Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » 'Prosto z sejmu' w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek…
2021-01-07, 13:29 Autor: Joanna Matlak

"Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Janem Śpiewakiem

Jan Śpiewak [Źródło: Facebook], Magdalena Ogórek [fot. Maciej Wajler]fot.
Jan Śpiewak [Źródło: Facebook], Magdalena Ogórek [fot. Maciej Wajler]fot.
O szczepieniach poza kolejnością, zamieszaniu w Waszyngtonie i reprywatyzacji w Warszawie Magdalena Ogórek rozmawiała z Janem Śpiewakiem przewodniczącym stowarzyszenia "Wolne Miasto Warszawa", aktywistą miejskim i działaczem społecznym. - Oglądając te zajścia miałem wrażenie, że mamy do czynienia z upadkiem imperium – mówił gość programu "Prosto z sejmu", pytany o starcia w Waszyngtonie.
- Gdyby była telewizja w czasach kiedy upadał Rzym, to widzielibyśmy podobne obrazki. Ten człowiek ubrany w futro, z goła klatą, który wchodzi na fotel spikerki Kongresu to było coś niesamowitego. Obserwujemy potężny kryzys amerykańskiego państwa i to jest niepokojące dla nas wszystkich. Bezpieczeństwo Polski opiera się na sojuszu z USA i widać, że to państwo sobie nie radzi. Nierówności społeczne są tam ogromne, mówimy o potężnych napięciach między klasami społecznymi, ale mówimy też o pandemii. W USA zmarło już 330 tysięcy osób i jest to kraj, który absolutnie sobie nie poradził, jeśli chodzi o przygotowanie do tego kryzysu. Boje się, jak to się dalej potoczy – mówił Jan Śpiewak.

- Ja się boję, żebyśmy nie powiedzieli, że oto w 2021 roku imperia upadają na naszych oczach, bo jak wytłumaczyć te 4 ofiary śmiertelne i ponad 50 rannych – mówiła Magdalena Ogórek.

- Jedne imperia upadają a inne sobie radzą świetnie, jak np. Chiny, gdzie zaczął się koronawirus. Państwo chińskie kłamało i w sumie do tej pory nie ujawniło źródeł koronawirusa, a zachorowań tam praktycznie nie ma. Co więcej, rośnie eksport z Polski do Chin, a więc i nasze uzależnienie od nich rośnie. Pozycja Chin jest coraz mocniejsza, a amerykańska spada na łeb na szyję. Dla Polski i Europy to niebezpieczny moment. Jest się czego obawiać w tym 2021 roku – mówił Jan Śpiewak.

W dalszej części rozmowy Magdalena Ogórek pytała swojego gościa o aferę szczepionkową oraz reprywatyzację w Warszawie.

Zobacz także

2021-02-17, godz. 19:34 Jacek Górski, dyrektor Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Złoty Potok” w Łące Prudnickiej o funkcjonowaniu placówki… Raczej na marginesie dyskusji dotyczących oświaty pozostają szkoły stowarzyszeniowe. Mają one wiele zalet. Mniej liczebne klas umożliwiają lepszy kontakt… » więcej 2021-02-17, godz. 18:39 Janusz Siano, wicestarosta prudnicki o skutkach zmniejszenia subwencji oświatowej i reorganizacji sieci szkół średnich… Samorządy lokalne otrzymują informacje o korektach subwencji oświatowej przekazywanej przez państwo. Zwiększenie niedoboru tej subwencji spowoduje, że powiat… » więcej 2021-02-17, godz. 13:24 Tadeusz Goc tłumaczy dlaczego oświata w wiejskich szkołach podstawowych w Strzelcach Opolskich wymaga zmiany - Koszt wykształcenia ucznia w poszczególnych szkołach to : w Suchej rocznie 28 tys. złotych, w Rozmierce 21 tys., a np. w szkole nr 7 w mieście to 9 tys… » więcej 2021-02-17, godz. 13:21 Bogusław Farion, sołtys Suchej o obawach mieszkańców strzeleckich wsi związanych z reorganizacją szkół podstaw… - Dla nas to bardzo emocjonująca propozycja. Mówię o mieszkańcach, Suchej, Rozmierki ale i wiosek, które wchodzą w skład obwodów szkolnych, czyli 4 sąsiadujących… » więcej 2021-02-17, godz. 09:23 Dr Marek Kawa o uniewinnieniu Donalda Trumpa od impeachmentu i jego przyszłości Były prezydent USA Donald Trump powiedział, że proces w jego sprawie miał charakter polityczny i zapewnił, że zawsze opowiadał się za rządami prawa. Skomentował… » więcej 2021-02-17, godz. 09:20 Dariusz Madera o tym, że zbliża się trzecia fala koronawirusa - Patrząc na informacje, które płyną z naszego kraju, można zaobserwować zmianę trendów – mówił w Porannej Loży Radiowej Dariusz Madera, dyrektor… » więcej 2021-02-16, godz. 19:52 Przemysław Zych, wiceprezydent Opola o przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w tym mieście W tym roku mieszkańcy Opola nie będą mieli podwyżki opłat za odbiór śmieci. Miasto jest bliskie sfinalizowania związanego z tym przetargu. » więcej 2021-02-16, godz. 18:31 Grzegorz Czarnocki, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu o gospodarowaniu odpadami komunalnymi w województwie… RIO w Opolu przeanalizowała gospodarowanie odpadami komunalnymi na Opolszczyźnie w latach 2016-2019. W tym czasie 49 gmin dopłacało do tego zadania. W 9 gminach… » więcej 2021-02-16, godz. 13:04 Cykl "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc! Co tam Panie w polityce? Jak co wtorek, Piotr Gociek (Polskie Radio, TVP Kultura, Do Rzeczy) i Piotr Moc komentują to, czym żyje świat i Polska. » więcej 2021-02-16, godz. 10:13 Dr Bartłomiej Machnik o tym, że Hołownia "utwardza się" na scenie politycznej i że to kwestia czasu aż stworzy klub… - Ten transfer świadczy o „utwardzaniu się” Szymona Hołowni na polskiej scenie politycznej. Mówiłem już dawno, że Hołownia poza nową ofertą, stylem… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »