Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Jerzy Czerwiński, senator Prawa i Sprawiedliwości…
2021-02-01, 20:03 Autor: Jan Poniatyszyn

Jerzy Czerwiński, senator Prawa i Sprawiedliwości o przyznaniu Ślązakom praw mniejszości etnicznej, spisie powszechnym i przygotowaniach do obchodów stulecia III powstania śląskiego

Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zdaniem Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich, Ślązacy i Wilamowianie spełniają kryteria mniejszości etnicznych, jednak nie mogą korzystać z praw ustawy o mniejszościach narodowych. Dlatego apeluje on do premiera o nowelizację tej ustawy.
- Rzecznik Bodnar nie potrafi odejść z honorem. Jest tylko pełniącym obowiązki. Już powinien skończyć swoją kadencję, a nie próbować ingerować w życie polityczne kraju. To jest kolejna próba pokazania swojej odrębności oraz innego usytuowania politycznego niż nasz rząd. Senat co roku rozpatruje sprawozdanie RPO ze stanu przestrzegania praw obywatelskich w naszym kraju. Takie sprawozdanie rozpatrywaliśmy w roku 2020 za rok 2019. Jest to ponad 400 stron tekstu, ale na temat nieprzestrzegania praw mniejszości narodowych i etnicznych jest zaledwie osiem stron. O Ślązakach nie ma tam ani słowa. W tym zakresie nie było interwencji. Nie ma takiego rzeczywistego zapotrzebowania, gdy mówimy o praworządności. W praktyce RPO organizuje panel dyskusyjny, a następnie wnioski z takiego panelu przedstawia jako powszechne dążenie społeczności lokalnej. To jest zachowanie nawet troszeczkę żenujące. Poziom ochrony praw mniejszości narodowych, etnicznych, języka regionalnego jest w Polsce wzorcowy. Polacy np. w Niemczech nie mają statusu mniejszości narodowej, mimo że mają tam ponad stuletnie zakorzenienie – powiedział Jerzy Czerwiński.

RPO twierdzi, że państwo polskie ignoruje m.in. w wyniki spisu powszechnego z 2011 roku. Wówczas 840 tysięcy osób zadeklarowało narodowość śląską. Natomiast zgodnie z prawem w Polsce nie ma narodowości śląskiej. Skąd zatem możliwość jej wyboru w spisie powszechnym?

- W spisie z 2002 roku również zapytano o narodowość. Wówczas nie było ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Polska nie wskazywała wtedy, które grupy etniczne i narodowościowe są mniejszościami. Dlatego ten katalog był otwarty. Dopuszczono wskazanie narodowości, jaką każdy mógł sobie wymyśleć, jakie jest jego subiektywne odczucie. Tak się nie dzieje w żadnym kraju. U nas dopuścił do tego szef GUS. Jeszcze jako poseł protestowałem, że spowoduje to zafałszowanie wyniku spisu. Część naszych rodaków, głównie z Górnego Śląska, wpisała narodowość śląską. W kolejnym spisie w 2011 roku również umożliwiono wpisywanie subiektywnej narodowości, ale jako drugiej. Tłumaczono, że można wpisać narodowość polską, a jako dodatkową można wskazać etnię, czyli przynależność np. do Kaszubów, Ślązaków, Wielkopolan. Efekt był taki, że ilość tych wskazań znacznie się rozszerzyła. Pojawiły się też takie wskazania jak Kociewiacy, Górale, Mazurzy. Uznanie danej grupy jako mniejszości narodowej wiąże się z przywilejami m.in. wyborczymi, oświatowymi, kulturalnymi, itd. To się opłaca. Niestety idziemy w tym kierunku. Jest to niezgodne z obiektywną rzeczywistością i kryteriami ustawy. W ustawie wskazanych jest dziewięć mniejszości narodowych, cztery mniejszości etniczne i jeden język regionalny. Ślązacy nie są mniejszością etniczną. Nie spełniają ustawowych kryteriów, np. językowych. Posługują się gwarą – argumentował senator PiS.

W programie odniósł się też do znaczenia dla Opolszczyzny Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, który rozpocznie się 1 kwietnia.

Opolskiego parlamentarzystę zapytaliśmy o majowe obchody stulecia III powstania śląskiego. Nie zrealizowano remontu amfiteatru oraz Pomnika Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny. Samorządowcy twierdzą, że unijne dofinasowanie z Ministerstwa Kultury nie wystarczyło, aby sfinalizować te zadania. Czy zatem centralne obchody powstańczej rocznicy mogą odbyć się poza Opolszczyzną?

- Jeśli te obchody zostaną przeniesione np. do Katowic, czy w jakieś inne miejsce na Górnym Śląsku, a powinny odbywać się tutaj - na Górze Św. Anny, to my się z tego nie wytłumaczymy. Będziemy się tłumaczyć z pewnego rodzaju indolencji i być może złej woli. Pomnik, amfiteatr na Górze św. Anny, jest własnością Skarbu Państwa. Zarządza nimi w imieniu Skarbu Państwa starosta strzelecki. To jest z mocy ustawy i tego nie można zmienić. Jeśli nie wykonano koniecznych prac, to nie będziemy się mogli z tego wytłumaczyć, a głównie ci, na których ciążył ten obowiązek. Kompetencja w tym zakresie była po stronie starosty strzeleckiego. Obojętne, co by nie mówił, że mu w przetargach brakowało pieniędzy, to się z tego nie wytłumaczy – powiedział Jerzy Czerwiński.

Zobacz także

2021-03-24, godz. 13:19 Hubert Ibrom o rewitalizacji rynku w Ujeździe, kooperacji gminy z sołtysami i pandemii - Pod względem inwestycyjnym to był dobry rok, pod względem społecznym trudny i smutny – powiedział w samorządowej odsłonie Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-03-24, godz. 09:43 Piotr Woźniak o końcu SLD i nowej formacji Nowa Lewica, a także o posłance Monice Pawłowskiej i niejasnych finansach… - Partia Sojusz Lewicy Demokratycznej odchodzi do historii, a pojawia się partia, która jest kontynuacją o nazwie Nowa Lewica. Mamy kontynuację władz, do… » więcej 2021-03-23, godz. 17:56 Protest mieszkańców Grobnik. O drogowym problemie tej wioski jej sołtys Paweł Buczek i Rafał Pydych, p.o. dyrektora… W obawie o swoje bezpieczeństwo protestowali mieszkańcy Grobnik, którzy domagają się budowy obwodnicy. Przez ich wioskę przebiega droga krajowa, która łączy… » więcej 2021-03-23, godz. 13:28 Cykl "Co tam panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza W cyklu "Co tam panie w polityce" rozmawialiśmy o sytuacji pandemicznej w kraju i w regionie. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, powiedział Programie 1 Polskiego… » więcej 2021-03-23, godz. 09:39 Sławomir Kłosowski apeluje do lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek i przedstawia aktualną sytuację pandemicznej… - Sytuacja jest dynamiczna, niestety pogarsza się - powiedział w Porannej Loży Radiowej wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - Dlatego wystosowałem apel… » więcej 2021-03-22, godz. 17:51 Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wypowiedziach polityków opozycji, protestach przeciw obostrzeniom covidowym oraz… Od soboty obowiązują wprowadzone przez rząd nowe obostrzenia związane ze wzrostem zachorowań na COVID-19. W Warszawie przeciw rygorom sanitarnym protestowało… » więcej 2021-03-22, godz. 13:09 Rajmund Miller o tym, że brakuje strategii w walce z koronawirusem, transferach politycznych, Danielu Obajtku i taśmach… - Lockdown, który jest od soboty, to skutek braku działań rządu. Nie możemy na to patrzeć w aspekcie ostatnich miesięcy, ale od początku pandemii. Gdyby… » więcej 2021-03-22, godz. 09:46 Janusz Kowalski o tym dlaczego Solidarna Polska nie poprze Krajowego Planu Odbudowy, o nauce zdalnej najmłodszych klas… - Krajowy Plan Odbudowy jest częścią wielkiego kredytu od Unii Europejskiej. Mamy dostać go na 34 lata, a koszt będzie większy niż to co otrzymamy i pieniądze… » więcej 2021-03-19, godz. 17:56 Jadwiga Wójciak, prezes Partnerstwa Borów Niemodlińskich i Adriana Dziaczyszyn, dyrektor biura Stowarzyszenia LGD „Płaskowyż… W Polsce jest ok. 300 LGD. 10 takich stowarzyszeń powstało też na Opolszczyźnie. Zrzeszają one osoby z sektora prywatnego, samorządowego i pozarządowego… » więcej 2021-03-19, godz. 13:33 Młodzieżowa Loża Radiowa o walce rządu z pandemią i kolejnym lockdownie Sytuacja pandemiczna się zaostrza, odnotowujemy coraz więcej zakażeń, a od jutra na terenie całego kraju będzie obowiązywał lockdown. O tym jak młodzi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »