Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Radosław Roszkowski, prezes Stowarzyszenia Gmin…
2021-01-29, 19:49 Autor: Jan Poniatyszyn

Radosław Roszkowski, prezes Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad o nowych funduszach unijnych wspierających rozwój pogranicza polsko-czeskiego

Radosław Roszkowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Radosław Roszkowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Unia Europejska wspomaga też finansowo rozwój terenów przygranicznych. Samorządy lokalne z Opolszczyzny należą do dwóch euroregionów, które tworzą ze swoimi odpowiednikami w Czechach.
Nie wiadomo jeszcze, jakimi kwotami dysponować będą euroregiony w nowej perspektywie finansowej UE do 2027 roku.

- Przewidywania nie są najbardziej korzystne. Wynika to z kilku powodów. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE powoduje spadek unijnego budżetu. Według szacunków jest to nawet 20 procent. Należy spodziewać się, że o taką wielkość spadną fundusze, które UE przeznacza na różne cele. W przypadku programów transgranicznych obejmujących Polskę znaczące są zamiary rządu. Chce on zrównoważyć wydatki na wszystkich granicach naszego kraju. Należy pamiętać, że niektóre z nich nie są granicami wewnętrznymi UE. Chodzi o granice z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Potraktowanie tych granic na podobnych prawach finansowych, jak choćby granicy polsko – czeskiej może spowodować kolejny odpływ funduszy – powiedział Radosław Roszkowski.

Prezes SGPEP mówił m.in. o wpływie pandemii na współpracę z Czechami oraz problemach związanych z rozliczaniem projektów transgranicznych, które uzyskały unijne dofinansowanie.

Zobacz także

2021-03-30, godz. 13:16 Cykl "Co tam panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza "Co tam Panie w polityce" rozpoczęliśmy od rozmowy o zmianach jakie mają być wprowadzone w systemie szczepień przeciwko covid-19. Zapowiedział je rano Michał… » więcej 2021-03-30, godz. 09:33 Tomasz Kostuś o programie "Uzdrowimy Polskę" i "Soku z buraka" - To pakiet propozycji wyjścia z kryzysu zdrowotnego po pandemii. Jeśli nie podejmiemy konkretnych działań, to będzie bardzo źle - powiedział w Porannej… » więcej 2021-03-30, godz. 09:31 Beniamin Godyla o dopuszczeniu do kwalifikacji na szczepienie zawodów medycznych i słowach Stanisława Karczewskiego - Ustawa na pewno została zatwierdzona z poprawkami - powiedział w Porannej Loży Radiowej senator KO Beniamin Godyla. Odniósł się w ten sposób do słów… » więcej 2021-03-29, godz. 19:37 Jerzy Czerwiński, senator PiS, o ochronie mniejszości polskiej za wschodnią granicą i obchodach setnej rocznicy III… Senat jest izbą sprawującą opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. W relacjach z naszymi wschodnimi sąsiadami narosły różne pola konfliktów. Dotyczą… » więcej 2021-03-29, godz. 13:34 Violetta Porowska w "Parlamentarnym poniedziałku" o walce z pandemią, Soku z buraka i 254 mln euro - Mówiliśmy, że trzecia fala pandemii będzie inna niż pierwsza i druga i że wirus w wersji brytyjskiej spowoduje, że więcej pacjentów będzie trafiać… » więcej 2021-03-29, godz. 10:38 Bogdan Tomaszek, radny PiS w sejmiku o apelu do ministra w sprawie 254 mln euro - Ja radny Bogdan Tomaszek mam bardzo duże wątpliwości w tej sprawie, dlatego, że to mój rząd decyduje jak podzielić te pieniądze - powiedział gość… » więcej 2021-03-29, godz. 10:12 Zbigniew Kubalańca, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w regionie o apelu do ministerstwa w sprawie 254 mln euro… - Dodatkowe pieniądze, dziwnym trafem póki co nie są przypisane województwu opolskiemu, a powinny być. Do tej pory wszystkie programy operacyjne były tworzone… » więcej 2021-03-26, godz. 20:51 Jacek Nalepa, skarbnik Bractwa Strzeleckiego w Głogówku, o pasjonatach sportów strzeleckich w tym mieście Do wielowiekowej tradycji nawiązuje Bractwo Strzeleckie w Głogówku. Za cel stawia sobie popularyzację sportów strzeleckich. Ma profesjonalną strzelnicę… » więcej 2021-03-26, godz. 18:14 Maciej Krzysik, prezes Stowarzyszenia Nysa 1945, o działalności tej organizacji oraz inicjatywie rekonstrukcji historycznej… Blisko 20 tysięcy złotych będzie kosztować rekonstrukcja dawnej, urzędowej wagi towarowej, która ma stanąć w podcieniach Domu Wagi Miejskiej w Nysie. Obiekt… » więcej 2021-03-26, godz. 13:06 Młodzieżowa Loża Radiowa o transferach politycznych i "wolności" mandatów poselskich Kto odchodzi z partii, opuszcza sejm - nad takimi rozwiązaniami dyskutowano kilka lat temu w sejmie. Czy w świetle ostatnich głośnych i zaskakujących transferów… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »