Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bogdan Tomaszek, radny opolskiego sejmiku o deficycie…
2021-02-03, 18:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Bogdan Tomaszek, radny opolskiego sejmiku o deficycie klastrów przemysłowych na Opolszczyźnie

Bogdan Tomaszek [fot. Łukasz Fura]
Bogdan Tomaszek [fot. Łukasz Fura]
Słabą stroną Opolszczyzny są klastry, czyli skupiska wzajemnie powiązanych firm o podobnym profilu działalności. Lokalne przedsiębiorstwa nie wykorzystują potencjału, jaki mają w regionie. W Unii Europejskiej firmy zrzeszone w takich sieciach współpracy zatrudniają 20 procent pracowników.
- Przedsiębiorstwa konkurują ze sobą, ale również szukają takich obszarów, gdzie mogą współpracować. Tam gdzie jest klaster, tam jest jakaś myśl przewodnia i wspólny biznes dla firm, które w tym klastrze uczestniczą. W dużej mierze te klastry powstały w Polsce po roku 2015. W naszym regionie instytucje otoczenie biznesu zainicjowaliśmy w 2004 roku. Dotyczyło to inkubatorów przedsiębiorczości, parków przemysłowych i klastrów. Według rozeznania branż w regionie wychodziło nam wówczas, że można utworzyć 11 takich inicjatyw klastrowych. Pierwszym, który działał był Śląski Klaster Drzewny. Potem był klaster energetyczny, informatyczny. W planach było utworzenie klastra w przetwórstwie rolno-spożywczym. Wtedy w każdym powiecie była jakaś znacząca fabryka. Nie wykorzystano tego potencjału, którym byli też ludzie zatrudnieni w tych firmach – powiedział Bogdan Tomaszek, jeden z inicjatorów tworzenia klastrów na Opolszczyźnie.

Jaka jest dzisiaj pozycja Opolszczyzny na krajowej mapie klastrów?

- Nie istniejemy. W ubiegłym roku ukazało się opracowanie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, a dotyczyło polityki klastrowej po 2020 roku. Scharakteryzowano obecny stan, wyzwania na przyszłość oraz jakie jest wsparcie rządu. W tym zestawieniu nie ma nas wśród klastrów kluczowych, które mają państwowe wsparcie. Dofinansowanie projektów może wynieść do 10 mln złotych, a chodzi m.in. o gospodarkę niskoemisyjną i rozwój kadrowy. Przykro powiedzieć, ale nas tam nie ma – stwierdził w programie Bogdan Tomaszek.

Klastry nie mogą skutecznie pomagać firmom bez współpracy z samorządami. Jak to wygląda na Opolszczyźnie?

- W 2011 roku mieliśmy dziewięć klastrów zalążkowych. Na ich rozwój były do pozyskania pieniądze w perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2007-2013. Wymagany był udział własny firm, które były w tych naszych inicjatywach klastrowych. Ale nie kwapiły się one, aby wyłożyć swoje pieniądze. Wtedy wystąpiliśmy, aby sejmik województwa wsparł taką inicjatywę. Nie było odzewu i tak to wszystko śmiercią naturalną poumierało. Jak popatrzeć na województwa ościenne to tych klastrów trochę tam jest. Samorząd województwa może tylko wspomóc inicjatywy klastrowe, ale główne skrzypce powinni grać przedsiębiorcy – podsumował Bogdan Tomaszek.

Zobacz także

2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »