Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej…
2021-01-13, 19:31 Autor: Jan Poniatyszyn

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej i Piotr Bujak, burmistrz Głogówka o dyżurach aptek ogólnodostępnych

Piotr Bujak, burmistrz Głogówka i Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej [zdj. Radio Opole]
Piotr Bujak, burmistrz Głogówka i Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej [zdj. Radio Opole]
Nieczynne nocą oraz w weekendy i święta apteki są już codziennością wielu małych miast. Wywołuje to niezadowolenie mieszkańców i samorządowców.
- W Polsce jest bardzo dużo aptek. W pewnym momencie powstawały w kompletnie nieracjonalnych miejscach, jedna obok drugiej. Przyszedł element rachunku ekonomicznego, kiedy należy sobie powiedzieć, czy są to placówki opłacalne, czy też nie. Stąd w ciągu dwóch lat ich liczba zmniejszyła się ok. tysiąca. Czas pandemii jest też trudny dla aptek m.in. w zamkniętych przychodniach i galeriach handlowych. Trzy lata temu wprowadzono przepisy, że aptekę może prowadzić tylko farmaceuta - powiedział Marek Tomków, wiceprezes NRA.

Prawo farmaceutyczne uchwalono w 2001 roku, według niego „Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy”. Składając wniosek o koncesję na otwarcie apteki, farmaceuci wiedzą, że mają obowiązek pełnienia usług publicznych. Dlaczego niektórzy z nich unikają pełnienia dyżurów?

- Tu nie chodzi o unikanie dyżurów – argumentował Marek Tomków. – Rada powiatu ma zgodnie z prawem ustalić harmonogram dyżurów i zapewnić dostępność do leków w godzinach nocnych i świątecznych. Problem polega na tym, że nie generuje się z tego tytułu żadnych środków. Farmaceuci są gotowi pracować. Natomiast to musi mieć logiczny sens. Jeżeli zmusza się taką aptekę, gdzie jest jeden farmaceuta, do pracy przez siedem dni w tygodniu po 24 godziny, łamiąc wszystkie przepisy pracy, siłą rzeczy powoduje to pewien bunt. Bo siedzenie przez całą noc tylko po to, żeby o godzinie czwartej zapukała pani, która podejrzewa, że jest w ciąży od 20 minut, to nie ma sensu. Nikt nie trzyma lekarza całą dobę wiedząc, że nie przyjdzie żaden pacjent.

Wiceprezesa NRA pytaliśmy także m.in. o krajowy rynek aptekarski – czy jest już zdominowany przez zagraniczne sieci sprzedaży detalicznej i hurtowej leków. Marek Tomków mówił też, jak w kwestii dyżurów nocnych i świątecznych można rozwiązać konflikt interesów klientów oraz aptekarzy

Rozkład dyżurów aptek ogólnodostępnych na 2021 rok uchwaliła już Rada Powiatu Prudnickiego. Uchwałę w tej sprawie negatywnie zaopiniował burmistrz Głogówka.

- Ta negatywna opinia wynika przede wszystkim z tego, że rozkład tych dyżurów dla Głogówka nie spełnia oczekiwań mieszkańców naszej gminy. W minionym roku wielokrotnie trafiały do mnie postulaty mieszkańców Głogówka, a także okolicznych wiosek dotyczące tego, że jest zapotrzebowanie na nocną dostępność aptek - powiedział Piotr Bujak, burmistrz Głogówka.

Burmistrz tego miasta skomentował też opinię prudnickiego starosty Radosława Roszkowskiego, który stwierdził m.in., że władze powiatu mają niewielkie możliwości egzekwowania dyżurów od unikających tego obowiązku aptekarzy.

Zobacz także

2021-01-22, godz. 19:35 Sylwia Gawłowska, nowy dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury o planach związanych z działalnością tej instytucji Na emeryturę odszedł Ryszard Grajek, wieloletni dyrektor POK. Konkurs na to stanowisko wygrała Sylwia Gawłowska z Opola. » więcej 2021-01-22, godz. 18:35 Henryk Wierny, prezes Stowarzyszenia Klub „Rodło” w Opolu, o problemach z nadaniem profesorowi Franciszkowi Markowi… Krytyczne opinie wywołała decyzja Rafała Bartka, przewodniczącego Sejmiku Województwa Opolskiego. Lider Mniejszości Niemieckiej odmówił procedowania wniosku… » więcej 2021-01-22, godz. 10:14 Dr hab. Mariusz Patelski o Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, którego powstanie upamiętniono uchwałą Sejmu - Była to organizacja, która skupiała najlepszą część ówczesnej młodzieży, a w każdym razie najbardziej aktywną i opozycyjnie nastawioną do ówczesnego… » więcej 2021-01-22, godz. 09:37 Zbigniew Kubalańca, wiceprzewodniczący regionu PO o decyzji Joanny Muchy, która opuściła Platformę Obywatelską dla… - Jak do tej pory nie uzyskaliśmy odpowiedzi, co takiego się stało. Pani Joanna Mucha dość pokrętnie tłumaczyła, że jest jakiś konflikt z poprzednim… » więcej 2021-01-21, godz. 17:27 31 zamiast 26 dni urlopu wypoczynkowego? Czy to dobry pomysł i dobry czas na wprowadzanie takich zmian? O tym debatowali… 31 zamiast 26 dni urlopu wypoczynkowego - to jeden z postulatów złożonych w Radzie Dialogu Społecznego przez związki zawodowe. Czy dyskutowanie takiej zmiany… » więcej 2021-01-21, godz. 11:04 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem o zaprzysiężeniu Joe Biden'a… - Spokój i polityka miłości jest teraz Bidenowi i amerykańskiej scenie politycznej bardzo potrzebna - powiedział w rozmowie z Magdaleną Ogórek Tomasz Kostuś… » więcej 2021-01-21, godz. 09:29 Dr Marek Kawa o zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta USA i o tym co dalej z Donaldem Trumpem - Biden ma duży kredyt zaufania. Ma o wiele bardziej sprzyjające warunki polityczne, bo zarówno kongres jak i senat są w rękach Demokratów, więc właściwie… » więcej 2021-01-21, godz. 09:28 Marcelina Zawisza o dystrybucji szczepionek na COVID-19 i sprawie 16-latka, którym zainteresowała się policja i sąd… – Martwią mnie doniesienia dotyczące nieprawidłowości w niektórych szpitalach w Polsce. Martwi to, że część grupy 0 czyli pracownicy ochrony zdrowia… » więcej 2021-01-20, godz. 19:29 Piotr Soczyński, starosta głubczycki i Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego o przywróceniu połączenia… Zapewnienie osobowego transportu publicznego jest zadaniem samorządów lokalnych. O wznowienie ruchu kolejowego na trasie z Racławic Śląskich do Raciborza… » więcej 2021-01-20, godz. 13:11 Jerzy Wrębiak o udziale gminy Brzeg w ministerialnym projekcie "Polska Szczęśliwych Rodzin" - Podejmujemy wiele działań prorodzinnych i to już od dłuższego czasu - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu. Z naszym… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »