego daje możliwość - tylko temu kościołowi, w przeciwieństwie do innych związków wyznaniowych – ubiegania się o grunty jako rekompensatę za zimie pozostawione na Kresach Wschodnich. Okazuje się, że województwo opolskie i dolnośląskie przodują jeśli chodzi o rozdawnictwo tej ziemi. Obecnie procedowanych jest 3,5 tys. hektarów w województwie opolskim, o które upomniał się Kościół katolicki. Ten przepis stał się karykaturą przepisu. Spowodował, że parafie, diecezje, zakony, czy seminaria duchowne wyciągają rękę po publiczną ziemię. Przepis pozwalał na nabywanie od 15 do 50 hektarów. Co robi Kościół katolicki? Nabywa 15, 50 hektarów ziemi, którą sprzedaje i wyciąga rękę po kolejne grunty. To jest skandal absolutny. W ten sposób od 1991 roku pozbyto się 76 tys. hektarów ziemi w całej Polsce. Trzeba powiedzieć dość, stop drenowaniu publicznej kasy, majątku przez podmioty Kościoła katolickiego – powiedział Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna.

Zdaniem ks. Joachima Kobieni, rzecznika opolskiej kurii, Krzysztof Śmiszek mija się z prawdą. Wykazuje też dużą ignorancję w znajomości podstawowych faktów historycznych oraz państwowego prawa.

- Tu nie chodzi o jakąś rekompensatę ziemi utraconej na wschodzie, ale o mienie, które zabrano po drugiej wojnie światowej parafiom, diecezjom przez komunistyczne władze. W ramach zmian ustrojowych państwo polskie zdeklarowało wolę przynajmniej częściowego naprawienia tych konfiskat, które były bezprawne. Dlatego w ustawie pojawił się zapis o 15 hektarach ziemi rolnej dla każdej parafii i 50 hektarach dla diecezji, seminarium i to jednorazowo. W naszej diecezji z tego prawa skorzystała blisko połowa parafii. Beneficjentami takich zarządzeń były także inne kościoły, m.in. prawosławny, ewangelicko-augsburski, czy gminy żydowskie – powiedział Joachim Kobienia.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »