Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o…
2021-01-15, 19:47 Autor: Jan Poniatyszyn

Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021

Monika Bartel [fot. Marcin Boczek]
Monika Bartel [fot. Marcin Boczek]
1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Zbierane będą informacje o tym jacy jesteśmy, jak żyjemy, co się zmieniło w ciągu ostatnich 10 lat. Spis ten jest obowiązkowy. Zebrane dane wykorzystywane będą m.in. przez Ministerstwo Finansów, które na ich podstawie oblicza kwotę dotacji dla poszczególnych gmin.
- Obecny spis będzie się różnił od tego sprzed 10 lat tym, że jako obowiązkowy wprowadzony został spis internetowy. Również, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz spisowy to mamy obowiązek podać mu informacje. Zakres tematyczny jest bardzo podobny. Tradycyjnie pytamy o strukturę demograficzną, ludnościową. Pytamy również o mieszkania, nasze wyjazdy zagraniczne, aktywność zawodową, kwestie dotyczące niepełnosprawności, wyznania, czy narodowości. Tematy te powtarzają się we wszystkich spisach. Niezrealizowanie tego obowiązku lub odmowa udziału w spisie wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny przez sąd – powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu.

Nabór rachmistrzów spisowych rozpocznie się 1 lutego i potrwa do 12 lutego. Prowadzony będzie przez gminne biura spisowe. Kandydaci przejdą szkolenia i będą podlegali egzaminowi.

- Wszystko to będzie się odbywało w formie elektronicznej, zdalnej. Z osobami, które zdadzą egzamin będzie podpisana umowa i zostaną rachmistrzami terenowymi. Stawka za pozytywnie wypełnioną ankietę osobową to jest siedem złotych brutto – dodała nasza rozmówczyni z Urzędu Statystycznego w Opolu.

Monika Bartel przedstawiła też historię spisów powszechnych. Pierwszy spis ludności na ziemiach polskich przeprowadzono w 1789 roku.

Zobacz także

2021-03-09, godz. 09:13 Tomasz Kostuś o interpelacji posłów opozycji ws. programu Polska Wschodnia i o tym, że Polska 2050 Hołowni "podkrada"… - Ja patrzę ze spokojem na te sondaże, bo wszystko może się zdarzyć, a najważniejszym sondażem są wybory – mówił w Porannej Loży Radiowej Tomasz Kostuś… » więcej 2021-03-08, godz. 18:03 Marcelina Zawisza, posłanka Partii Razem o sytuacji i prawach kobiet, zaostrzeniu kar dla gwałcicieli oraz związanych… Według Eurostatu w ubiegłym roku kobiety w Polsce zajmowały 44 procent stanowisk kierowniczych. Jak wyniki z badania „Women in Business 2020” tylko w przypadku… » więcej 2021-03-08, godz. 13:42 Violetta Porowska o kobietach w polityce i o roku koronawirusa w Polsce - Cieszę się, że właśnie premier Szydło zyskała miano tej najbardziej wpływowej kobiety w polityce. Jej rządy jako premiera zostaną wpisane do annałów… » więcej 2021-03-08, godz. 09:45 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o zatrudnieniu Agnieszki Zagoli, rezygnacji Mirosława Wójciaka z kierowana NCZ… - Staramy się politykę trzymać jak najdalej od służby zdrowia, nie zawsze się to udaje, ale ze względu na ruszy opozycji a nie nasze - powiedział w Porannej… » więcej 2021-03-08, godz. 09:24 Agnieszka Zagola o powodach zwolnienia z zamku w Mosznej, nowej pracy w zarządzie Namysłowskiego Centrum Zdrowia i politycznym… - 13 marca będę powołana na prezesa spółki Namysłowskie Centrum Zdrowia - powiedziała Agnieszka Zagola, wiceprezes PSL. Mirosław Wójciak złożył rezygnację… » więcej 2021-03-05, godz. 20:04 Wiesław Miś, prezes Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu o sukcesach i problemach tej społecznej organi… PZW jest jedną z największych organizacji społecznych w Polsce. Pod względem wędkarskich osiągnięć sportowych, liczby członków i użytkowanych akwenów… » więcej 2021-03-05, godz. 18:47 Wacław Bortnik, Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii o zagrożeniu wirusami wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz afrykańskiego… W kilku województwach Polski pojawiły się nowe ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Wirusa HPAI zlokalizowano na fermach drobiu. Znaczący wzrost takich… » więcej 2021-03-05, godz. 14:43 Młodzieżowa Loża Radiowa o Żołnierzach Wyklętych 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. W wielu miastach Polski ale i regionu organizowano obchody czy też inne formy upamiętnienia żołnierzy… » więcej 2021-03-05, godz. 09:28 Michał Kobosko o 3 mandatach dla Polska 2050 na Opolszczyźnie oraz o rozmowach z samorządowcami naszego regionu Trudno się nie cieszyć, jesteśmy młodym, powstającym ruchem społeczno-politycznym, jeszcze nie doczekaliśmy się rejestracji partii politycznej. Takie wyniki… » więcej 2021-03-05, godz. 09:12 Anna Zalewska o projekcie rezolucji PE "UE strefą wolności LGBTIQ", możliwości odebrania Polsce unijnych funduszy przez… - Nie ma powodu, dla którego taką rezolucję i dyskusję należałoby podejmować - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Anna Zalewska, eurodeputowana PiS… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »