Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Wacław Bortnik o pracy inspekcji weterynaryjnej…
2020-09-29, 13:53 Autor: Marcin Boczek

Wacław Bortnik o pracy inspekcji weterynaryjnej, ASF i ptasiej grypie

Wacław Bortnik o Afrykańskim Pomorze Świń
- Nie wchodzimy na siłę, staramy się pracować online – przyznał wojewódzki lekarz weterynarii Wacław Bortnik.
Co nie znaczy, że lekarze weterynarii nie wchodzą wprost do producentów żywności, gdy istnieją poważne wątpliwości dla bezpieczeństwa konsumenta. Wtedy sprawdza się wszelkie obostrzenia produkcyjne i higieniczne, kontroluje, czy przestrzegane są dobre praktyki produkcyjnej.

- Przede wszystkim obowiązuje zasada primum non nocere – przyznał Wacław Bortnik.

Lekarzy weterynarii na Opolszczyźnie jest około 300. Niestety, państwowa służba weterynaryjna cierpi na brak kadr, gdyż absolwenci tego kierunku raczej decydują się na otwieranie własnych gabinetów, prowadzenie prywatnej praktyki.Mamy dużo zwierząt domowych, więc popyt na te usługi nie słabnie.

W administracji rządowej także obowiązuje ścisła specjalizacja. I tak część weterynarzy specjalizuje się na przykład w administracji, epizoocji (chorobach zakaźnych), bezpieczeństwa żywności itd. Dzięki temu między innymi – a także determinacji – Opolszczyzna jest regionem bezpiecznym.

Bezpiecznym także pod względem zagrożenia Afrykańskim Pomorem Świń, kiedy w innych regionach kraju ta choroba daje znać o sobie. Niestety, opolskie fermy czasami rujnuje ptasia grypa. Jednym rozwiązaniem jest wtedy wybicie całego stada. Wirus nie może mieć szansy na rozprzestrzenianie się.

Zobacz także

2020-11-06, godz. 12:43 Prof. Piotr Stec o tym jak prawo reguluje strajki na uczelniach wyższych - Uczelnie to jedno z miejsc gdzie można wyrażać swoje poglądy. W prawie uczelni jest zapisana możliwość organizacji manifestacji i strajków studenckich… » więcej 2020-11-05, godz. 14:16 "Wspólna sprawa" - debata naszych ekspertów o nowych obostrzeniach w walce z koronawirusem i widmie lockdownu Zaproszenie do naszej debaty przyjęli dr Artur Żurakowski (ekonomista), Grzegorz Kuliś (BCC), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa) oraz Grzegorz… » więcej 2020-11-05, godz. 11:27 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z wicemarszałek sejmu Małgorzatą Gosiewską - Od początku było widać, że ten ruch jest silnie inspirowany politycznie - powiedziała w Loży Radiowej Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu, komentując… » więcej 2020-11-04, godz. 13:57 Dr Tomasz Greniuch o akcji "Zamordowani-Niepochowani" - Poszukujemy ponad 100 tysięcy ludzi, którzy się nie odnaleźli, ludzi którzy zostali zgładzeni. My, Polacy, powinniśmy odnaleźć te szczątki i godnie… » więcej 2020-11-04, godz. 13:49 Dr Marek Kawa o zaciętej walce Trumpa i Biden'a o fotel prezydencki - Obaj kandydaci idą łeb w łeb w cząstkowych wynikach wyborów. Ameryka dawno nie widziała tak zaciętej i wyrównanej walki o fotel prezydenta - powiedział… » więcej 2020-11-03, godz. 14:05 Piotr Gociek i Piotr Moc w cyklu "Co tam Panie w polityce" o wyborach w USA, sporze wokół aborcji i Seanie Connerym W dzisiejszym cyklu pojawiło się sporo tematów, które nawiązywały do sporu jaki toczy się wokół wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej… » więcej 2020-11-03, godz. 14:17 Dr Stanisław Niewiński o Chinach, które podobno wygrały z koronawirusem i o tym, jakie mogą być relacje na linii… - Myślę, że Chiny wolałyby, aby to Trump wygrał te wybory. Może to wynikać z tego, ze Donald Trump nie do końca dobrze dogaduje się z Europą, a to jest… » więcej 2020-11-02, godz. 14:50 Dr hab. Adam Drosik, prof. UO o wyborach prezydenckich w USA - Wszyscy, którzy interesują się tym tematem liczą, przeliczają i wydaje się, że to Joe Biden wygra wybory w USA, ale okaże się to ostatecznie 3 listopada… » więcej 2020-11-02, godz. 14:36 Łukasz Szewczyk o postulatach przedstawicieli branży gastronomicznej Sztab Kryzysowy Gastronomii Polskiej domaga się od władz planu ratunkowego dla branży, zagrożonej upadkiem po wprowadzeniu ograniczeń związanych z pandemią… » więcej 2020-11-02, godz. 14:29 Ryszard Galla o protestach związanych z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego - Pytanie jest, na ile ten projekt ma szansę zostać przyjęty przez parlament, a po drugie, jak przyjmą go kobiety, społeczeństwo - w ten sposób poseł Mniejszości… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »