Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa' - radiowa…
2021-01-07, 17:41 Autor: Joanna Matlak

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - radiowa debata o podatku cukrowym i o tym jak pandemia zmieniła sposób naszych płatności

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata (07.01.2021)
"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata (07.01.2021)
Pandemia zmieniła wiele obszarów naszego życia, w tym nasze podejście do płatności i stosunek do gotówki, jednak pojawia się pytanie jak głębokie są to zmiany? Czy pandemia może wyprzeć gotówkę i co to może oznaczać dla tych, którzy nie korzystają z płatności mobilnych? Jaka przyszłość czeka gotówkę? Naszymi gośćmi w tej sprawie byli dr Witold Potwora (ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu) i Grzegorz Kuliś (Business Centre Club).
- Przyszłość gotówki stoi pod dużym znakiem zapytania i to nie tylko ze względów pandemicznych – oceniał Grzegorz Kuliś z BCC. - Ciekawym aspektem jest patrzenie na ograniczenie gotówki przez pryzmat rynku pracy. Jestem gorącym zwolennikiem jakby "zablokowania" możliwości wynagradzania pracowników gotówkowo – mówił nasz gość.

- Nie ma przyszłości dla gotówki. Kiedyś w pewnym momencie zrezygnowano z nominacji pieniądza w złocie, i tak powoli, dziś, gotówka odchodzi. W relacjach biznesowych praktycznie nie ma już miejsca na zakupy gotówkowe – mówił z kolei dr Witold Potwora.

Drugim tematem był podatek cukrowy wprowadzony od Nowego Roku. Podatek jest już zauważalny w cenach niektórych produktów w sklepach. Przypomnijmy, opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to z kolei 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml - w przeliczeniu na litr napoju.

Skutki wprowadzenia tej opłaty dla przedsiębiorców i pracowników komentował Grzegorz Adamczyk (wiceprzewodniczący opolskiej "Solidarności") oraz Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa).

- Jakie będą skutki wprowadzenia podatku cukrowego? Tego dowiemy się dopiero po skończeniu się pierwszego kwartału – stwierdził Grzegorz Adamczyk z opolskiej „Solidarności”. - Podatek ten jest inicjatywą Ministerstwa Zdrowia, ale wprowadziło go Ministerstwo Finansów i to jeszcze pod przykrywką ustawy covidowej. Tak nie powinno się dziać, ponieważ jest to zbyt poważny problem. Nie może tak być, że covid wykorzystuje się do wprowadzenia tego podatku – mówił Adamczyk.

Nigdy przedsiębiorców nie będą cieszyć żadne wzrosty jakichkolwiek obciążeń, zwłaszcza nakładanych na sferę produkcyjną – mówił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Podatek można wprowadzić etapami. Zmiany nawyków żywieniowych można wprowadzać w inny sposób, niekoniecznie przez presję finansową. Oczywiście, mamy poważny problem, szczególnie z otyłością młodzieży. Grozi nam to epidemią chorób cywilizacyjnych – zaznaczył Pancześnik.
"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata (Grzegorz Kuliś, dr. Witold Potwora)
"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata (Piotr Pancześnik, Grzegorz Adamczyk)

Zobacz także

2021-02-19, godz. 09:28 Rafał Bartek o tym dlaczego Mniejszość Niemiecka rekomendowała Zuzannę Donath-Kasiurę do zarządu województwa - Zarząd naszego towarzystwa na posiedzeniu w poniedziałek podjął taką decyzje – potwierdził kandydaturę Zuzanny Donath-Kasiury do zarządu województwa… » więcej 2021-02-18, godz. 17:10 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata o pomysłach Związku Przesiębiorców i Pracodawców na … Zaproszenie do debaty przyjęli Grzegorz Kuliś (BCC), Grzegorz Adamczyk "Solidarność"), dr Witold Potwora (ekonomista) i Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo… » więcej 2021-02-18, godz. 12:24 "Prosto z sejmu" w Południowej Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Violettą Porowską, poseł PiS - Od dłuższego czasu obserwujemy, że opozycja żyje w wirtualnej rzeczywistości, takiej życzeniowej, co jest smutne - mówiła poseł Violetta Porowska z… » więcej 2021-02-18, godz. 10:27 Jerzy Czerwiński, senator PiS o tym, że prof. Wawrzyk, kandydat PiS na RPO nie jest typowym funkcjonariuszem partyjn… - Różne rozmowy trwały, minister Wawrzyk próbował spotkać się z klubami, które w senacie są poza PiS-em, nie wyrażono na to chęci ani zgody – powiedział… » więcej 2021-02-18, godz. 10:23 Beniamin Godyla, senator KO o tym, że Rzecznik Praw Obywatelskich nie może być osobą zależną od władzy - Uważamy, że kandydatura profesora Piotra Wawrzyka, jest kandydaturą polityczną. To wiceminister i członek Prawa i Sprawiedliwości. My proponowaliśmy Zuzannę… » więcej 2021-02-17, godz. 19:34 Jacek Górski, dyrektor Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Złoty Potok” w Łące Prudnickiej o funkcjonowaniu placówki… Raczej na marginesie dyskusji dotyczących oświaty pozostają szkoły stowarzyszeniowe. Mają one wiele zalet. Mniej liczebne klas umożliwiają lepszy kontakt… » więcej 2021-02-17, godz. 18:39 Janusz Siano, wicestarosta prudnicki o skutkach zmniejszenia subwencji oświatowej i reorganizacji sieci szkół średnich… Samorządy lokalne otrzymują informacje o korektach subwencji oświatowej przekazywanej przez państwo. Zwiększenie niedoboru tej subwencji spowoduje, że powiat… » więcej 2021-02-17, godz. 13:24 Tadeusz Goc tłumaczy dlaczego oświata w wiejskich szkołach podstawowych w Strzelcach Opolskich wymaga zmiany - Koszt wykształcenia ucznia w poszczególnych szkołach to : w Suchej rocznie 28 tys. złotych, w Rozmierce 21 tys., a np. w szkole nr 7 w mieście to 9 tys… » więcej 2021-02-17, godz. 13:21 Bogusław Farion, sołtys Suchej o obawach mieszkańców strzeleckich wsi związanych z reorganizacją szkół podstaw… - Dla nas to bardzo emocjonująca propozycja. Mówię o mieszkańcach, Suchej, Rozmierki ale i wiosek, które wchodzą w skład obwodów szkolnych, czyli 4 sąsiadujących… » więcej 2021-02-17, godz. 09:23 Dr Marek Kawa o uniewinnieniu Donalda Trumpa od impeachmentu i jego przyszłości Były prezydent USA Donald Trump powiedział, że proces w jego sprawie miał charakter polityczny i zapewnił, że zawsze opowiadał się za rządami prawa. Skomentował… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »