Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa' - radiowa…
2021-01-07, 17:41 Autor: Joanna Matlak

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - radiowa debata o podatku cukrowym i o tym jak pandemia zmieniła sposób naszych płatności

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata (07.01.2021)
"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata (07.01.2021)
Pandemia zmieniła wiele obszarów naszego życia, w tym nasze podejście do płatności i stosunek do gotówki, jednak pojawia się pytanie jak głębokie są to zmiany? Czy pandemia może wyprzeć gotówkę i co to może oznaczać dla tych, którzy nie korzystają z płatności mobilnych? Jaka przyszłość czeka gotówkę? Naszymi gośćmi w tej sprawie byli dr Witold Potwora (ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu) i Grzegorz Kuliś (Business Centre Club).
- Przyszłość gotówki stoi pod dużym znakiem zapytania i to nie tylko ze względów pandemicznych – oceniał Grzegorz Kuliś z BCC. - Ciekawym aspektem jest patrzenie na ograniczenie gotówki przez pryzmat rynku pracy. Jestem gorącym zwolennikiem jakby "zablokowania" możliwości wynagradzania pracowników gotówkowo – mówił nasz gość.

- Nie ma przyszłości dla gotówki. Kiedyś w pewnym momencie zrezygnowano z nominacji pieniądza w złocie, i tak powoli, dziś, gotówka odchodzi. W relacjach biznesowych praktycznie nie ma już miejsca na zakupy gotówkowe – mówił z kolei dr Witold Potwora.

Drugim tematem był podatek cukrowy wprowadzony od Nowego Roku. Podatek jest już zauważalny w cenach niektórych produktów w sklepach. Przypomnijmy, opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to z kolei 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml - w przeliczeniu na litr napoju.

Skutki wprowadzenia tej opłaty dla przedsiębiorców i pracowników komentował Grzegorz Adamczyk (wiceprzewodniczący opolskiej "Solidarności") oraz Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa).

- Jakie będą skutki wprowadzenia podatku cukrowego? Tego dowiemy się dopiero po skończeniu się pierwszego kwartału – stwierdził Grzegorz Adamczyk z opolskiej „Solidarności”. - Podatek ten jest inicjatywą Ministerstwa Zdrowia, ale wprowadziło go Ministerstwo Finansów i to jeszcze pod przykrywką ustawy covidowej. Tak nie powinno się dziać, ponieważ jest to zbyt poważny problem. Nie może tak być, że covid wykorzystuje się do wprowadzenia tego podatku – mówił Adamczyk.

Nigdy przedsiębiorców nie będą cieszyć żadne wzrosty jakichkolwiek obciążeń, zwłaszcza nakładanych na sferę produkcyjną – mówił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Podatek można wprowadzić etapami. Zmiany nawyków żywieniowych można wprowadzać w inny sposób, niekoniecznie przez presję finansową. Oczywiście, mamy poważny problem, szczególnie z otyłością młodzieży. Grozi nam to epidemią chorób cywilizacyjnych – zaznaczył Pancześnik.
"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata (Grzegorz Kuliś, dr. Witold Potwora)
"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata (Piotr Pancześnik, Grzegorz Adamczyk)

Zobacz także

2021-03-02, godz. 19:25 Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika o nowych miejscach pracy oraz inwestycjach w tym mieście Rada Miejska Prudnika podjęła uchwałę o wydzierżawieniu Henniges Automotive hali po fabryce „Frotex”. Firma ta zapowiedziała nakłady remontowe i na… » więcej 2021-03-02, godz. 18:07 Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty o zamiarach reorganizacji sieci szkół postulowanych przez samorządy lokalne Niektóre opolskie samorządy lokalne wdrożyły procedurę likwidacji lub przekształcenia szkół. Zgodnie z przepisami uchwały intencyjne w tej sprawie radni… » więcej 2021-03-02, godz. 13:40 Piotr Gociek i Piotr Moc o rządowym planie zakupu szczepionki z Dalekiego Wschodu, opozycyjnej "recepcie na kryzys" oraz… Plany zakupowe rządu w kwestii szczepionek przeciw covid-19 sięgają na Daleki Wschód. W środę (2.03.) odbędzie się kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu… » więcej 2021-03-02, godz. 10:27 Michał Kalinowski z Wiosny i Janusz Kowalski z Solidarnej Polski o Żołnierzach Wyklętych Gośćmi Porannej Loży Radiowej byli dziś Michał Kalinowski, koordynator partii Wiosna w województwie opolskim oraz Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski… » więcej 2021-03-01, godz. 18:33 Piotr Wach, wiceprzewodniczący opolskiego sejmiku o tym, że również Opolszczyzna powinna skorzystać z pieniędzy Programu… W nowej perspektywie finansowej Opolszczyzna ma otrzymać mniej unijnych pieniędzy niż w poprzednich latach. Region dostanie co najmniej 763 mln euro. Jest to… » więcej 2021-03-01, godz. 13:23 Jerzy Czerwiński o upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych, Krajowym Planie Odbudowy i kontrowersjach wokół prezesa PKN… „Chcieli nas zakopać. Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem” – to zdanie powinno by dedykowane tym, których potomkowie są w niektórych miejscach, szczególnie… » więcej 2021-03-01, godz. 10:18 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o wyczynianiu niestworzonych rzeczy i sytuacji Namysłowskiego Centrum Zdrowia - Nie mogę się nie zgodzić ze słowami posła Ryszarda Wilczyńskiego, ale bardziej w wydźwięku pozytywnym - powiedział w Porannej Loży Radiowej Konrad… » więcej 2021-03-01, godz. 09:23 Arkadiusz Karbowiak, pomysłodawca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych o tym jak wyglądały starania o ustanowienie… - W 2006 roku został posadowiony w Opolu pomnik poświęcony żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Budził on w środowiskach kombatanckich proweniencji… » więcej 2021-02-26, godz. 17:12 Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych i Barbara Zając, wójt gminy Pokój, o terenach objętych… W Polsce jest 125 parków krajobrazowych. Na Opolszczyźnie wytyczono trzy takie obszary. Miejscami kolidują one z ożywieniem gmin. Występuje konflikt interesów… » więcej 2021-02-26, godz. 13:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym co dalej z RPO i odrzuceniu przez senat kandydatury prof. Wawrzyka Piotr Wawrzyk, Zuzanna Rudzińska - Bluszcz, Robert Gwiazdowski, Jan Rokita, Piotr Ikonowicz - wiele nazwisk już padło w kontekście wyboru na Rzecznika Praw… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »