Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Jerzy Czerwiński, senator PiS o Biurze Polityki…
2021-01-08, 09:44 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jerzy Czerwiński, senator PiS o Biurze Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP oraz o sytuacji w Stanach Zjednoczonych

Jerzy Czerwiński o Biurze Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP oraz sytuacji w Stanach Zjednoczonych
- Dziwne dlaczego ten pomysł jest tak późno wprowadzany, oczywiście to nie jest pretensja do Pana Prezydenta - powiedział w Porannej Loży Radiowej senator PiS Jerzy Czerwiński komentując zapowiedź utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP.
Kompetencje prezydenta w znaczniej mierze oscylują wokół polityki międzynarodowej.
- Nie były one do tej pory w żaden sposób oprzyrządowane prawnie. Pomysł powołania tego biura ma na celu naprawienie tej luki - uważa. - Powodem wybrana akurat tego momentu do powołania biura jest między innymi zmiana sytuacji na arenie międzynarodowej i sytuacja pandemiczna, przez którą działania międzynarodowe zostały zamrożone, uśpione.

Na razie mówi się o trzech obszarach działania dyplomatycznego BBN: stosunki transatlantyckie, czyli przynależność do Paktu Północnoatlantyckiego, Stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i polityka trójmorza.

- Ministerstwo zajmuje się tymi obszarami w kwestiach bieżących, a jeśli chodzi o kwestie koncepcyjne, planowania strategicznego, to do tego idealnie nadaje się instytucja prezydenta - wyjaśnił gość Porannej Loży Radiowej. - Konstytucja określa, że rząd ma współpracować w kwestii polityki zagranicznej z Prezydentem PR.

Senator Czerwiński skomentował także twitta Prezydenta Andrzeja Dudy o sytuacji w USA.
Jego zdaniem nie był zbyt zachowawczy. - Był bardzo dobry i odpowiedni do sytuacji. Nie chcemy, żeby w rządzenie naszym państwem wtrącali się inni, ale żeby tak było to my też nie możemy wtrącać się w sprawy innych - powiedział. - Cóż Polska mogłaby zaoferować Stanom w tej sytuacji? Jedyne co mogłaby zrobić to pogorszyć stosunki i do tego chyba namawia opozycja.

Jeśli chodzi o przyszłe stosunki ze Stanami Zjednoczonymi to niepokoi go wiceprezydent Kamala Harris. - To moje osobiste poglądy, bo pani wiceprezydent będzie pracować na swoją pozycję polityczną, a żeby to zrobić będzie musiała się rozpychać na arenie politycznej, czyli będzie prezentować swoje poglądy. Bardzo ciągnące w lewą stronę - stwierdził gość Porannej Loży Radiowej.

Zobacz także

2021-02-15, godz. 18:33 Artur Rolka, burmistrz Paczkowa o zagospodarowaniu odpadów komunalnych i rosnących opłatach za odbiór śmieci W większości opolskich gmin opłaty za odbiór śmieci nie pokrywały związanych z tym kosztów. Takie są wyniki analizy Opolskiej Regionalnej Izby Obrachunkowej… » więcej 2021-02-15, godz. 13:32 Ryszard Galla o tym kogo TSKN zaproponuje na wicemarszałka, transferach do Polski 2050 Szymona Hołowni i podatku od … – To jest nerwówka – ocenił Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej pytany o czym świadczy przejście Pauliny Hennig Kloski z KO do Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-02-15, godz. 09:49 Dr Wiesława Błudzin o szczepieniach i pracach nad lekiem na covid - Teraz jest spadek zakażeń, ale zobaczymy, co będzie się działo za około 2 tygodnie od zniesienia obostrzeń - powiedziała dr Wiesława Błudzin, ordynator… » więcej 2021-02-15, godz. 09:18 Michał Siek, opolski kurator oświaty o szczepieniach nauczycieli i powrocie do szkół - Około 60 procent uprawnionych nauczycieli w regionie zapisało się na szczepienia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał Siek, opolski kurator oświaty… » więcej 2021-02-12, godz. 19:22 Magdalena Kalicka, wiceprzewodnicząca opolskiego klubu „Gazety Polskiej” o wyborze Jarosława Kaczyńskiego Człowiekiem… Jest autorytetem, gwarantem tego, że sprawy polskie idą w dobrym kierunku. Te argumenty zdecydowały, że Jarosław Kaczyński, wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości… » więcej 2021-02-12, godz. 18:58 Martyna Nakonieczny, radna opolskiego sejmiku z PiS, o strategii regionu w wydatkowaniu europejskich funduszy w nowej perspektywie… 736 mln euro z Unii Europejskiej trafi na Opolszczyznę w latach 2021-2027. W tej puli są też pieniądze, które Polska w ramach składki wpłaca do unijnego… » więcej 2021-02-12, godz. 13:18 Młodzieżowa Loża Radiowa o Koalicji 276, podatku od mediów i sporze wokół niemieckojęzycznych tablic na dworcach… Wiele się dzieje w polskiej polityce, zatem Młodzieżowa Loża Radiowa obfitowała w kilka tematów. Wśród nich pojawiła się sprawa sporu wokół niemieckojęzycznych… » więcej 2021-02-12, godz. 09:38 Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej o zasadach podziału unijnych pieniędzy… - Plany są bardzo zróżnicowane w zależności od danego regionu - powiedziała w Porannej Loży Radiowej wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata… » więcej 2021-02-12, godz. 09:36 Andrzej Buła o planach na wydanie 736 mln euro w latach 2021-2027 - Przede wszystkim kluczowym dla mnie tematem jest pokazanie, jak będziemy zarządzać europejskimi pieniędzmi w nowej perspektywie - powiedział w Porannej… » więcej 2021-02-11, godz. 18:33 Debata "Wspólna sprawa" o stabilności finansowej Polski i podatku od mediów Z gośćmi dzisiejszej debaty rozmawialiśmy o raporcie Komisji Europejskiej, która pozytywnie oceniła stabilność finansową Polski. Poruszyliśmy też głośny… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »