Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Józef Swaczyna, przewodniczący Konwentu Starostów…
2021-02-02, 18:25 Autor: Jan Poniatyszyn

Józef Swaczyna, przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Opolskiego o potencjalnej centralizacji szpitali powiatowych i problemach z dyżurami aptek

Józef Swaczyna [fot. Martyna Bobrowska]
Józef Swaczyna [fot. Martyna Bobrowska]
Konwent Starostów Województwa Opolskiego obawia się skutków centralizacji szpitali. Nad koncepcją reorganizacji tych placówek pracuje ministerstwo zdrowia.
- Powołano zespół do spraw restrukturyzacji służby zdrowia. Związane z tym rozporządzenie ukazało się 23 grudnie ubiegłego roku. Zespół pod przewodnictwem wiceministra Gadomskiego ma przygotować propozycję restrukturyzacji służby zdrowia. Projekt ustawy ma powstać do końca maja. Prawdopodobnie dotyczyć będzie przejęcia szpitali przez stronę rządową, wojewodów, czy ministra. Czy będzie to przejęcie szpitali samorządowych, powiatowych, wojewódzkich, czy innych, to tego nie wiemy. Jesteśmy zdziwieni, że do tego zespołu nie powołano przedstawicieli samorządów różnego szczebla. Szpitali powiatowych jest w Polsce ponad 260. Nikt nie rozmawia z samorządami na temat tej restrukturyzacji. Na prośbę prezesa Związku Powiatów Polskich 5 lutego ma się odbyć spotkanie z wiceministrem Sławomirem Gadomskim. My nie uciekamy przed restrukturyzacją służby zdrowia. Jednak nie może być tak, że jedna z ważniejszych reform ma się dokonać w ciągu trzech miesięcy. To jest jakieś nieporozumienie. Musimy na ten temat rozmawiać. Dotyczy to także kwestii restrukturyzacji oddziałów szpitalnych województwa opolskiego. Od kiedy szpitale są w sieci wzrasta ich zadłużenie. Na ponad 15 mld złotych długu, jaki jest w służbie zdrowia, to szpitale powiatowe mają niespełna 3 mld złotych zadłużenia. Gdzie tutaj jest niegospodarność? Zarządzamy szpitalami ponad 20 lat i robimy to dobrze. Mówienie nam, że jest bałagan organizacyjny to jest ze strony ministra niestosowne. Szpital powinien być w każdym powiecie. Czy ma mieć wszystkie odziały? Możemy o tym dyskutować. Mówimy o tym od wielu lat. Jednak w Warszawie wiedzą lepiej, jak ma wyglądać służba zdrowia. Jako samorządowcy z tym się nie zgadzamy. Chcemy reorganizacji służby zdrowia, ale na partnerskich zasadach - powiedział Józef Swaczyna, starosta strzelecki zarazem przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Opolskiego.

Rada powiatu ustala dyżury aptek ogólnodostępnych. W niektórych powiatach jest z tym problem, bo aptekarze odmawiają dyżurów nocnych i w dni wolne od pracy.

- Na te uchwały powiatu aptekarze oraz ich organizacja nie reagują. Generalnie mówią, że to ich nie obowiązuje, a jest to prawo miejscowe. Ja się z tym nie chcę zgodzić. Przesłaliśmy uchwałę Konwentu Starostów Województwa Opolskiego do Naczelnej Izby Aptekarskiej w Opolu, żeby się do tego ustosunkowała. Prawdopodobnie pójdę w spór sądowy. Niech sąd rozstrzygnie, czy apteki mają pełnić dyżur nocny. Nie może być tak, że powiat liczący osiemdziesiąt tysięcy mieszkańców pozbawiony jest w porze nocnej dostępu do apteki – uważa Józef Swaczyna.

Starosta strzelecki odniósł się również do sprawy niezrealizowanego remontu amfiteatru i Pomnika Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny. Twierdzi on, że odpowiada za to Skarb Państwa, który jest właścicielem tych obiektów.

Zobacz także

2021-03-24, godz. 13:19 Hubert Ibrom o rewitalizacji rynku w Ujeździe, kooperacji gminy z sołtysami i pandemii - Pod względem inwestycyjnym to był dobry rok, pod względem społecznym trudny i smutny – powiedział w samorządowej odsłonie Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-03-24, godz. 09:43 Piotr Woźniak o końcu SLD i nowej formacji Nowa Lewica, a także o posłance Monice Pawłowskiej i niejasnych finansach… - Partia Sojusz Lewicy Demokratycznej odchodzi do historii, a pojawia się partia, która jest kontynuacją o nazwie Nowa Lewica. Mamy kontynuację władz, do… » więcej 2021-03-23, godz. 17:56 Protest mieszkańców Grobnik. O drogowym problemie tej wioski jej sołtys Paweł Buczek i Rafał Pydych, p.o. dyrektora… W obawie o swoje bezpieczeństwo protestowali mieszkańcy Grobnik, którzy domagają się budowy obwodnicy. Przez ich wioskę przebiega droga krajowa, która łączy… » więcej 2021-03-23, godz. 13:28 Cykl "Co tam panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza W cyklu "Co tam panie w polityce" rozmawialiśmy o sytuacji pandemicznej w kraju i w regionie. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, powiedział Programie 1 Polskiego… » więcej 2021-03-23, godz. 09:39 Sławomir Kłosowski apeluje do lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek i przedstawia aktualną sytuację pandemicznej… - Sytuacja jest dynamiczna, niestety pogarsza się - powiedział w Porannej Loży Radiowej wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - Dlatego wystosowałem apel… » więcej 2021-03-22, godz. 17:51 Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wypowiedziach polityków opozycji, protestach przeciw obostrzeniom covidowym oraz… Od soboty obowiązują wprowadzone przez rząd nowe obostrzenia związane ze wzrostem zachorowań na COVID-19. W Warszawie przeciw rygorom sanitarnym protestowało… » więcej 2021-03-22, godz. 13:09 Rajmund Miller o tym, że brakuje strategii w walce z koronawirusem, transferach politycznych, Danielu Obajtku i taśmach… - Lockdown, który jest od soboty, to skutek braku działań rządu. Nie możemy na to patrzeć w aspekcie ostatnich miesięcy, ale od początku pandemii. Gdyby… » więcej 2021-03-22, godz. 09:46 Janusz Kowalski o tym dlaczego Solidarna Polska nie poprze Krajowego Planu Odbudowy, o nauce zdalnej najmłodszych klas… - Krajowy Plan Odbudowy jest częścią wielkiego kredytu od Unii Europejskiej. Mamy dostać go na 34 lata, a koszt będzie większy niż to co otrzymamy i pieniądze… » więcej 2021-03-19, godz. 17:56 Jadwiga Wójciak, prezes Partnerstwa Borów Niemodlińskich i Adriana Dziaczyszyn, dyrektor biura Stowarzyszenia LGD „Płaskowyż… W Polsce jest ok. 300 LGD. 10 takich stowarzyszeń powstało też na Opolszczyźnie. Zrzeszają one osoby z sektora prywatnego, samorządowego i pozarządowego… » więcej 2021-03-19, godz. 13:33 Młodzieżowa Loża Radiowa o walce rządu z pandemią i kolejnym lockdownie Sytuacja pandemiczna się zaostrza, odnotowujemy coraz więcej zakażeń, a od jutra na terenie całego kraju będzie obowiązywał lockdown. O tym jak młodzi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »