Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Beata Kempa, europoseł Solidarnej Polski o pomocy…
2021-02-03, 09:18 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Beata Kempa, europoseł Solidarnej Polski o pomocy dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, dostępnością do leków i szczepionek w Europie oraz o transformacji klimatycznej

Beata Kempa o pomocy dla rodziców dzieci niepełnosprawnych
- Nakłady na pomoc osobom niepełnosprawnym wzrosły o ponad 70%, ale wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Beata Kempa, europarlamentarzystka i polityk Solidarnej Polski. Na fali dyskusji jaka przetacza się po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaproponowaliśmy koalicji projekt ustawy dotyczący hospicjów preinatalnych. One już są, ale trzeba udrożnić kwestie dostępu - wyjaśniła.
- Nie popieram ekscesów ulicznych i niszczenia bardzo ładnej kampanii "za życiem" i prowadzenia dzieci na protesty i w ich obecności wykrzykiwana haseł powszechnie uważanych za obelżywe i wulgarne - zaznaczyła w Porannej Loży Radiowej.

Rozmawiałyśmy także o szczepieniach przeciwko covid-19. - Wspólny zakup szczepionek przez Unię Europejską był dobrą ideą. Proszę sobie wyobrazić, co by było, gdyby był wyścig państw po szczepionki - powiedziała poseł Kempa. - Ale problem jest szerszy i dotyczy dostępności leków w Europie. UE poprzez wdrażanie różnych ideologii spowodowała "wypchnięcie" produkcji leków do Azji, co skutkowało przerwaniem łańcucha dostaw. A wypchnięto produkcję ponieważ uważano, że szkodzi środowisku - wyjaśniła.
- Komisja Europejska nakreśla nową strategię polityki lekowej, ale to bardzo długi proces i przywracanie normalności w tym obszarze będzie trwało długo - dodała.

Europoseł Beata Kempa zaznaczyła, że wie, że ludzie są na granicy wytrzymałości i nie dziwi się, bo wszyscy są zmęczeni pandemią. - Nie możemy dopuścić jednak do takiej sytuacji jak jest w Portugalii czy Wielkiej Brytanii. Powolne otwieranie gospodarki jest odpowiedzią na zniecierpliwienie, ale musi to być rozsądne, bo jeżeli znowu będzie lawina zachorowań będą ponowne obostrzenia.
Zaznaczyła też, że rozumie przedsiębiorców, którzy poszukują różnych rozwiązań, bo są na granicy opłacalności.

Polityk Solidarnej Polski odniosła się także to braku poparcia ministrów z jej partii rządowej uchwały w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku".

- W tej sprawie jesteśmy konsekwentni. Już w 2011 roku, kiedy powstawaliśmy pokazaliśmy na konferencji w Katowicach, jak bardzo zgubna będzie polityka, która w bardzo krótkim czasie będzie powodowała transformację energetyczną. Jeżeli to ma się skończyć bardzo wysokimi rachunkami dla konsumentów, to my na to nie wyrażamy zgody - powiedziała.

Gość Porannej Loży Radiowej dodała, że na cały proces transformacji energetycznej potrzeba Polsce 500 mld euro, a dostaje kilkanaście mld złotych. Jej zdaniem transformacja energetyczna powinna być rozłożona na 40 lub 50 lat.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »