Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Andrzej Mazur o pracy w szpitalu w czasie pandemii…
2021-01-19, 09:49 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Andrzej Mazur o pracy w szpitalu w czasie pandemii i tym dlaczego szczepienie przeciwko covid-19 jest konieczne

Dr Andrzej Mazur o pracy w szpitalu w czasie pandemii i tym dlaczego szczepienie przeciwko covid-19 jest konieczne
- Z tego co obserwuję znaczna część seniorów jest zainteresowana szczepieniem. Oczywiście jest wiele osób pośród nich, którzy maja wątpliwości, są sceptyczni, po prostu nie mają pełnej wiedzy - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Andrzej Mazur, pracujący w szpitalu covidowym w Kędzierzynie-Koźlu. - Brakuje wiedzy o najnowszych osiągnięcia medycyny, czyli szczepionkach mRNA. Trudno się dziwić ludziom w tym wieku z ograniczonym dostępem do mediów elektronicznych i publikacji naukowych.
Dr Mazur wyjaśnił, że szczepionka przeciwko covid-19 jest ogromnym osiągnięciem nauki. Żadnego materiału biologicznego szczepiony nie otrzymuje. To syntetyczny produkt i z tego powodu jest rewelacyjna. Gość Porannej Loży Radiowej jest już zaszczepiony przeciwko koronawirusowi, powiedział, że odczuwał tylko lekki ból ręki.

Opowiadał też o pracy w szpitalu w warunkach pandemii.

- Przyzwyczailiśmy się niestety do tego, ale na początku było to dosyć drastyczne przeżycie dla lekarzy i pielęgniarek - mówił dr Andrzej Mazur. Praca w kombinezonie chroniącym przed zakażeniem jest trudna. - Operowanie w tych kostiumach ochronnych jest zdecydowanie trudniejsze, szczególnie w nagłych przypadkach. Czasem, widziałem to, chirurg zrzuca osłonę oczu, żeby móc precyzyjnie operować i nie są to rzadkie przypadki. Prawie wszyscy przechorowaliśmy covid zarażając się od pacjentów. Jeden z naszych kolegów zmarł.

Gość Porannej Loży Radiowej podkreślał, że covid jest wyjątkowym wirusem, bo wnikając do komórki zabija ją. Inne wirusy zakażają komórki, ale ona potem zdrowieje. - Ponieważ komórka ginie, tak fatalnie wyglądają płuca ozdrowieńców. W najcięższych przypadkach jedynym leczeniem w przyszłości tych strat, które się poniosło w wyniku zachorowania, będzie transplantacja. Ludzie nie przyjmują do wiadomości, że to wirus totalnie niszczący tkanki - wyjaśniał dr Andrzej Mazur.

Doktor podkreśla, że wirus może ponownie zaatakować ozdrowieńców i wtedy przebieg może być cięższy, bo płuca są już zniszczone nieodwracalnie. Dlatego trzeba się zaszczepić.

- Przebieg covidu jest taki, że pacjent leży w szpitalu, dostaje leki i tlen i nagle jego stan zaczyna się pogarszać. W wielu przypadkach, mimo naszych wysiłków nie jesteśmy w stanie pomóc. Ludzie tego nie widzą, bo to się dzieje w szpitalach. Ludzie chorują sami, umierają też w samotności. To jest straszne. Odbija się to też mocno na personelu. Jesteśmy całkiem innymi ludźmi niż przed pandemią - dodał.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »