Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa' - radiowa…
2021-01-07, 17:41 Autor: Joanna Matlak

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - radiowa debata o podatku cukrowym i o tym jak pandemia zmieniła sposób naszych płatności

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata (07.01.2021)
"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata (07.01.2021)
Pandemia zmieniła wiele obszarów naszego życia, w tym nasze podejście do płatności i stosunek do gotówki, jednak pojawia się pytanie jak głębokie są to zmiany? Czy pandemia może wyprzeć gotówkę i co to może oznaczać dla tych, którzy nie korzystają z płatności mobilnych? Jaka przyszłość czeka gotówkę? Naszymi gośćmi w tej sprawie byli dr Witold Potwora (ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu) i Grzegorz Kuliś (Business Centre Club).
- Przyszłość gotówki stoi pod dużym znakiem zapytania i to nie tylko ze względów pandemicznych – oceniał Grzegorz Kuliś z BCC. - Ciekawym aspektem jest patrzenie na ograniczenie gotówki przez pryzmat rynku pracy. Jestem gorącym zwolennikiem jakby "zablokowania" możliwości wynagradzania pracowników gotówkowo – mówił nasz gość.

- Nie ma przyszłości dla gotówki. Kiedyś w pewnym momencie zrezygnowano z nominacji pieniądza w złocie, i tak powoli, dziś, gotówka odchodzi. W relacjach biznesowych praktycznie nie ma już miejsca na zakupy gotówkowe – mówił z kolei dr Witold Potwora.

Drugim tematem był podatek cukrowy wprowadzony od Nowego Roku. Podatek jest już zauważalny w cenach niektórych produktów w sklepach. Przypomnijmy, opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to z kolei 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml - w przeliczeniu na litr napoju.

Skutki wprowadzenia tej opłaty dla przedsiębiorców i pracowników komentował Grzegorz Adamczyk (wiceprzewodniczący opolskiej "Solidarności") oraz Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa).

- Jakie będą skutki wprowadzenia podatku cukrowego? Tego dowiemy się dopiero po skończeniu się pierwszego kwartału – stwierdził Grzegorz Adamczyk z opolskiej „Solidarności”. - Podatek ten jest inicjatywą Ministerstwa Zdrowia, ale wprowadziło go Ministerstwo Finansów i to jeszcze pod przykrywką ustawy covidowej. Tak nie powinno się dziać, ponieważ jest to zbyt poważny problem. Nie może tak być, że covid wykorzystuje się do wprowadzenia tego podatku – mówił Adamczyk.

Nigdy przedsiębiorców nie będą cieszyć żadne wzrosty jakichkolwiek obciążeń, zwłaszcza nakładanych na sferę produkcyjną – mówił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Podatek można wprowadzić etapami. Zmiany nawyków żywieniowych można wprowadzać w inny sposób, niekoniecznie przez presję finansową. Oczywiście, mamy poważny problem, szczególnie z otyłością młodzieży. Grozi nam to epidemią chorób cywilizacyjnych – zaznaczył Pancześnik.
"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata (Grzegorz Kuliś, dr. Witold Potwora)
"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - Radiowa debata (Piotr Pancześnik, Grzegorz Adamczyk)

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »