Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji…
2021-01-29, 20:03 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej o działalności tego stowarzyszenia i rozwoju tras rowerowych

Piotr Mielec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Mielec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Opolszczyzna jest wśród regionów o najmniejszym natężeniu ruchu turystycznego w kraju. Natomiast w województwie tym przybywa ścieżek rowerowych budowanych przez samorządy lokalne.
75 procent wydatków na turystykę pochodzi z budżetów gmin. Według ekspertów świadczy to o niskim poziomie koordynacji polityki rozwoju branży turystycznej w Polsce. Nie zawsze też działania gminy są właściwe. Przykładem są ścieżki rowerowe. Często samorządy lokalne budują takie trasy według własnego uznania i bez uzgodnień z sąsiadami.

- Jest to bardzo duży problem, chociaż ta świadomość zmienia się na korzyść. Są już realizowane projekty międzygminne, ale problematycznych przypadków możemy znaleźć bardzo dużo. Swego czasu przygotowaliśmy dokument, który obowiązuje w województwie. To są standardy projektowe i wykonawcze dla infrastruktury rowerowej Opolszczyzny. Samorząd województwa i zarząd dróg wojewódzkich w jakimś sensie takie działania koordynują. W polskim systemie prawnym nie ma takiej jednej instytucji, która by pilnowała tych rzeczy, by te ścieżki rowerowe nie powstawały znikąd donikąd, szczególnie przez granice gmin i powiatów. Zupełnie inna sytuacja jest w Czechach, gdzie nasi sąsiedzi z południa są bardzo rozwinięci pod tym względem. Tam nadzór sprawuje odpowiednie ministerstwo - powiedział Piotr Mielec, dyrektor OROT.

W programie pytaliśmy też o wytyczone już trasy rowerowe, które mają m.in. przebiegać przez Opolszczyznę, spajać polsko-czeskie szlaki turystyczne i połączyć pogranicze obu krajów. Okazuje się, że problemem jest porozumienie samorządów lokalnych w sprawie budowy tej długodystansowej trasy rowerowej. Wymaga ona dużych nakładów finansowych, co jest znaczącą barierą.

Do OROT należy 158 podmiotów z Opolszczyzny. Członkami tego stowarzyszenia są Jednostki Samorządu Terytorialnego, przedsiębiorcy, organizacje społeczne i turystyczne, instytucje, uczelnie oraz osoby fizyczne. W powiecie prudnickim z OROT wystąpił Głogówek, a teraz przymierza się do tego gmina Prudnik. Do związanych z tym kontrowersji odniósł się Piotr Mielec.

Zobacz także

2021-03-25, godz. 09:23 Michał Kalinowski o politycznych "śliwkach robaczywkach", połączeniu z SLD i stworzeniu Nowej Lewicy - Byłem w ogromnym szoku, nie spodziewaliśmy się tego. Takie „śliwki robaczywki” są chyba w każdym środowisku. Byłem bardzo zły gdy o tym usłyszałem… » więcej 2021-03-24, godz. 17:22 Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki oraz Tomasz Olejnik, wiceburmistrz Gorzowa Śląskiego, o budowie obwodnic tych… Ponadregionalne znaczenie ma budowa obwodnicy Praszki, której częścią jest obejście drogowe Gorzowa Śląskiego. Nowa trasa zapewni tranzytowe połączenie… » więcej 2021-03-24, godz. 13:22 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o tym, że inwestycje w gminie finansują głównie pieniądze „z zewnątrz”… - Jest trudno jak w większości samorządów. Nasze plany w zakresie remontów i inwestycji musiały być mocno zmodyfikowane, szczególnie w drugiej połowie… » więcej 2021-03-24, godz. 13:19 Hubert Ibrom o rewitalizacji rynku w Ujeździe, kooperacji gminy z sołtysami i pandemii - Pod względem inwestycyjnym to był dobry rok, pod względem społecznym trudny i smutny – powiedział w samorządowej odsłonie Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-03-24, godz. 09:43 Piotr Woźniak o końcu SLD i nowej formacji Nowa Lewica, a także o posłance Monice Pawłowskiej i niejasnych finansach… - Partia Sojusz Lewicy Demokratycznej odchodzi do historii, a pojawia się partia, która jest kontynuacją o nazwie Nowa Lewica. Mamy kontynuację władz, do… » więcej 2021-03-23, godz. 17:56 Protest mieszkańców Grobnik. O drogowym problemie tej wioski jej sołtys Paweł Buczek i Rafał Pydych, p.o. dyrektora… W obawie o swoje bezpieczeństwo protestowali mieszkańcy Grobnik, którzy domagają się budowy obwodnicy. Przez ich wioskę przebiega droga krajowa, która łączy… » więcej 2021-03-23, godz. 13:28 Cykl "Co tam panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza W cyklu "Co tam panie w polityce" rozmawialiśmy o sytuacji pandemicznej w kraju i w regionie. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, powiedział Programie 1 Polskiego… » więcej 2021-03-23, godz. 09:39 Sławomir Kłosowski apeluje do lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek i przedstawia aktualną sytuację pandemicznej… - Sytuacja jest dynamiczna, niestety pogarsza się - powiedział w Porannej Loży Radiowej wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - Dlatego wystosowałem apel… » więcej 2021-03-22, godz. 17:51 Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wypowiedziach polityków opozycji, protestach przeciw obostrzeniom covidowym oraz… Od soboty obowiązują wprowadzone przez rząd nowe obostrzenia związane ze wzrostem zachorowań na COVID-19. W Warszawie przeciw rygorom sanitarnym protestowało… » więcej 2021-03-22, godz. 13:09 Rajmund Miller o tym, że brakuje strategii w walce z koronawirusem, transferach politycznych, Danielu Obajtku i taśmach… - Lockdown, który jest od soboty, to skutek braku działań rządu. Nie możemy na to patrzeć w aspekcie ostatnich miesięcy, ale od początku pandemii. Gdyby… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »