Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Krzysztof Polak, dyrektor OT Krajowego Ośrodka Wsparcia…
2021-01-11, 19:45 Autor: Jan Poniatyszyn

Krzysztof Polak, dyrektor OT Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu o sprzedaży ziemi oraz o łączeniu spółek Skarbu Państwa

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Łukasz Fura]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Łukasz Fura]
Oddział Terenowy KOWR w Opolu zarządza gruntami o powierzchni 52 tysięcy hektarów. Nie podlegają mu spółki Skarbu Państwa z branży rolnej. Na Opolszczyźnie są cztery takie spółki. Trzy z nich mają być połączone, co wywołuje zaniepokojenie samorządowców z Głogówka.
Ze Stadniną Koni w Prudniku mają być połączone spółki OHZ Głogówek i Widawa Biestrzykowice.

- To połączenie jest bardzom zaawansowane. Te spółki Skarbu Państwa będą później funkcjonować pod szyldem Stadniny Koni w Prudniku. Ta koncepcja urodziła się w ubiegłym roku. W Polsce jest 40 takich spółek Skarbu Państwa. Powstała koncepcja, żeby ich liczbę zmniejszyć i bardziej skumulować produkcję w kilkunastu podmiotach. Przy każdej zmianie występują obawy. Obecnie na rynku mogą się utrzymać tylko duże podmioty, które obniżą koszty swojej produkcji. Ekonomia jest bezwzględna. To jest też kwestia zakupu nowoczesnych technologii – wyjaśnia Krzysztof Polak.

OT KOWR w Opolu ogłasza przetargi niegraniczone na sprzedaż i dzierżawę nieruchomości rolnych. Jakie jest nimi zainteresowanie?

- Naszym głównym celem jest dzierżawa ziemi dla rolników. Te dzierżawy są różne, bo od kilku hektarów do kilku tysięcy hektarów. KOWR może sprzedawać grunty do dwóch hektarów i tu jest już różne zainteresowanie. Skuteczność przetargów na sprzedaż ziemi to jest jakieś 20 procent. Na naszych terenach powstają też nowe inwestycje. Jeśli chodzi o grunty rolne na Opolszczyźnie to ich ceny należą do jednych z wyższych w Polsce – dodał Krzysztof Polak.

Nasz rozmówca mówił też m.in. o dużym znaczeniu opolskiego rolnictwa na mapie krajowych producentów tego sektora gospodarki. Region ten jest również znaczącym eksporterem żywności i zbóż.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »