Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Piotr Soczyński, starosta głubczycki i Szymon Ogłaza…
2021-01-20, 19:29 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Soczyński, starosta głubczycki i Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego o przywróceniu połączenia kolejowego Racibórz – Głubczyce – Racławice Śląskie

Piotr Soczyński, starosta głubczycki i Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego [zdj. Radio Opole]
Piotr Soczyński, starosta głubczycki i Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego [zdj. Radio Opole]
Zapewnienie osobowego transportu publicznego jest zadaniem samorządów lokalnych. O wznowienie ruchu kolejowego na trasie z Racławic Śląskich do Raciborza zabiegają samorządy lokalne z województw opolskiego i śląskiego. Szansą na powodzenie tych starań jest rządowy Program Kolej Plus.
Powiat głubczycki jest jedynym na Opolszczyźnie, który nie ma połączenia kolejowego.

- Był to argument do rozpoczęcia w tamtym roku dyskusji na temat zmiany tej sytuacji. Do tej dyskusji włączone zostały samorządy powiatu raciborskiego, prudnickiego, głubczyckiego oraz samorząd województwa opolskiego i śląskiego. Ważną rolę odgrywali ministrowie Janusz Kowalski i Michał Woś. Samorząd województwa opolskiego, jako lider całego projektu, złożył w ubiegłym roku wniosek do Programu Kolej Plus. Warunkiem jest przywrócenie połączeń osobowych. Niemniej jednak bardzo istotnym elementem dla tej linii jest transport towarowy. Transport płodów rolnych mógłby odbywać się drogą kolejową. Wówczas nie byłyby niszczone drogi krajowe. Budynek dworca kolejowego w Głubczycach został wyłączony z gruntów PKP i sprzedany przez gminę prywatnemu podmiotowi. Ten obiekt nie jest brany pod uwagę dlatego, że cały Program Kolej Plus jest dedykowany na przywracanie połączeń pasażerskich i tymi beneficjentami są samorządy. Nie ma takiej możliwości, aby firma prywatna mogła brać w tym udział. Inicjatywa ta to ważny pomysł i jesteśmy w stanie go zrealizować. Jest jeden warunek. Chodzi o wkład własny, który muszą zabezpieczyć samorządy. Liczymy na pomoc, którą zadeklarował minister Janusz Kowalski. Nie wszystkie samorządy będzie stać na zabezpieczenie wielomilionowego wkładu własnego – powiedział Piotr Soczyński.

Koszty związane z odtworzeniem tych połączeń kolejowych szacowane są na kwotę od 350 do ponad 500 mln złotych.

- Jako samorząd województwa odpowiadamy za ruch pasażerski i nie jest dobrze, gdy jeden powiat jest z tego wykluczony. Ok. 60 mln złotych dopłacamy rocznie do przewozów pasażerskich z budżetu województwa. To kilka lat temu miejscowi przedsiębiorcy apelowali, aby mogli przewozić swoje towary koleją. Złożyliśmy już projekt do Programu Kolej Plus. Natomiast pierwszym warunkiem, żeby móc być rozpatrywanym w ocenie w tymże programie, jest przygotowanie dokumentu, który jest takim studium wykonalności całego przedsięwzięcia. Bardzo ważnym elementem tego procesu, który czeka nas w najbliższych miesiącach, jest analiza potencjału zarówno pasażerskiego, jak i gospodarczego oraz możliwości wykorzystania tej inwestycji, czy przyniesie ona pożądane efekty – powiedział Szymon Ogłaza.

W Popołudniowej Loży Radiowej wypowiadali się też Piotr Bujak, burmistrz Głogówka i Dominik Konieczny, wiceprezydent Raciborza.

Zobacz także

2021-03-02, godz. 19:25 Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika o nowych miejscach pracy oraz inwestycjach w tym mieście Rada Miejska Prudnika podjęła uchwałę o wydzierżawieniu Henniges Automotive hali po fabryce „Frotex”. Firma ta zapowiedziała nakłady remontowe i na… » więcej 2021-03-02, godz. 18:07 Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty o zamiarach reorganizacji sieci szkół postulowanych przez samorządy lokalne Niektóre opolskie samorządy lokalne wdrożyły procedurę likwidacji lub przekształcenia szkół. Zgodnie z przepisami uchwały intencyjne w tej sprawie radni… » więcej 2021-03-02, godz. 13:40 Piotr Gociek i Piotr Moc o rządowym planie zakupu szczepionki z Dalekiego Wschodu, opozycyjnej "recepcie na kryzys" oraz… Plany zakupowe rządu w kwestii szczepionek przeciw covid-19 sięgają na Daleki Wschód. W środę (2.03.) odbędzie się kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu… » więcej 2021-03-02, godz. 10:27 Michał Kalinowski z Wiosny i Janusz Kowalski z Solidarnej Polski o Żołnierzach Wyklętych Gośćmi Porannej Loży Radiowej byli dziś Michał Kalinowski, koordynator partii Wiosna w województwie opolskim oraz Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski… » więcej 2021-03-01, godz. 18:33 Piotr Wach, wiceprzewodniczący opolskiego sejmiku o tym, że również Opolszczyzna powinna skorzystać z pieniędzy Programu… W nowej perspektywie finansowej Opolszczyzna ma otrzymać mniej unijnych pieniędzy niż w poprzednich latach. Region dostanie co najmniej 763 mln euro. Jest to… » więcej 2021-03-01, godz. 13:23 Jerzy Czerwiński o upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych, Krajowym Planie Odbudowy i kontrowersjach wokół prezesa PKN… „Chcieli nas zakopać. Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem” – to zdanie powinno by dedykowane tym, których potomkowie są w niektórych miejscach, szczególnie… » więcej 2021-03-01, godz. 10:18 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o wyczynianiu niestworzonych rzeczy i sytuacji Namysłowskiego Centrum Zdrowia - Nie mogę się nie zgodzić ze słowami posła Ryszarda Wilczyńskiego, ale bardziej w wydźwięku pozytywnym - powiedział w Porannej Loży Radiowej Konrad… » więcej 2021-03-01, godz. 09:23 Arkadiusz Karbowiak, pomysłodawca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych o tym jak wyglądały starania o ustanowienie… - W 2006 roku został posadowiony w Opolu pomnik poświęcony żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Budził on w środowiskach kombatanckich proweniencji… » więcej 2021-02-26, godz. 17:12 Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych i Barbara Zając, wójt gminy Pokój, o terenach objętych… W Polsce jest 125 parków krajobrazowych. Na Opolszczyźnie wytyczono trzy takie obszary. Miejscami kolidują one z ożywieniem gmin. Występuje konflikt interesów… » więcej 2021-02-26, godz. 13:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym co dalej z RPO i odrzuceniu przez senat kandydatury prof. Wawrzyka Piotr Wawrzyk, Zuzanna Rudzińska - Bluszcz, Robert Gwiazdowski, Jan Rokita, Piotr Ikonowicz - wiele nazwisk już padło w kontekście wyboru na Rzecznika Praw… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »