Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o…
2021-01-15, 19:47 Autor: Jan Poniatyszyn

Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021

Monika Bartel [fot. Marcin Boczek]
Monika Bartel [fot. Marcin Boczek]
1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Zbierane będą informacje o tym jacy jesteśmy, jak żyjemy, co się zmieniło w ciągu ostatnich 10 lat. Spis ten jest obowiązkowy. Zebrane dane wykorzystywane będą m.in. przez Ministerstwo Finansów, które na ich podstawie oblicza kwotę dotacji dla poszczególnych gmin.
- Obecny spis będzie się różnił od tego sprzed 10 lat tym, że jako obowiązkowy wprowadzony został spis internetowy. Również, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz spisowy to mamy obowiązek podać mu informacje. Zakres tematyczny jest bardzo podobny. Tradycyjnie pytamy o strukturę demograficzną, ludnościową. Pytamy również o mieszkania, nasze wyjazdy zagraniczne, aktywność zawodową, kwestie dotyczące niepełnosprawności, wyznania, czy narodowości. Tematy te powtarzają się we wszystkich spisach. Niezrealizowanie tego obowiązku lub odmowa udziału w spisie wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny przez sąd – powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu.

Nabór rachmistrzów spisowych rozpocznie się 1 lutego i potrwa do 12 lutego. Prowadzony będzie przez gminne biura spisowe. Kandydaci przejdą szkolenia i będą podlegali egzaminowi.

- Wszystko to będzie się odbywało w formie elektronicznej, zdalnej. Z osobami, które zdadzą egzamin będzie podpisana umowa i zostaną rachmistrzami terenowymi. Stawka za pozytywnie wypełnioną ankietę osobową to jest siedem złotych brutto – dodała nasza rozmówczyni z Urzędu Statystycznego w Opolu.

Monika Bartel przedstawiła też historię spisów powszechnych. Pierwszy spis ludności na ziemiach polskich przeprowadzono w 1789 roku.

Zobacz także

2021-02-22, godz. 09:07 Stanisław Rakoczy o regionalnej koalicji z PO i możliwych scenariuszach - Jesteśmy w tej koalicji ładnych parę kadencji, zawsze jesteśmy lojalni, nie chcemy przewrotów, ale chcemy, żeby traktowano nas podmiotowo, żeby z nami… » więcej 2021-02-19, godz. 19:28 Mateusz Filipowski i Jolanta Pałosz, wiceprezesi spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole, o inwestycjach tej firmy komunalnej… Domowe rachunki mieszkańców Opola zwiększy opłata za utraconą retencję nazywana potocznie „podatkiem od deszczu”. Obowiązek ten wynika z ustawy o Prawie… » więcej 2021-02-19, godz. 19:05 Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, przewodnik sudecki i przewodnik miejski po Pradze o osobach oprowadzających turystów W niedzielę obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Czym zajmują się przewodnicy turystyczni to z grubsza wiemy. Natomiast, jak… » więcej 2021-02-19, godz. 13:57 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozdziale państwa od Kościoła Relacje pomiędzy państwem, a Kościołem katolickim były tematem dyskusji w „Młodzieżowej Loży Radiowej”. W programie poruszyliśmy wątki związane… » więcej 2021-02-19, godz. 09:29 Martyna Nakonieczny, szefowa klubu PiS w sejmiku o tym, że kandydatura Zuzanny Donaths Kasiury do zarządu województwa… - Ja nie czuje ani zdziwienia ani zaskoczenia, bo kiedy rozmawialiśmy jakiś czas temu o powołaniu Rafała Bartka na to stanowisko, to mówiliśmy, że nas jako… » więcej 2021-02-19, godz. 09:28 Rafał Bartek o tym dlaczego Mniejszość Niemiecka rekomendowała Zuzannę Donath-Kasiurę do zarządu województwa - Zarząd naszego towarzystwa na posiedzeniu w poniedziałek podjął taką decyzje – potwierdził kandydaturę Zuzanny Donath-Kasiury do zarządu województwa… » więcej 2021-02-18, godz. 17:10 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata o pomysłach Związku Przesiębiorców i Pracodawców na … Zaproszenie do debaty przyjęli Grzegorz Kuliś (BCC), Grzegorz Adamczyk "Solidarność"), dr Witold Potwora (ekonomista) i Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo… » więcej 2021-02-18, godz. 12:24 "Prosto z sejmu" w Południowej Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Violettą Porowską, poseł PiS - Od dłuższego czasu obserwujemy, że opozycja żyje w wirtualnej rzeczywistości, takiej życzeniowej, co jest smutne - mówiła poseł Violetta Porowska z… » więcej 2021-02-18, godz. 10:27 Jerzy Czerwiński, senator PiS o tym, że prof. Wawrzyk, kandydat PiS na RPO nie jest typowym funkcjonariuszem partyjn… - Różne rozmowy trwały, minister Wawrzyk próbował spotkać się z klubami, które w senacie są poza PiS-em, nie wyrażono na to chęci ani zgody – powiedział… » więcej 2021-02-18, godz. 10:23 Beniamin Godyla, senator KO o tym, że Rzecznik Praw Obywatelskich nie może być osobą zależną od władzy - Uważamy, że kandydatura profesora Piotra Wawrzyka, jest kandydaturą polityczną. To wiceminister i członek Prawa i Sprawiedliwości. My proponowaliśmy Zuzannę… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »