Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa' - radiowa…
2021-01-07, 17:41 Autor: Joanna Matlak

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - radiowa debata o podatku cukrowym i o tym jak pandemia zmieniła sposób naszych płatności

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata (07.01.2021)
"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata (07.01.2021)
Pandemia zmieniła wiele obszarów naszego życia, w tym nasze podejście do płatności i stosunek do gotówki, jednak pojawia się pytanie jak głębokie są to zmiany? Czy pandemia może wyprzeć gotówkę i co to może oznaczać dla tych, którzy nie korzystają z płatności mobilnych? Jaka przyszłość czeka gotówkę? Naszymi gośćmi w tej sprawie byli dr Witold Potwora (ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu) i Grzegorz Kuliś (Business Centre Club).
- Przyszłość gotówki stoi pod dużym znakiem zapytania i to nie tylko ze względów pandemicznych – oceniał Grzegorz Kuliś z BCC. - Ciekawym aspektem jest patrzenie na ograniczenie gotówki przez pryzmat rynku pracy. Jestem gorącym zwolennikiem jakby "zablokowania" możliwości wynagradzania pracowników gotówkowo – mówił nasz gość.

- Nie ma przyszłości dla gotówki. Kiedyś w pewnym momencie zrezygnowano z nominacji pieniądza w złocie, i tak powoli, dziś, gotówka odchodzi. W relacjach biznesowych praktycznie nie ma już miejsca na zakupy gotówkowe – mówił z kolei dr Witold Potwora.

Drugim tematem był podatek cukrowy wprowadzony od Nowego Roku. Podatek jest już zauważalny w cenach niektórych produktów w sklepach. Przypomnijmy, opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to z kolei 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml - w przeliczeniu na litr napoju.

Skutki wprowadzenia tej opłaty dla przedsiębiorców i pracowników komentował Grzegorz Adamczyk (wiceprzewodniczący opolskiej "Solidarności") oraz Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa).

- Jakie będą skutki wprowadzenia podatku cukrowego? Tego dowiemy się dopiero po skończeniu się pierwszego kwartału – stwierdził Grzegorz Adamczyk z opolskiej „Solidarności”. - Podatek ten jest inicjatywą Ministerstwa Zdrowia, ale wprowadziło go Ministerstwo Finansów i to jeszcze pod przykrywką ustawy covidowej. Tak nie powinno się dziać, ponieważ jest to zbyt poważny problem. Nie może tak być, że covid wykorzystuje się do wprowadzenia tego podatku – mówił Adamczyk.

Nigdy przedsiębiorców nie będą cieszyć żadne wzrosty jakichkolwiek obciążeń, zwłaszcza nakładanych na sferę produkcyjną – mówił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Podatek można wprowadzić etapami. Zmiany nawyków żywieniowych można wprowadzać w inny sposób, niekoniecznie przez presję finansową. Oczywiście, mamy poważny problem, szczególnie z otyłością młodzieży. Grozi nam to epidemią chorób cywilizacyjnych – zaznaczył Pancześnik.
"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata (Grzegorz Kuliś, dr. Witold Potwora)
"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata (Piotr Pancześnik, Grzegorz Adamczyk)

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »