Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie…
2020-09-18, 15:00 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej

Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020)
W naszej Loży uczestniczyli:
Grzegorz Krukowski z PiS
Jan Zimoch z Porozumienia
Michał Maliński z Konfederacji
Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej
Konrad Muller z Mniejszości Niemieckiej
Michał Kalinowski z Lewicy
- Bardzo się z tego cieszymy, że ta ustawa został przyjęta – nie krył Grzegorz Krukowski.

To sukces Forum Młodych PiS, Prawa i Sprawiedliwości, ale nawet parlamentu, gdyż ustawę przyjęto także głosami znaczne części opozycji. O podziałach w Zjednoczonej Prawicy nasz gość powiedział, że liczy na bardzo ostre konsekwencje wobec tych parlamentarzystów tej formacji, którzy głosowali przeciwko „Piątce dla zwierząt”.

- Tak zwana „Piątka dla zwierząt” fasadowo na poziomie sentymentalnym i emocjonalnym może przypaść do gustu obrońcom praw zwierząt, ale trzeba umieć spojrzeć głębiej na ten akt prawny - zastrzegł Michał Maliński.

Jego zdaniem straty spowodowane z braku hodowli z powodu zakazu dokonywania uboju rytualnego wyniosą 6 miliardów złotych a dodać jeszcze trzeba wiele utraconych miejsc pracy. Ta ustawa mocno uderzy w polskie rolnictwo. I to powinno być brane pod uwagę w pierwszej kolejności. Nasz gość uważa, że ubój rytualny jest najbardziej humanitarną formą uśmiercania zwierząt.

- My się przyglądamy z boku – ocenił zamieszanie po prawej stronie sceny politycznej Tobiasz Gajda.

Dziwi się, że dopiero ustawa „futerkowa” doprowadziła do kryzysu w Zjednoczonej Prawicy, gdy wcześniej przyjmowano tyle kontrowersyjnych ustaw. Koalicja Obywatelska poparła ustawę, choć wniosła poprawki, na przykład dotyczące zakazu wjazdu zaprzęgom konnymi w góry – została ona odrzucona.

- Lewica jest bardzo zadowolona z tej „Piątki dla zwierząt”, to postulaty, które zgłaszamy nie od roku, ale od wielu lat – powiedział Michał Kalinowski.

Jako jedyny klub parlamentarny klub Lewicy zagłosował w tej sprawie jednogłośnie. I jeśli będą kolejne dobre projekty Prawa i Sprawiedliwości – Lewica je poprze. Przypomniał, że ubój rytualny polega na poderżnięciu gardła i wykrwawieniu zwierzęcia, więc nie ma mowy o braku cierpienia. Taka egzekucja to jedno wielkie cierpienie.

- Obserwuję z zaciekawieniem ten spór w Zjednoczonej Prawicy. I zastanawiam się czy to spór o norki, czy o inne sprawy? - spytał Konrad Muller z Mniejszości Niemieckiej.

W jego mniemaniu chodzi bardziej o spór między Zbigniewem Ziobrą a Mateuszem Morawieckim, gdyż minister sprawiedliwości – w przypadku przyjęcia ustawy „o bezkarności” - straciłby – jak to ujął nasz gość – lewar nacisku na premiera i koalicjantów. Poza tym w sporze chodzi o wpływy polityczne między innymi w spółkach skarbu państwa.

- Żeby nie było wątpliwości – moim zdaniem sam zamysł tej ustawy jest jak najbardziej dobry – powiedział Jan Zimoch.

Jako kraj jesteśmy na takim etapie rozwoju cywilizacyjnego, że najwyższa pora skończyć z bestialskimi formami zabijania zwierząt. Jednak okres ochronny jest zdecydowanie zbyt krótki, bo przedsiębiorcom z tej branży oraz rolnikom trzeba dać więcej czasu na przebranżowienie i dostosowanie się do nowej sytuacji. Na przykładzie Czech – 7 lat.

Zobacz także

2020-10-30, godz. 15:04 Marcelina Zawisza o tym, że nie dziwi się emocjom na protestach ws. aborcji - Aby protesty się zakończyły, rząd PiS musi zrozumieć, że to, co się wydarzyło jest nieakceptowane przez większość społeczeństwa - powiedziała w… » więcej 2020-10-30, godz. 14:00 Janusz Kowalski o tym, że odbieranie prawa do życia dzieciom z zespołem Downa jest niedopuszczalne - Jestem za tym, żeby standard pomocy opieki matkom nad dziećmi niepełnosprawnymi się poprawił, ale nie ma mojej zgody na to, żeby np. pani Marcelina Zawisza… » więcej 2020-10-29, godz. 12:45 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Violettą Porowską o Strajku Kobiet i reakcji na wyrok… Gościem Magdaleny Ogórek była Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości, a także szefowa tej partii na Opolszczyźnie. » więcej 2020-10-27, godz. 14:02 Piotr Moc i Piotr Gociek w cyklu "Co tam Panie w polityce" W dzisiejszym ( 27.10.) programie z cyklu " Co tam Panie w polityce" Piotr Gociek (Do Rzeczy, Polskie Radio, TVP Kultura, Telewizja Republika) i Piotr Moc komentowali… » więcej 2020-10-27, godz. 13:50 "Magazyn Międzynarodowy" Piotra Cywińskiego i Piotra Semki Europę dusi spadek liczby ludności, masowa migracja, deindustrializacja, upadek edukacji i kultury, wzrost brutalnej przestępczości i powiększanie się długu… » więcej 2020-10-26, godz. 15:17 Paweł Kukiz o potrzebnej pomocy dla artystów i branży koncertowej, protestach ws. wyroku TK o aborcji eugenicznej i… - Rozmowy toczą się w dwóch obszarach, jedna dotyczy techniki i tej branży estradowej, drugi aspekt to muzycy – mówił w Loży Radiowej Paweł Kukiz, Kukiz’15… » więcej 2020-10-26, godz. 13:12 Violetta Porowska o wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, ustawie covidowej, procesie TVP kontra poseł… - Ten wyrok jest kontynuacją wyroków z 1997 roku, bo wtedy też takie wyroki były. Przyzwyczailiśmy się do tego, że takie są zapisy, natomiast niewiele… » więcej 2020-10-23, godz. 17:57 Młodzieżowa Loża Radiowa o sejmowej debacie na temat koronawirusa Zaproszenie do studia Radia Opole przyjęli Kamil Wencel (Konfederacja, KORWiN), Mateusz Pietrycki (Forum Młodych PiS), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci… » więcej 2020-10-22, godz. 14:44 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci - Wspólna sprawa" - debata o projekcie tzw. mobbingu płacowego i pomocy dla branż… Zaproszenie Radia Opole przyjęli Grzegorz Adamczyk z Solidarności, Grzegorz Kuliś z BCC, Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej i dr Witold… » więcej 2020-10-22, godz. 10:26 Magdalena Ogórek rozmawia z prof. Przemysławem Czarnkiem, ministrem edukacji i nauki W cyklu "Prosto z sejmu" Magdalena Ogórek rozmawiała z profesorem Czarnkiem m.in. o zmianach programowych, innym rozłożeniu akcentów w polskiej edukacji… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***