Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Norbert Rasch o delegowaniu do pracy za granicą
2020-09-22, 14:51 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

Norbert Rasch o delegowaniu do pracy za granicą

Norbert Rasch w "Loży radiowej"
- Ważne było i jest dla mnie, byśmy wykorzystywali potencjał znajomości języka niemieckiego - powiedział Norbert Rasch, dyrektor agencji APN.
Podkreślił, że dla firm świadczących serwis dla Niemiec i nie tylko, istotnej jest to, że wielu naszych mieszkańców korzysta z tej umiejętności – znajomości niemieckiego ponad poziom komunikatywny. Zresztą Opolszczyzna znana jest w Europie z tego, że nasi mieszkańcy znają ten język.

- Ważne żebyśmy nie zniszczyli tego potencjału – zastrzegł Norbert Rasch.

Nasz gość nie krył, że agencje pracy nie narzekają na brak chętnych na wyjazd zarobkowy. Dzisiaj dominują robotnicy do prac prostych – takie jest główne zapotrzebowanie za granicą.

Norbert Rasch określił profil opiekunek, jakie wyjeżdżają do Niemiec czy Holandii. To kobiety w wieku od 45 do 65 lat. Zaznaczył, że niezwykle poszukiwaną i wymaganą przez agencje pracy jest w tym przypadku właśnie znajomość języka obcego – najlepiej kraju docelowego. To dobrze płatna praca.

Niestety, ostatnie regulacje unijne powodują, że może rozwinąć się czarny rynek opiekunek. Dyrektywa unijna ograniczyła czas ich pracy do 18 miesięcy łącznie. Po wyczerpaniu tego okresu kolejny wyjazd jest już niemożliwy. Czarny rynek charakteryzuje się jednak tym, że zarobki są niepewne, nie ma też zabezpieczenia socjalnego.

Zobacz także

2020-10-23, godz. 17:57 Młodzieżowa Loża Radiowa o sejmowej debacie na temat koronawirusa Zaproszenie do studia Radia Opole przyjęli Kamil Wencel (Konfederacja, KORWiN), Mateusz Pietrycki (Forum Młodych PiS), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci… » więcej 2020-10-22, godz. 14:44 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci - Wspólna sprawa" - debata o projekcie tzw. mobbingu płacowego i pomocy dla branż… Zaproszenie Radia Opole przyjęli Grzegorz Adamczyk z Solidarności, Grzegorz Kuliś z BCC, Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej i dr Witold… » więcej 2020-10-22, godz. 10:26 Magdalena Ogórek rozmawia z prof. Przemysławem Czarnkiem, ministrem edukacji i nauki W cyklu "Prosto z sejmu" Magdalena Ogórek rozmawiała z profesorem Czarnkiem m.in. o zmianach programowych, innym rozłożeniu akcentów w polskiej edukacji… » więcej 2020-10-21, godz. 11:54 Maksymilian Polis o II Opolskim Kongresie Młodzieży - Mamy bardzo obfity program kongresu online, bo to nie tylko wykłady, ale też warsztaty - mówił w Loży Radiowej Maksymilian Polis, przewodniczący Forum… » więcej 2020-10-21, godz. 11:52 Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu i Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy o "wielkiej wodzie", która zalała Brzeg… W ostatnich dniach samorządowcy z którymi rozmawialiśmy musieli uporać się z podtopieniami i falami kulminacyjnymi, które przechodziły przez ich miejscowości… » więcej 2020-10-20, godz. 13:58 Piotr Moc i Piotr Gociek w cyklu "Co tam Panie w polityce" W dzisiejszym (20.10) wydaniu cyklu "Co tam Panie w polityce" Piotr Gociek (Do Rzeczy, Polskie Radio, TVP Kultura, Telewizja Republika) i Piotr Moc podsumowali… » więcej 2020-10-19, godz. 15:09 Janusz Kowalski o ruchu Rafała Trzaskowskiego i walce z pandemią - W ruchu Rafała Trzaskowskiego nie ma żadnej wartości, nie ma w nim przekazu. Sam Trzaskowski nawołuje do jedności społeczeństwa, jednocześnie będąc… » więcej 2020-10-19, godz. 15:00 Danuta Jazłowiecka o tym jaka będzie "Wspólna Polska" R.Trzaskowskiego, walce z koronawirusem i pracach w senacie nad… - Zawarzyły głosy z zewnątrz, zwłaszcza głosy młodych ludzi, którzy coraz częściej ogłaszają, że nie utożsamiają się z istniejącymi partiami, dlatego… » więcej 2020-10-16, godz. 15:45 Młodzieżowa Loża Radiowa o starcie ruchu Rafała Trzaskowskiego i co dalej z "Piątką dla zwierząt" Zaproszenie do debaty przyjęli: Natalia Okos (Młodzi Demokracji), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Adrian Mocek (Lewica). » więcej 2020-10-16, godz. 16:27 Maciej Kochański o 5 mln złotych na działania konsolidacyjne UO z dawną PMWSZ - Połączenie UO i PMWSZ w Opolu miało miejsce w lipcu tego roku i to był taki moment wesela, a teraz musimy sobie te wszystkie działania wokół konsolidacji… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***