Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Bogdan Tomaszek, radny opolskiego sejmiku o deficycie…
2021-02-03, 18:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Bogdan Tomaszek, radny opolskiego sejmiku o deficycie klastrów przemysłowych na Opolszczyźnie

Bogdan Tomaszek [fot. Łukasz Fura]
Bogdan Tomaszek [fot. Łukasz Fura]
Słabą stroną Opolszczyzny są klastry, czyli skupiska wzajemnie powiązanych firm o podobnym profilu działalności. Lokalne przedsiębiorstwa nie wykorzystują potencjału, jaki mają w regionie. W Unii Europejskiej firmy zrzeszone w takich sieciach współpracy zatrudniają 20 procent pracowników.
- Przedsiębiorstwa konkurują ze sobą, ale również szukają takich obszarów, gdzie mogą współpracować. Tam gdzie jest klaster, tam jest jakaś myśl przewodnia i wspólny biznes dla firm, które w tym klastrze uczestniczą. W dużej mierze te klastry powstały w Polsce po roku 2015. W naszym regionie instytucje otoczenie biznesu zainicjowaliśmy w 2004 roku. Dotyczyło to inkubatorów przedsiębiorczości, parków przemysłowych i klastrów. Według rozeznania branż w regionie wychodziło nam wówczas, że można utworzyć 11 takich inicjatyw klastrowych. Pierwszym, który działał był Śląski Klaster Drzewny. Potem był klaster energetyczny, informatyczny. W planach było utworzenie klastra w przetwórstwie rolno-spożywczym. Wtedy w każdym powiecie była jakaś znacząca fabryka. Nie wykorzystano tego potencjału, którym byli też ludzie zatrudnieni w tych firmach – powiedział Bogdan Tomaszek, jeden z inicjatorów tworzenia klastrów na Opolszczyźnie.

Jaka jest dzisiaj pozycja Opolszczyzny na krajowej mapie klastrów?

- Nie istniejemy. W ubiegłym roku ukazało się opracowanie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, a dotyczyło polityki klastrowej po 2020 roku. Scharakteryzowano obecny stan, wyzwania na przyszłość oraz jakie jest wsparcie rządu. W tym zestawieniu nie ma nas wśród klastrów kluczowych, które mają państwowe wsparcie. Dofinansowanie projektów może wynieść do 10 mln złotych, a chodzi m.in. o gospodarkę niskoemisyjną i rozwój kadrowy. Przykro powiedzieć, ale nas tam nie ma – stwierdził w programie Bogdan Tomaszek.

Klastry nie mogą skutecznie pomagać firmom bez współpracy z samorządami. Jak to wygląda na Opolszczyźnie?

- W 2011 roku mieliśmy dziewięć klastrów zalążkowych. Na ich rozwój były do pozyskania pieniądze w perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2007-2013. Wymagany był udział własny firm, które były w tych naszych inicjatywach klastrowych. Ale nie kwapiły się one, aby wyłożyć swoje pieniądze. Wtedy wystąpiliśmy, aby sejmik województwa wsparł taką inicjatywę. Nie było odzewu i tak to wszystko śmiercią naturalną poumierało. Jak popatrzeć na województwa ościenne to tych klastrów trochę tam jest. Samorząd województwa może tylko wspomóc inicjatywy klastrowe, ale główne skrzypce powinni grać przedsiębiorcy – podsumował Bogdan Tomaszek.

Zobacz także

2021-03-29, godz. 10:38 Bogdan Tomaszek, radny PiS w sejmiku o apelu do ministra w sprawie 254 mln euro - Ja radny Bogdan Tomaszek mam bardzo duże wątpliwości w tej sprawie, dlatego, że to mój rząd decyduje jak podzielić te pieniądze - powiedział gość… » więcej 2021-03-29, godz. 10:12 Zbigniew Kubalańca, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w regionie o apelu do ministerstwa w sprawie 254 mln euro… - Dodatkowe pieniądze, dziwnym trafem póki co nie są przypisane województwu opolskiemu, a powinny być. Do tej pory wszystkie programy operacyjne były tworzone… » więcej 2021-03-26, godz. 20:51 Jacek Nalepa, skarbnik Bractwa Strzeleckiego w Głogówku, o pasjonatach sportów strzeleckich w tym mieście Do wielowiekowej tradycji nawiązuje Bractwo Strzeleckie w Głogówku. Za cel stawia sobie popularyzację sportów strzeleckich. Ma profesjonalną strzelnicę… » więcej 2021-03-26, godz. 18:14 Maciej Krzysik, prezes Stowarzyszenia Nysa 1945, o działalności tej organizacji oraz inicjatywie rekonstrukcji historycznej… Blisko 20 tysięcy złotych będzie kosztować rekonstrukcja dawnej, urzędowej wagi towarowej, która ma stanąć w podcieniach Domu Wagi Miejskiej w Nysie. Obiekt… » więcej 2021-03-26, godz. 13:06 Młodzieżowa Loża Radiowa o transferach politycznych i "wolności" mandatów poselskich Kto odchodzi z partii, opuszcza sejm - nad takimi rozwiązaniami dyskutowano kilka lat temu w sejmie. Czy w świetle ostatnich głośnych i zaskakujących transferów… » więcej 2021-03-26, godz. 10:28 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o tym, że choruje co raz więcej 20-to, 30-to i 40-to latków… - Na tę chwilę mamy 154 pacjentów, wolnych łóżek jest jeszcze 100 - powiedział w Porannej Loży Radiowej Jarosław Kończyło dyrektor szpitala "covidowego"… » więcej 2021-03-26, godz. 09:18 dr Józef Bojko Lock down jest absolutnie konieczny. Pandemii nie widać na ulicy. Chorzy są u nas, w szpitalach i u nas… - Przez kilka godzin rozważaliśmy wczoraj różne warianty związane z pandemią w naszym regionie i w regionach sąsiednich. Na górnym i dolnym śląsku sytuacja… » więcej 2021-03-25, godz. 17:25 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o polityce migracyjnej w kontekście pracy zarobkowej Trzech obcokrajowców zatrzymała opolska policja w związku z brutalnym zabójstwem i podpaleniem mieszkania w Opolu. Wszyscy mieszkali w hotelu robotniczym… » więcej 2021-03-25, godz. 11:14 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z dr Michałem Sutkowskim o przyczynach wzrostu zakażeń… Tuż po konferencji premiera i ministra zdrowia, na której zapowiedziano wprowadzenie ostrzejszych zasad sanitarnych, redaktor Magdalena Ogórek rozmawiała z… » więcej 2021-03-25, godz. 09:30 Marcin Ociepa o lewicowej posłance w szeregach Porozumienia, zatrzymaniu Andżeliki Borys i SIM-ach, czyli programie … - Nie ma mowy o podbieraniu, jest mowa o suwerennej decyzji poseł Pawłowskiej której się po ludzku i politycznie nie dziwię. Ja również uważam, że Porozumienie… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »