Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Henryk Wierny, prezes Stowarzyszenia Klub „Rodło”…
2021-01-22, 18:35 Autor: Jan Poniatyszyn

Henryk Wierny, prezes Stowarzyszenia Klub „Rodło” w Opolu, o problemach z nadaniem profesorowi Franciszkowi Markowi tytułu Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego

Henryk Wierny [fot. Łukasz Fura]
Henryk Wierny [fot. Łukasz Fura]
Krytyczne opinie wywołała decyzja Rafała Bartka, przewodniczącego Sejmiku Województwa Opolskiego. Lider Mniejszości Niemieckiej odmówił procedowania wniosku o nadanie Franciszkowi Markowi tytułu Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego. Oburzony tym jest Henryk Wierny, prezes Stowarzyszenia Klub „Rodło” w Opolu.
- Pan profesor Franciszek Marek to wielki Ślązak, polski patriota i naukowiec. Wypromował 10 doktorantów i ponad 200 magistrów pedagogiki. Jest wielkim znawcą historii Śląska i tożsamości jego mieszkańców. Wykładał na wielu uczelniach krajowych, niemieckich i azjatyckich. Ma najwyższe odznaczenia państwowe. To jest ikona naszego środowiska – powiedział Henryk Wierny.

Rafał Bartek, przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego, zamieścił na swoim profilu społecznościowym wpis. Powołuje się w nim na regulamin przyznawania tytułu Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego. „Zapis regulaminu mówi wprost, że podmiot uprawniony do składania wniosku (np. Przewodniczący Sejmiku) musi stać się „rzecznikiem” czy jak ktoś woli „adwokatem” danego wniosku a w ślad za tym danej postaci. Ze względu na wypowiedzi Pana prof. Marka (których nigdy nie odwołał) obrażające niemieckich Ślązaków i ich prawo do samookreślania się, ja, jako reprezentant tej społeczności takim rzecznikiem po prostu być nie mogę”.

- To jest żenujące. Przewodniczący nie zacytował mi, jakie słowa obraźliwe wypowiedział pan profesor w stosunku do Mniejszości Niemieckiej. Sytuacja jest kuriozalna, bo pytałem pana Bartka, w którym roku, w jakiej publikacji, tak obraził MN na Śląsku Opolskim. Nie umiał mi tego powiedzieć. 8 czerwca 2020 roku wystąpiłem o nadanie tego honorowego tytułu. Było dla mnie wielkim oburzeniem, kiedy w wigilię otrzymałem od przewodniczącego Bartka odpowiedź, że on tego nie akceptuje i nie daje tego dalej pod dyskusję. Tematu nie odpuścimy aż do pozytywnego załatwienia sprawy – powiedział prezes Stowarzyszenia Klub „Rodło” w Opolu.

W rozmowie z Henrykiem Wiernym nawiązaliśmy także do planów związanych z upamiętnieniem setnej rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech.

Zobacz także

2021-03-02, godz. 19:25 Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika o nowych miejscach pracy oraz inwestycjach w tym mieście Rada Miejska Prudnika podjęła uchwałę o wydzierżawieniu Henniges Automotive hali po fabryce „Frotex”. Firma ta zapowiedziała nakłady remontowe i na… » więcej 2021-03-02, godz. 18:07 Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty o zamiarach reorganizacji sieci szkół postulowanych przez samorządy lokalne Niektóre opolskie samorządy lokalne wdrożyły procedurę likwidacji lub przekształcenia szkół. Zgodnie z przepisami uchwały intencyjne w tej sprawie radni… » więcej 2021-03-02, godz. 13:40 Piotr Gociek i Piotr Moc o rządowym planie zakupu szczepionki z Dalekiego Wschodu, opozycyjnej "recepcie na kryzys" oraz… Plany zakupowe rządu w kwestii szczepionek przeciw covid-19 sięgają na Daleki Wschód. W środę (2.03.) odbędzie się kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu… » więcej 2021-03-02, godz. 10:27 Michał Kalinowski z Wiosny i Janusz Kowalski z Solidarnej Polski o Żołnierzach Wyklętych Gośćmi Porannej Loży Radiowej byli dziś Michał Kalinowski, koordynator partii Wiosna w województwie opolskim oraz Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski… » więcej 2021-03-01, godz. 18:33 Piotr Wach, wiceprzewodniczący opolskiego sejmiku o tym, że również Opolszczyzna powinna skorzystać z pieniędzy Programu… W nowej perspektywie finansowej Opolszczyzna ma otrzymać mniej unijnych pieniędzy niż w poprzednich latach. Region dostanie co najmniej 763 mln euro. Jest to… » więcej 2021-03-01, godz. 13:23 Jerzy Czerwiński o upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych, Krajowym Planie Odbudowy i kontrowersjach wokół prezesa PKN… „Chcieli nas zakopać. Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem” – to zdanie powinno by dedykowane tym, których potomkowie są w niektórych miejscach, szczególnie… » więcej 2021-03-01, godz. 10:18 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o wyczynianiu niestworzonych rzeczy i sytuacji Namysłowskiego Centrum Zdrowia - Nie mogę się nie zgodzić ze słowami posła Ryszarda Wilczyńskiego, ale bardziej w wydźwięku pozytywnym - powiedział w Porannej Loży Radiowej Konrad… » więcej 2021-03-01, godz. 09:23 Arkadiusz Karbowiak, pomysłodawca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych o tym jak wyglądały starania o ustanowienie… - W 2006 roku został posadowiony w Opolu pomnik poświęcony żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Budził on w środowiskach kombatanckich proweniencji… » więcej 2021-02-26, godz. 17:12 Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych i Barbara Zając, wójt gminy Pokój, o terenach objętych… W Polsce jest 125 parków krajobrazowych. Na Opolszczyźnie wytyczono trzy takie obszary. Miejscami kolidują one z ożywieniem gmin. Występuje konflikt interesów… » więcej 2021-02-26, godz. 13:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym co dalej z RPO i odrzuceniu przez senat kandydatury prof. Wawrzyka Piotr Wawrzyk, Zuzanna Rudzińska - Bluszcz, Robert Gwiazdowski, Jan Rokita, Piotr Ikonowicz - wiele nazwisk już padło w kontekście wyboru na Rzecznika Praw… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »