Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Magdalena Sacha o przeprowadzonym badaniu, które…
2020-11-18, 15:07 Autor: Joanna Matlak

Magdalena Sacha o przeprowadzonym badaniu, które miało określić częstotliwość występowania zespołu kruchości związanego z wiekiem

Magdalena Sacha o przeprowadzonym badaniu, które miało określić częstotliwość występowania zespołu kruchości związanego z wiekiem
- Zespół kruchości to utrata rezerw, zarówno tych fizycznych i psychicznych. Z wiekiem tych rezerw mamy ich coraz mniej – mówiła Magdalena Sacha, gerontolog. Nasz gość wraz z zespołem naukowców m.in. z Politechniki Opolskiej przeprowadzili badania na seniorach prowadzących samodzielne życie, aby określić częstość występowania związanego z wiekiem zespołu kruchości.
To pierwsze takie badanie w Polsce, które zostało przeprowadzone poza instytucjami opieki zdrowotnej. przeprowadzone poza instytucjami opieki zdrowotnej wśród seniorów prowadzących samodzielne życie.

- Nasze badania przekierowane są na prewencje, pytamy, dlaczego człowiek dochodzi do zespołu kruchości, kiedy rezerwy zaczynają się kończyć. Przebadaliśmy ponad 1000 osób na Opolszczyźnie, seniorom zadaliśmy 15 pytań i wyszło nam, że ponad połowa seniorów przejawia już zespół kruchości powyżej 65 roku życia – mówiła Magdalena Sacha.

- Ograniczając ruch fizyczny człowiek czuje się słabiej, przestaje wychodzić z domu, zaczyna tęsknić za towarzystwem i tak to się zapętla… Nic tak nie wpływa na prewencje zespołu kruchości jak samodzielne życie we własnym domu – mówiła gerontolog.

Jak dodał nasz gość, medycyna bardzo dziś bardzo przedłużać życie, ale chodzi o jego jakość. - Trzeba wziąć odpowiedzialność za swoją starość - mówiła gerontolog.

Zobacz także

2021-01-14, godz. 11:54 Magdalena Ogórek z Marzeną Machałek Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki o powrocie do szkół uczniów… - To bardzo oczekiwany powrót małych dzieci do szkół - powiedziała w Południowej Loży Radiowej Marzena Machałek sekretarz stanu w ministerstwie edukacji… » więcej 2021-01-14, godz. 10:00 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o filmie "Taśmy Amber Gold. Układ Trójmiejski nie umiera nigdy", swojej pracy… - Niestety nie mogę się z tym zgodzić, że za Aferą Amber Gold stoi lokalna grupa przestępcza, bo nie ma na to dowodów - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-01-13, godz. 19:31 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej i Piotr Bujak, burmistrz Głogówka o dyżurach aptek ogólnodos… Nieczynne nocą oraz w weekendy i święta apteki są już codziennością wielu małych miast. Wywołuje to niezadowolenie mieszkańców i samorządowców. » więcej 2021-01-13, godz. 13:53 Grzegorz Sawicki i Henryk Lakwa o tym jakie znaczenie ma projekt Pomologii dla uczelni i powiatu opolskiego i etapie p… - Cieszę się, że ten projekt jest realizowany w miarę zgodnie z harmonogramem. Mamy lekki poślizg, bo było trochę problemów z uzyskaniem pozwolenia na… » więcej 2021-01-13, godz. 09:57 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej o tym dlaczego warto się szczepić - Nie mam żadnych objawów niepożądanych, żadnej gorączki, obrzęku, zmęczenia, więc to jest dowód na to, że nie ma się czego obawiać - powiedział… » więcej 2021-01-13, godz. 09:33 Szymon Hołownia o "przemocowych zalotach" Koalicji Obywatelskiej, obserwowaniu pewnego parlamentarzysty z Opolszczyzny… - Z całym szacunkiem dla Pana posła, to stara śpiewka Platformy Obywatelskiej, którą słyszymy od dłuższego czasu, próbująca przekonać wszystkich, że… » więcej 2021-01-12, godz. 19:58 Mirosław Birecki, starosta kluczborski o spłacie długów tego powiatu i jego perspektywach rozwojowych W poprzedniej kadencji samorządowej powiat kluczborski wygenerował największe zadłużenie wśród opolskich samorządów lokalnych tego szczebla. Przed dwom… » więcej 2021-01-12, godz. 17:27 Iwona Sobania, burmistrz Byczyny o spłacie ogromnych długów gminy i pozyskiwaniu funduszy na inwestycje Kolosalne zobowiązania finansowe gminy Byczyna narosły w poprzedniej kadencji samorządowej. - Pierwszym elementem zadłużenia to była subrogacja, która… » więcej 2021-01-12, godz. 14:04 "Co tam panie w polityce?" Piotr Moc i Piotr Gociek Piotr Gociek (Polskie Radio, TVP Kultura i Do Rzeczy) i Piotr Moc (Radio Opole) w kolejnym programie z cyklu "Co tam Panie w polityce?" o 100 tysiącach zaszczepionych… » więcej 2021-01-12, godz. 09:37 Longin Bartnik, prezes partii KORWiN w Opolu o kandydacie na RPO i Narodowym Programie Szczepień - Jeżeli do szczepionki namawia lekarz, naukowiec to wszystko dobrze, ale jeśli namawia mnie osoba, której jedyną kompetencją jest to, że jest znana, to… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »