Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Alicja Wujec-Kaczmarek i dr Joanna Wawrzyniak o międzynarodowym…
2020-09-30, 14:20 Autor: Witold Żurawicki

Alicja Wujec-Kaczmarek i dr Joanna Wawrzyniak o międzynarodowym projekcie malowania fresków

Alicja Wujec-Kaczmarek i dr Joanna Wawrzyniak o
- Program został podjęty we wrześniu zeszłego roku - dr Joanna Wawrzyniak przypomniała założenia programu z Erasmusa.

- Czeska uczelnia z Litomyśla ma też partnera niemieckiego z Eberswalde - wyjaśniła Alicja Wujec – Kaczmarek, która jest członkiem francuskiego stowarzyszenia freskarzy
W programie uczestniczą uczelnie z Polski, Czech i Niemiec pod artystycznym nadzorem freskarzy z Francji. Podczas stażów naukowych freski wykonywano we Francji, ale też w Opolu oraz w Bornym Sulinowie.

- Jest plan, by studentów też włączyć, ale w pierwszej fazie freski tworzą nauczyciele akademiccy – podkreśliła dr Joanna Wawrzyniak.

- Nasi francuscy partnerzy odkryli, że praktycznie sztuka malowania fresków w tym kraju zamarła – przyznała Alicja Wujec –Kaczmarek.

Nasi goście podkreślili, że sztuka robienia fresków tradycyjnymi metodami wymaga sporej wiedzy i praktyki. Chodzi o przygotowanie specjalnego podkładu (odpowiedni piasek i wapno), naturalnych farm. Oczywiście niezwykle istotna jest twórcza inwencja. Ale efekt – wyśmienity i długotrwały, gdyż freski wytrzymują nawet 400 lat. Murale czy graffiti się nie umywają.

Zobacz także

2020-10-27, godz. 14:02 Piotr Moc i Piotr Gociek w cyklu "Co tam Panie w polityce" W dzisiejszym ( 27.10.) programie z cyklu " Co tam Panie w polityce" Piotr Gociek (Do Rzeczy, Polskie Radio, TVP Kultura, Telewizja Republika) i Piotr Moc komentowali… » więcej 2020-10-27, godz. 13:50 "Magazyn Międzynarodowy" Piotra Cywińskiego i Piotra Semki Europę dusi spadek liczby ludności, masowa migracja, deindustrializacja, upadek edukacji i kultury, wzrost brutalnej przestępczości i powiększanie się długu… » więcej 2020-10-26, godz. 15:17 Paweł Kukiz o potrzebnej pomocy dla artystów i branży koncertowej, protestach ws. wyroku TK o aborcji eugenicznej i… - Rozmowy toczą się w dwóch obszarach, jedna dotyczy techniki i tej branży estradowej, drugi aspekt to muzycy – mówił w Loży Radiowej Paweł Kukiz, Kukiz’15… » więcej 2020-10-26, godz. 13:12 Violetta Porowska o wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, ustawie covidowej, procesie TVP kontra poseł… - Ten wyrok jest kontynuacją wyroków z 1997 roku, bo wtedy też takie wyroki były. Przyzwyczailiśmy się do tego, że takie są zapisy, natomiast niewiele… » więcej 2020-10-23, godz. 17:57 Młodzieżowa Loża Radiowa o sejmowej debacie na temat koronawirusa Zaproszenie do studia Radia Opole przyjęli Kamil Wencel (Konfederacja, KORWiN), Mateusz Pietrycki (Forum Młodych PiS), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci… » więcej 2020-10-22, godz. 14:44 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci - Wspólna sprawa" - debata o projekcie tzw. mobbingu płacowego i pomocy dla branż… Zaproszenie Radia Opole przyjęli Grzegorz Adamczyk z Solidarności, Grzegorz Kuliś z BCC, Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej i dr Witold… » więcej 2020-10-22, godz. 10:26 Magdalena Ogórek rozmawia z prof. Przemysławem Czarnkiem, ministrem edukacji i nauki W cyklu "Prosto z sejmu" Magdalena Ogórek rozmawiała z profesorem Czarnkiem m.in. o zmianach programowych, innym rozłożeniu akcentów w polskiej edukacji… » więcej 2020-10-21, godz. 11:54 Maksymilian Polis o II Opolskim Kongresie Młodzieży - Mamy bardzo obfity program kongresu online, bo to nie tylko wykłady, ale też warsztaty - mówił w Loży Radiowej Maksymilian Polis, przewodniczący Forum… » więcej 2020-10-21, godz. 11:52 Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu i Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy o "wielkiej wodzie", która zalała Brzeg… W ostatnich dniach samorządowcy z którymi rozmawialiśmy musieli uporać się z podtopieniami i falami kulminacyjnymi, które przechodziły przez ich miejscowości… » więcej 2020-10-20, godz. 13:58 Piotr Moc i Piotr Gociek w cyklu "Co tam Panie w polityce" W dzisiejszym (20.10) wydaniu cyklu "Co tam Panie w polityce" Piotr Gociek (Do Rzeczy, Polskie Radio, TVP Kultura, Telewizja Republika) i Piotr Moc podsumowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***