Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Wacław Bortnik o pracy inspekcji weterynaryjnej…
2020-09-29, 13:53 Autor: Marcin Boczek

Wacław Bortnik o pracy inspekcji weterynaryjnej, ASF i ptasiej grypie

Wacław Bortnik o Afrykańskim Pomorze Świń
- Nie wchodzimy na siłę, staramy się pracować online – przyznał wojewódzki lekarz weterynarii Wacław Bortnik.
Co nie znaczy, że lekarze weterynarii nie wchodzą wprost do producentów żywności, gdy istnieją poważne wątpliwości dla bezpieczeństwa konsumenta. Wtedy sprawdza się wszelkie obostrzenia produkcyjne i higieniczne, kontroluje, czy przestrzegane są dobre praktyki produkcyjnej.

- Przede wszystkim obowiązuje zasada primum non nocere – przyznał Wacław Bortnik.

Lekarzy weterynarii na Opolszczyźnie jest około 300. Niestety, państwowa służba weterynaryjna cierpi na brak kadr, gdyż absolwenci tego kierunku raczej decydują się na otwieranie własnych gabinetów, prowadzenie prywatnej praktyki.Mamy dużo zwierząt domowych, więc popyt na te usługi nie słabnie.

W administracji rządowej także obowiązuje ścisła specjalizacja. I tak część weterynarzy specjalizuje się na przykład w administracji, epizoocji (chorobach zakaźnych), bezpieczeństwa żywności itd. Dzięki temu między innymi – a także determinacji – Opolszczyzna jest regionem bezpiecznym.

Bezpiecznym także pod względem zagrożenia Afrykańskim Pomorem Świń, kiedy w innych regionach kraju ta choroba daje znać o sobie. Niestety, opolskie fermy czasami rujnuje ptasia grypa. Jednym rozwiązaniem jest wtedy wybicie całego stada. Wirus nie może mieć szansy na rozprzestrzenianie się.

Zobacz także

2020-11-10, godz. 14:32 "Co tam Panie w polityce" - Piotr Gociek i Piotr Moc o nadziei jaką daje szczepionka na koronawirusa, zmienionej formie… Informacja o szczepionce na korowirusa, która ma mieć 90% skuteczności, obiegła wczoraj nie tylko polskie media, ale i zagraniczne, a finalnie zelektryzowała… » więcej 2020-11-10, godz. 14:27 Tomasz Kostuś o gasnących protestach ws. aborcji, przełożonych pracach sejmu i wyborach w USA - Prawdziwym powodem przerwania pracy sejmu jest brak poparcia w środowisku zjednoczonej prawicy – stwierdził w Loży Radiowej Tomasz Kostuś, poseł Koalicji… » więcej 2020-11-09, godz. 15:25 Violetta Porowska o wyborach w USA, słabnących protestach ws. aborcji, walce z pandemią i o tym, kiedy zbierze się… - Jestem przekonana, że idea strajku kobiet umrze w sposób żenujący i nastąpi to bardzo szybko – powiedziała w Loży Radiowej Violetta Porowska, poseł… » więcej 2020-11-09, godz. 14:59 Dariusz Madera o o rekrutacji lekarzy do szpitala tymczasowego w CWK w Opolu - Rekrutacja personelu już trwa. Potrzebujemy wszystkich tych specjalistów, którzy normalnie są niezbędni do pełnego funkcjonowania normalnego szpitala… » więcej 2020-11-06, godz. 14:02 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie wokół aborcji i nowych obostrzeniach w walce z koronawirusem Zaproszenie do naszej debaty przyjęli Fabian Pszon (Solidarn a Polska), Piotr Paszkiewicz (Federacja Młodych Socjaldemokratów), Jan Zimoch (Młoda Prawica)… » więcej 2020-11-06, godz. 13:11 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka o pracy lekarzy w czasach pandemii - Od marca do października odeszło z pracy z powodu pandemii i innych obciążeń około 50 lekarzy w naszym województwie - powiedziała w Loży Radiowej Jolanta… » więcej 2020-11-06, godz. 12:43 Prof. Piotr Stec o tym jak prawo reguluje strajki na uczelniach wyższych - Uczelnie to jedno z miejsc gdzie można wyrażać swoje poglądy. W prawie uczelni jest zapisana możliwość organizacji manifestacji i strajków studenckich… » więcej 2020-11-05, godz. 14:16 "Wspólna sprawa" - debata naszych ekspertów o nowych obostrzeniach w walce z koronawirusem i widmie lockdownu Zaproszenie do naszej debaty przyjęli dr Artur Żurakowski (ekonomista), Grzegorz Kuliś (BCC), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa) oraz Grzegorz… » więcej 2020-11-05, godz. 11:27 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z wicemarszałek sejmu Małgorzatą Gosiewską - Od początku było widać, że ten ruch jest silnie inspirowany politycznie - powiedziała w Loży Radiowej Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu, komentując… » więcej 2020-11-04, godz. 13:57 Dr Tomasz Greniuch o akcji "Zamordowani-Niepochowani" - Poszukujemy ponad 100 tysięcy ludzi, którzy się nie odnaleźli, ludzi którzy zostali zgładzeni. My, Polacy, powinniśmy odnaleźć te szczątki i godnie… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »