Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Sebastian Baca, wójt Branic o problemach mieszkańców…
2021-02-02, 19:56 Autor: Jan Poniatyszyn

Sebastian Baca, wójt Branic o problemach mieszkańców przygranicznej gminy na peryferiach Opolszczyzny

Sebastian Baca [fot. Paula Hołubowicz]
Sebastian Baca [fot. Paula Hołubowicz]
Wiejska gmina Branice położona jest na pograniczu polsko-czeskim w powiecie głubczyckim. Lokalnym problemem jest depopulacja, nienajlepszy stan dróg oraz utrudniony dostęp do komunikacji publicznej. Natomiast mieszkańcy tej gminy mają blisko do Opawy i Karniowa w Czechach.
- Jak wiele samorządów zmagamy się z depopulacją. Z przerażeniem patrzę na coroczne raporty pokazujące emigrację, odchodzenie ludności z naszego terenu. Podstawowa opieka zdrowotne jest realizowana u nas przez prywatny podmiot w dwóch lokalizacjach. Mieszkańcy nie napotykają większych problemów. Natomiast dużym problemem są wizyty mieszkańców w szpitalach specjalistycznych w Opolu, Katowicach, Raciborzu. Te zaplanowane zabiegi często zostały odwołane. Nie podano nowego terminu, albo jest przesunięty o wiele miesięcy – powiedział Sebastian Baca.

Gmina Branice jest na peryferiach województwa. W ostatnich latach zmotoryzowani krytykowali stan tamtejszych dróg. Czy ulega to poprawie?

- Do Opola mamy prawie 70 kilometrów. Połączenia kolejowego nie mamy. Trudno jest być optymistą, że kiedykolwiek będzie. Łączy nas droga wojewódzka, która jest sukcesywnie remontowana. Mamy 20 kilometrów dróg gminnych i z tym sobie jakoś radzimy. Olbrzymim problemem są drogi powiatowe. Nasz powiat nie jest zamożny, budżet inwestycyjny jest skromny, a ma w zarządzie kilkaset kilometrów dróg. Z tego prawie sto kilometrów to są drogi w gminie Branice. 90 procent dróg w powiecie nadaje się do gruntownego remontu – wyjaśnia wójt Branic.

W niewielkiej gminie Branice jest 21 sołectw. Sebastian Baca przyznaje, że skomunikowanie transportem publicznym wszystkich wiosek jest dla samorządu lokalnego dużym kłopotem: - Połączenia PKS, jak w wielu podobnych gminach zostały zredukowane. Zapewnienie kilka razy dziennie transportu zbiorowego dla mieszkańca jest bardzo trudne. Znalezienie złotego środka między rachunkiem ekonomicznym przewoźnika, a oczekiwaniami mieszkańców jest dużym problemem.

Zobacz także

2021-03-24, godz. 13:19 Hubert Ibrom o rewitalizacji rynku w Ujeździe, kooperacji gminy z sołtysami i pandemii - Pod względem inwestycyjnym to był dobry rok, pod względem społecznym trudny i smutny – powiedział w samorządowej odsłonie Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-03-24, godz. 09:43 Piotr Woźniak o końcu SLD i nowej formacji Nowa Lewica, a także o posłance Monice Pawłowskiej i niejasnych finansach… - Partia Sojusz Lewicy Demokratycznej odchodzi do historii, a pojawia się partia, która jest kontynuacją o nazwie Nowa Lewica. Mamy kontynuację władz, do… » więcej 2021-03-23, godz. 17:56 Protest mieszkańców Grobnik. O drogowym problemie tej wioski jej sołtys Paweł Buczek i Rafał Pydych, p.o. dyrektora… W obawie o swoje bezpieczeństwo protestowali mieszkańcy Grobnik, którzy domagają się budowy obwodnicy. Przez ich wioskę przebiega droga krajowa, która łączy… » więcej 2021-03-23, godz. 13:28 Cykl "Co tam panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza W cyklu "Co tam panie w polityce" rozmawialiśmy o sytuacji pandemicznej w kraju i w regionie. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, powiedział Programie 1 Polskiego… » więcej 2021-03-23, godz. 09:39 Sławomir Kłosowski apeluje do lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek i przedstawia aktualną sytuację pandemicznej… - Sytuacja jest dynamiczna, niestety pogarsza się - powiedział w Porannej Loży Radiowej wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - Dlatego wystosowałem apel… » więcej 2021-03-22, godz. 17:51 Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wypowiedziach polityków opozycji, protestach przeciw obostrzeniom covidowym oraz… Od soboty obowiązują wprowadzone przez rząd nowe obostrzenia związane ze wzrostem zachorowań na COVID-19. W Warszawie przeciw rygorom sanitarnym protestowało… » więcej 2021-03-22, godz. 13:09 Rajmund Miller o tym, że brakuje strategii w walce z koronawirusem, transferach politycznych, Danielu Obajtku i taśmach… - Lockdown, który jest od soboty, to skutek braku działań rządu. Nie możemy na to patrzeć w aspekcie ostatnich miesięcy, ale od początku pandemii. Gdyby… » więcej 2021-03-22, godz. 09:46 Janusz Kowalski o tym dlaczego Solidarna Polska nie poprze Krajowego Planu Odbudowy, o nauce zdalnej najmłodszych klas… - Krajowy Plan Odbudowy jest częścią wielkiego kredytu od Unii Europejskiej. Mamy dostać go na 34 lata, a koszt będzie większy niż to co otrzymamy i pieniądze… » więcej 2021-03-19, godz. 17:56 Jadwiga Wójciak, prezes Partnerstwa Borów Niemodlińskich i Adriana Dziaczyszyn, dyrektor biura Stowarzyszenia LGD „Płaskowyż… W Polsce jest ok. 300 LGD. 10 takich stowarzyszeń powstało też na Opolszczyźnie. Zrzeszają one osoby z sektora prywatnego, samorządowego i pozarządowego… » więcej 2021-03-19, godz. 13:33 Młodzieżowa Loża Radiowa o walce rządu z pandemią i kolejnym lockdownie Sytuacja pandemiczna się zaostrza, odnotowujemy coraz więcej zakażeń, a od jutra na terenie całego kraju będzie obowiązywał lockdown. O tym jak młodzi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »