Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Barbara Radecka o raku piersi, świadomości i…
2020-10-07, 15:31 Autor: Joanna Matlak

Dr Barbara Radecka o raku piersi, świadomości i tym, żeby koronawirus nie spowodował strachu przed leczeniem innych chorób

Dr Barbara Radecka o raku piersi i świadomości tej choroby w społeczeństwie
- Wszyscy onkolodzy w Polsce obserwują zmniejszoną liczbę rozpoznania choroby. To nie oznacza, że nie chorujemy, tylko, że nie badamy się - powiedziała w Loży Radiowej dr Barbara Radecka, onkolog.
- Wszyscy onkolodzy w Polsce obserwują zmniejszoną liczbę rozpoznania choroby. To nie oznacza, że nie chorujemy, tylko, że nie badamy się - zastrzegła dr Radecka. - Chcę zaznaczyć, że większość szpitali poczyniła ogromne zmiany, tak aby ten reżim sanitarny był zapewniony. Jest wiele takich organizacyjnych zmian. My nadal pracujemy w pełnym wymiarze pracy, wykonujemy badania rozpoznawcze raka - dodała.

- Nie przyjmuję takiego tłumaczenia, że ciężko uzyskać takie skierowanie na badanie pod kątem obecności nowotworu poprzez teleporady, bo takie skierowania są wystawiane - mówiła dr Radecka.

- Dynamika nowotworów jest różna, czasami jest to kilka lat, czasami kilka miesięcy a nawet dni. Obecnie tego czasu nie mamy w ogóle. Jeżeli tylko coś podejrzewamy musimy jak najszybciej zgłosić się po skierowanie, a następnie na oddział onkologii.

Październik to miesiąc świadomości raka piersi. Jak się okazuje, ten poziom w Polsce bardzo się poprawił. - Kobiety wzajemnie się edukują, ale też pomogły w tym media. Przestano straszyć tym rakiem a bardziej pokazywać, że tę chorobę można leczyć i wygrywać z nią - mówiła onkolog Radecka.

- Coraz częściej zdarzają się sytuacje, kiedy kobiety trafiają do nas z guzem piersi w stopniu zaawansowanym. To nie wróży dobrze procesowi leczenia, ponieważ im szybciej zostanie on wykryty tym większe prawdopodobieństwo, że uda się go wyleczyć - mówił nasz gość.

Zobacz także

2020-11-27, godz. 14:33 Michał Nowak o wymianie apeli między radnymi PiS a PO ws. Strajku Kobiet w Kędzierzynie-Koźlu - To czy dane zgromadzenie łamie prawo nie oceniają radni PiS-u, a policja - mówił Michał Nowak, miejski radny, wiceprzewodniczący klubu radnych Sabiny Nowosielskiej… » więcej 2020-11-27, godz. 14:30 Andrzej Lachowicz o Strajku Kobiet w Kędzierzynie - Koźlu i apelu radnych PiS - Żadna z ekip organizujących marsz nie zadbała o odległości podczas marszów, które nie były spontaniczne, a zorganizowane - powiedział w Loży Radiowej… » więcej 2020-11-26, godz. 09:23 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem Pawłem Kukizem o tym czy przetrwa koalicja Polska… - Zawsze będę walczył o moje postulaty, ja nie przeszedłem do sejmu szukać kolegów w PSL-u, Platformie Obywatelskiej czy PiS-e – mówił w programie „Prosto… » więcej 2020-11-25, godz. 15:14 Dr Marek Kawa komentuje przejęcie władzy w USA przez administrację nowego prezydenta Joe Bidena - Donald Trump do tej pory nie przyznał się publicznie, że przegrał wybory z Joe Bidenem. Przedwczoraj minął termin do kiedy poszczególne stany powinny… » więcej 2020-11-25, godz. 14:44 Dr Rafał Parvi o święcie wyprzedaży, czyli popularnym Black Friday - Osobiście do końca nie wierzę w te promocje, które widnieją na tabliczkach przed sklepami. Przecież cena mogła zostać specjalnie zawyżona. Dobrze jest… » więcej 2020-11-24, godz. 14:25 Piotr Gociek i Piotr Moc w cyklu "Co tam Panie w polityce?" (24.11) W polityce nie ma czasu na przerwę, polityka nie znosi próżni, stąd - jak co wtorek - cykl pn. "Co tam Panie w polityce?". Komentują: publicysta i komentator… » więcej 2020-11-24, godz. 13:59 Dr. hab. Daniel Puciato i Piotr Mielec o restrykcjach nałożonych na branżę turystyczną - Są różne prognozy mówiące o tym, kiedy branża turystyczna na świecie wróci do normalności po pandemii. Optymistyczna prognoza mówi, że branża odrodzi… » więcej 2020-11-23, godz. 15:27 Danuta Jazłowiecka m.in. o polskim wecie ws. budżetu unijnego - Oczywiście mamy prawo do weta, ale pamiętajmy, że to burzy naszą wiarygodność w oczach państw Unii. To weto, które proponuje Polska jest absurdalnym… » więcej 2020-11-23, godz. 15:13 Katarzyna Czochara o przywróceniu jej praw członka PiS - Cieszę się, że przywrócono mi prawa posłanki Prawa i Sprawiedliwości. Do tej partii należę od samego początku i dlatego tak bardzo ważny jest dla mnie… » więcej 2020-11-20, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym co dalej po zawetowaniu unijnego budżetu przez Polskę Naszymi gośćmi byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Patryk Watras (Młodzi dla Wolności, Konfederacja), Krzysztof Grudzień (Forum Młodych Solidarnej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »