Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Dr Marek Kawa komentuje przejęcie władzy w USA…
2020-11-25, 15:14 Autor: Joanna Matlak

Dr Marek Kawa komentuje przejęcie władzy w USA przez administrację nowego prezydenta Joe Bidena

Dr Marek Kawa komentuje przejęcie władzy w USA przez administrację nowego prezydenta Joe Bidena
- Donald Trump do tej pory nie przyznał się publicznie, że przegrał wybory z Joe Bidenem. Przedwczoraj minął termin do kiedy poszczególne stany powinny certyfikować wyniki wyborów. To oznacza, że stan poprzez swoją komisję wyborczą potwierdza wynik wyborów. Ten certyfikat jest zatwierdzany przez sekretarza stanu, a na koniec musi zaakceptować go Kongres Stanowy – powiedział w Loży Radiowej dr Marek Kawa, amerykanista.
- Obecnie Joe Biden występuje jako prezydent elekt, jednak odbywa się to w oparciu o jego własne środki. Jednak do tego tygodnia był ostateczny termin, kiedy obecnie urzędująca administracja powinna dystrybuować środki dla nowego prezydenta elekta – mówił Marek Kawa.

- Myślę, że nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi nie ulegną zbytnio zmianie, przynajmniej jeżeli chodzi o już otwarte projekty – dodał.

Naszego gościa pytaliśmy też o ekipę Joe Bidena i jego współpracowników.
- Powołanie Antonego Blinkena na sekretarza stanu przez Joe Bidena (ma on związki z Polską ze względu na powiązania rodzinne) jest raczej bez większego znaczenia dla Polski. Oczywiście jest to miły akcent, ale nie wywrze to większego wpływu na naszą politykę – ocenił nasz gość.

Zobacz także

2021-01-26, godz. 14:14 Cykl "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc! Co tam Panie w polityce? Nowe wydanie cyklu w Południowej Loży Radiowej z udziałem, jak zawsze, Piotra Goćka (Polskie Radio, TVP Kultura, Do Rzeczy) i Piotra… » więcej 2021-01-26, godz. 10:06 Szymon Ogłaza o tym co wydarzy się na sesji sejmiku województwa opolskiego i odroczeniu zmian personalnych w zarządzie… - Nie przypominam sobie, żeby Mateusz Morawiecki konsultował z klubem Platformy Obywatelskiej skład swojego rządu. Tak to jest, że jak się jest w opozycji… » więcej 2021-01-26, godz. 09:35 Martyna Nakonieczny o zmianach w zarządzie województwa i na stanowisku przewodniczącego sejmiku - To nie będzie burzliwa sesja, bo koalicja rządząca ma wystarczająco dużo głosów, żeby przeprowadzać wszystkie zmiany bez konsultacji - powiedziała… » więcej 2021-01-25, godz. 17:14 Szymon Godyla, radny sejmiku z Nowoczesnej o funduszach dla Opolszczyzny w nowej perspektywie finansowej Unii Europejs… W nowym rozdaniu funduszy unijnych Opolszczyzna otrzyma mniej na program regionalny, niż w minionej perspektywie finansowej UE. Pieniądze dla poszczególnych… » więcej 2021-01-25, godz. 16:42 Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości o staraniach dotyczących wschodniej obwodnicy Prudnika oraz o połączeniu… Samochodowe obejście Prudnika powstanie w ramach rządowego programu stu obwodnic. Wstępem do tego będą prace dokumentacyjne. Opolszczyzna jest jedynym regionem… » więcej 2021-01-25, godz. 14:13 Danuta Jazłowiecka z KO o programie szczepień, odejściu Joanny Muchy z PO, nowym prezydencie USA i umorzenia śledztwa… - Sytuacja jest bardzo niebezpieczna i świadczy o tym, że jesteśmy kompletnie nieprzygotowani do przeprowadzenia szczepień w sposób odpowiedzialny – mówiła… » więcej 2021-01-25, godz. 10:19 Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej o buncie restauratorów i pomocy dla przedsiębiorców - Z jednej strony rozumiem desperację przedsiębiorców, tu jest kwestia, żeby utrzymać dorobek życia i zatrudnienie pracowników. Z drugiej strony ryzykujemy… » więcej 2021-01-25, godz. 10:02 Robert Tistek z Kukiz'15 o szczepieniach, buncie przedsiębiorców i słabych sondażach ugrupowania - Jeżeli chodzi o osoby starsze i ich szczepienie to mam pewien problem, bo w ulotkach szczepionek nie ba badań osób powyżej 55 roku życia i tego jak reagują… » więcej 2021-01-22, godz. 19:35 Sylwia Gawłowska, nowy dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury o planach związanych z działalnością tej instytucji Na emeryturę odszedł Ryszard Grajek, wieloletni dyrektor POK. Konkurs na to stanowisko wygrała Sylwia Gawłowska z Opola. » więcej 2021-01-22, godz. 18:35 Henryk Wierny, prezes Stowarzyszenia Klub „Rodło” w Opolu, o problemach z nadaniem profesorowi Franciszkowi Markowi… Krytyczne opinie wywołała decyzja Rafała Bartka, przewodniczącego Sejmiku Województwa Opolskiego. Lider Mniejszości Niemieckiej odmówił procedowania wniosku… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »