Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Andrzej Pulit, wójt Skarbimierza o rozwoju wiejskiej…
2021-01-27, 19:42 Autor: Jan Poniatyszyn

Andrzej Pulit, wójt Skarbimierza o rozwoju wiejskiej gminy będącej liderem wydatków inwestycyjnych w przeliczeniu na mieszkańca

Andrzej Pulit, Samorządowa Loża Radiowa w Skarbimierzu (08.02.20 r.) [fot. Wanda Kownacka]
Andrzej Pulit, Samorządowa Loża Radiowa w Skarbimierzu (08.02.20 r.) [fot. Wanda Kownacka]
Skarbimierz jest w krajowej czołówce rankingów najszybciej rozwijających się gmin wiejskich. Zawdzięcza to dogodnemu położeniu nieopodal autostrady A4, co przyciąga inwestorów lokujących tam kolejne firmy. Z tej koniunktury korzystają też mieszkańcy gminy.
- Bardzo dobrze gospodarzymy. Mamy najlepszy wskaźnik wypłacalności w województwie. To decyduje o tym, że gmina dużo inwestuje. Tak jest od początku jej powstania, gdy wyszliśmy na opolskiego lidera w inwestycjach. Wówczas zaciągaliśmy kredyty i byliśmy najbardziej zadłużeni. Rozwija się strefa ekonomiczna, do której przekazaliśmy tereny. Mamy z tego tytułu podatki. Gdy przychodzi inwestor to stwarzamy mu dogodne warunki. Przez gminę przebiega gazociąg. Jest też możliwość zaopatrzenia w energię elektryczną. Tego brakuje innym samorządom – powiedział Andrzej Pulit, wójt Skarbimierza.

Czy sytuacja związana z COVID -19 spowoduje w tym roku znaczący spadek dochodów gminy Skarbimierz, a być może i wyhamuje inwestycji samorządu lokalnego?

- W naszej gminie nie ma to dużego znaczenia. Są u nas duże firmy, które nadal się rozwijają. Powstają nowe hale. Podatek z tego tytułu dla gminy będzie większy, niż w minionym roku. Przewidujemy nawet większy udział w podatku od osób fizycznych. Z moje inicjatywy idziemy w ekologię, w czyste powietrze. W minionym roku przeznaczyliśmy ponad 4 mln złotych na dopłaty dla mieszkańców do fotowoltaiki, pomp ciepła, przyłączy i pieców gazowych. Ten program rozwijamy. Mamy też dwa punkty ładowania samochodów elektrycznych, gdzie będziemy podawać mieszkańcom energię za darmo – powiedział wójt Skarbimierza.

Zobacz także

2021-03-04, godz. 18:02 "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa". Radiowa debata o likwidacji OFE Rząd przyjął projekt ustawy, która ostatecznie zlikwiduje Otwarte Fundusze Emerytalne i przekształci je w Indywidualne Konta Emerytalne. Przeniesienie środków… » więcej 2021-03-04, godz. 12:12 Prosto z sejmu. Magdalena Ogórek rozmawia z europoseł PiS Beatą Kempą Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" była Beata Kempa, europoseł PiS (Solidarna Polska). Rozmowa dotyczyła m.in. kwestii najnowszego zestawienia… » więcej 2021-03-04, godz. 10:32 Marcin Palade o podziale mandatów wyliczonych na podstawie średniej sondażowej z lutego 2021 - Zmiany są, ale to nie są jakieś zmiany rewolucyjne. One wynikają z tego co dzieje się na szczeblu ogólnopolskim. Mamy zmiany w tendencjach, które są… » więcej 2021-03-04, godz. 09:39 Violetta Porowska o podziale mandatów sejmowych na luty 2021, który opublikował Marcin Palade. "PiS w regionie nie tylko… - Opolszczyzna zawsze była uznawana za województwo w którym PiS ma najsłabszą pozycję, a tu się okazuje w trzech wyborach, że to nieprawda. PiS w regionie… » więcej 2021-03-03, godz. 18:40 Małgorzata Błażejowska-Baklarz, rzecznik Opolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy o wsparciu młodzieży… Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce blisko pięć procent osób po szesnastym roku życia wypada z systemu edukacji, co oznacza, że porzucają naukę w szkołach… » więcej 2021-03-03, godz. 13:33 Andrzej Kruczkiewicz, starosta nyski o uporządkowaniu rzeki Mora i centralizacji szpitali - Powódź to za duże słowo, ale te podtopienia które wystąpiły na początku września i w październiku dały się nam we znaki. I to nie rzeka Nysa Kłodzka… » więcej 2021-03-03, godz. 10:02 Szymon Ogłaza, radny i wicemarszałek województwa o aktywności radnych i sprzedanym prezencie od ambasadora Chin - Nie lubię zestawień aktywności radnych. Pan Gabor nie zaznaczył w swoim wpisie, że trzech radnych z PO, którzy mają zerową aktywność, to jednocześnie… » więcej 2021-03-03, godz. 09:36 Tomasz Gabor (SP), radny sejmiku z klubu PiS o aktywności radnych oraz o serwisie do herbaty z chińskiej porcelany sprzedanym… - Policzenie interpelacji radnych i ich aktywności wynikało ze słów wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcy - powiedział w Porannej Loży Radiowej radny Solidarnej… » więcej 2021-03-02, godz. 19:25 Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika o nowych miejscach pracy oraz inwestycjach w tym mieście Rada Miejska Prudnika podjęła uchwałę o wydzierżawieniu Henniges Automotive hali po fabryce „Frotex”. Firma ta zapowiedziała nakłady remontowe i na… » więcej 2021-03-02, godz. 18:07 Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty o zamiarach reorganizacji sieci szkół postulowanych przez samorządy lokalne Niektóre opolskie samorządy lokalne wdrożyły procedurę likwidacji lub przekształcenia szkół. Zgodnie z przepisami uchwały intencyjne w tej sprawie radni… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »