Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Marcin Ociepa o rozbudowie SOR w szpitalu klinicznym…
2021-02-01, 09:53 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Ociepa o rozbudowie SOR w szpitalu klinicznym, protestach i wyroku TK ws. aborcji i sytuacji w Porozumieniu

Marcin Ociepa o rozbudowie SOR w szpitalu klinicznym, protestach i wyroku TK ws. aborcji i sytuacji w Porozumieniu
- Bardzo nam zależało na tej inwestycji - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej i poseł ziemi Opolskiej. Inwestycja o wartości 12. 5 mln złotych jest współfinansowana przez rząd kwotą 9.5 mln. - Cieszę się, że mogłem wziąć udział w politycznych pracach w Warszawie, które zaowocowały dodatkowymi pieniędzmi na tę inwestycję - dodał.
Marcin Ociepa skomentował także weekendowe protesty po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.
- Mamy w Polce demokrację, więc protesty są czymś naturalnym, ale w środku pandemii roztropną formą okazywania swojego sprzeciwu - stwierdził. - Manifestacje w ten weekend były spokojniejsze niż to, co obserwowaliśmy jakiś czas temu. Nie ma wątpliwości, że ci którzy popełniają przestępstwo powinni zostać potępieni. Jest też masa ludzi, którzy prawa nie łamią, ale jestem przeciwnikiem takich protestów w czasie pandemii. Rozumiem, że wyrok został opublikowany teraz, pandemia była niespodziewana, ale odbywają się normalne procesy demokratyczne, które wywołują emocji. TK nie mógł czekać z ogłoszeniem wyroku na zakończenie pandemii - mówił gość Porannej Loży Radiowej.

Zaznaczył on, że rząd nie będzie dochodził do porozumienia z tymi, którzy żądają aborcji na życzenie, w żadnym wypadku nie należy liberalizować prawa aborcyjnego. - Znaczna część protestujących wyraża obawy wobec obecnego stanu prawnego. Mamy sporo dezinformacji w przestrzeni publicznej w czym biorą udział także opolscy posłowie opozycji, nad czym ubolewam. Prawo się nie zmieniło, TK podtrzymał swoją linię orzeczniczą od roku 1997 odnośnie konstytucji. Musimy doprecyzować w Sejmie przepisy w taki sposób, żeby jasno powiedzieć, że przesłanka dotycząca życia i zdrowia kobiety zostaje w mocy - wyjaśniał minister Ociepa. - Nie ma żadnej wątpliwości, że kiedy zagrożone jest życie i zdrowie kobiety, także psychiczne, to decyzję powinni podejmować rodzice. Interpretujemy wyrok tak, że została rozciągnięta ochrona na dzieci z zespołem Downa i z zespołem Turnera.

Marcin Ociepa, wiceprezes Porozumienia skomentował także, dwugłos w partii dotyczący wyroku TK. Andrzej Sośnierz i wiceminister rozwoju, pracy i technologii, a także poseł Porozumienia Iwona Michałek przyznali, że żałują, że podpisali się pod zapytaniem do TK ws. aborcji. - Ja się nie podpisałem. Chciałbym zachować się lojalnie wobec kolegów i powiem tylko, że mieli do tego prawo.

Pytany o zaszczepienie się poza kolejnością liderki lubelskich struktur Porozumienia Teresy Bogackiej powiedział, że każdy, kto próbuje przeskoczyć kolejkę, zachowuje się haniebnie powinien ponieść konsekwencje, na pewno te polityczne. Tutaj nie ma świętych krów. - Najpewniej będzie zawieszona. U nas może to zrobić prezydium a nie jednoosobowo prezes. Zajmie się tym najbliższe posiedzenie prezydium partii.

Zobacz także

2021-03-24, godz. 13:19 Hubert Ibrom o rewitalizacji rynku w Ujeździe, kooperacji gminy z sołtysami i pandemii - Pod względem inwestycyjnym to był dobry rok, pod względem społecznym trudny i smutny – powiedział w samorządowej odsłonie Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-03-24, godz. 09:43 Piotr Woźniak o końcu SLD i nowej formacji Nowa Lewica, a także o posłance Monice Pawłowskiej i niejasnych finansach… - Partia Sojusz Lewicy Demokratycznej odchodzi do historii, a pojawia się partia, która jest kontynuacją o nazwie Nowa Lewica. Mamy kontynuację władz, do… » więcej 2021-03-23, godz. 17:56 Protest mieszkańców Grobnik. O drogowym problemie tej wioski jej sołtys Paweł Buczek i Rafał Pydych, p.o. dyrektora… W obawie o swoje bezpieczeństwo protestowali mieszkańcy Grobnik, którzy domagają się budowy obwodnicy. Przez ich wioskę przebiega droga krajowa, która łączy… » więcej 2021-03-23, godz. 13:28 Cykl "Co tam panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza W cyklu "Co tam panie w polityce" rozmawialiśmy o sytuacji pandemicznej w kraju i w regionie. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, powiedział Programie 1 Polskiego… » więcej 2021-03-23, godz. 09:39 Sławomir Kłosowski apeluje do lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek i przedstawia aktualną sytuację pandemicznej… - Sytuacja jest dynamiczna, niestety pogarsza się - powiedział w Porannej Loży Radiowej wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - Dlatego wystosowałem apel… » więcej 2021-03-22, godz. 17:51 Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wypowiedziach polityków opozycji, protestach przeciw obostrzeniom covidowym oraz… Od soboty obowiązują wprowadzone przez rząd nowe obostrzenia związane ze wzrostem zachorowań na COVID-19. W Warszawie przeciw rygorom sanitarnym protestowało… » więcej 2021-03-22, godz. 13:09 Rajmund Miller o tym, że brakuje strategii w walce z koronawirusem, transferach politycznych, Danielu Obajtku i taśmach… - Lockdown, który jest od soboty, to skutek braku działań rządu. Nie możemy na to patrzeć w aspekcie ostatnich miesięcy, ale od początku pandemii. Gdyby… » więcej 2021-03-22, godz. 09:46 Janusz Kowalski o tym dlaczego Solidarna Polska nie poprze Krajowego Planu Odbudowy, o nauce zdalnej najmłodszych klas… - Krajowy Plan Odbudowy jest częścią wielkiego kredytu od Unii Europejskiej. Mamy dostać go na 34 lata, a koszt będzie większy niż to co otrzymamy i pieniądze… » więcej 2021-03-19, godz. 17:56 Jadwiga Wójciak, prezes Partnerstwa Borów Niemodlińskich i Adriana Dziaczyszyn, dyrektor biura Stowarzyszenia LGD „Płaskowyż… W Polsce jest ok. 300 LGD. 10 takich stowarzyszeń powstało też na Opolszczyźnie. Zrzeszają one osoby z sektora prywatnego, samorządowego i pozarządowego… » więcej 2021-03-19, godz. 13:33 Młodzieżowa Loża Radiowa o walce rządu z pandemią i kolejnym lockdownie Sytuacja pandemiczna się zaostrza, odnotowujemy coraz więcej zakażeń, a od jutra na terenie całego kraju będzie obowiązywał lockdown. O tym jak młodzi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »