Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Piotr Wach i Kordian Kolbiarz o sytuacji finansowej…
2020-10-13, 14:20 Autor: Joanna Matlak

Piotr Wach i Kordian Kolbiarz o sytuacji finansowej opolskich samorządów

Piotr Wach i Kordian Kolbiarz
Piotr Wach i Kordian Kolbiarz
Gośćmi Loży Radiowej byli Piotr Wach, wiceprzewodniczący sejmiku województwa oraz Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. Rozmawialiśmy o trudnej sytuacji finansowej opolskich samorządów.
- Sprawy samorządów, ich finansowania i funkcjonowania w dobie pandemii, to bardzo ważny aspekt, ale niestety tworzy się coraz bardziej realna zapaść finansowa – mówił Piotr Wach,który planował organizację specjalnej konferencji na ten temat. Mieli w niej uczestniczyć opolscy samorządowcy ale i przedstawiciele Związku Miast Polskich. Z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń i zagrożenie epidemiczne konferencję odwołano.

- Sama zmiana podatku PIT spowodowała, że budżety samorządów zostały obniżone o 6 mld złotych, kolejna sprawa to niedoszacowane podwyżki dla nauczycieli – mówił Wach.

- Jest coraz więcej uszczerbków na budżetach samorządów i ja obawiam się, że ta zapaść może ich bardzo dotknąć. O 4 mld wzrosły koszty funkcjonowania samorządów, a spowodowała to sama pandemia. My jako samorząd województwa mamy budżet bardziej uzależniony od podatków CIT, więc jakoś sobie radzimy - problem dotyczy głównie powiatów – dodał.

Jak wygląda sytuacja w Nysie?
- Pierwszy etap pandemii bardzo dał nam we znaki, odnotowaliśmy straty w wysokości 10 mln zł, ale mam nadzieję, że teraz bez lockdownu już tak nie będzie – mówił Kolbiarz. - Przypuszczam, że ze względu na koronawirusa będziemy musieli przemyśleć zmiany w organizacji imprez masowych – dodał.

Mimo wszystko Nysa chce się rozwijać, a może temu sprzyjać napływ deweloperów. - Ja jestem szczęśliwy, że po wielu latach do Nysy trafili deweloperzy, którzy widzą w tym mieście potencjał. Dobra praca i tanie mieszkania - tym chcemy zatrzymać młodych ludzi, żeby z Nysy nie wyjeżdżali – mówił.

Zobacz także

2020-11-27, godz. 14:33 Michał Nowak o wymianie apeli między radnymi PiS a PO ws. Strajku Kobiet w Kędzierzynie-Koźlu - To czy dane zgromadzenie łamie prawo nie oceniają radni PiS-u, a policja - mówił Michał Nowak, miejski radny, wiceprzewodniczący klubu radnych Sabiny Nowosielskiej… » więcej 2020-11-27, godz. 14:30 Andrzej Lachowicz o Strajku Kobiet w Kędzierzynie - Koźlu i apelu radnych PiS - Żadna z ekip organizujących marsz nie zadbała o odległości podczas marszów, które nie były spontaniczne, a zorganizowane - powiedział w Loży Radiowej… » więcej 2020-11-26, godz. 09:23 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem Pawłem Kukizem o tym czy przetrwa koalicja Polska… - Zawsze będę walczył o moje postulaty, ja nie przeszedłem do sejmu szukać kolegów w PSL-u, Platformie Obywatelskiej czy PiS-e – mówił w programie „Prosto… » więcej 2020-11-25, godz. 15:14 Dr Marek Kawa komentuje przejęcie władzy w USA przez administrację nowego prezydenta Joe Bidena - Donald Trump do tej pory nie przyznał się publicznie, że przegrał wybory z Joe Bidenem. Przedwczoraj minął termin do kiedy poszczególne stany powinny… » więcej 2020-11-25, godz. 14:44 Dr Rafał Parvi o święcie wyprzedaży, czyli popularnym Black Friday - Osobiście do końca nie wierzę w te promocje, które widnieją na tabliczkach przed sklepami. Przecież cena mogła zostać specjalnie zawyżona. Dobrze jest… » więcej 2020-11-24, godz. 14:25 Piotr Gociek i Piotr Moc w cyklu "Co tam Panie w polityce?" (24.11) W polityce nie ma czasu na przerwę, polityka nie znosi próżni, stąd - jak co wtorek - cykl pn. "Co tam Panie w polityce?". Komentują: publicysta i komentator… » więcej 2020-11-24, godz. 13:59 Dr. hab. Daniel Puciato i Piotr Mielec o restrykcjach nałożonych na branżę turystyczną - Są różne prognozy mówiące o tym, kiedy branża turystyczna na świecie wróci do normalności po pandemii. Optymistyczna prognoza mówi, że branża odrodzi… » więcej 2020-11-23, godz. 15:27 Danuta Jazłowiecka m.in. o polskim wecie ws. budżetu unijnego - Oczywiście mamy prawo do weta, ale pamiętajmy, że to burzy naszą wiarygodność w oczach państw Unii. To weto, które proponuje Polska jest absurdalnym… » więcej 2020-11-23, godz. 15:13 Katarzyna Czochara o przywróceniu jej praw członka PiS - Cieszę się, że przywrócono mi prawa posłanki Prawa i Sprawiedliwości. Do tej partii należę od samego początku i dlatego tak bardzo ważny jest dla mnie… » więcej 2020-11-20, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym co dalej po zawetowaniu unijnego budżetu przez Polskę Naszymi gośćmi byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Patryk Watras (Młodzi dla Wolności, Konfederacja), Krzysztof Grudzień (Forum Młodych Solidarnej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »