Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie…
2020-09-18, 15:00 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej

Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020)
W naszej Loży uczestniczyli:
Grzegorz Krukowski z PiS
Jan Zimoch z Porozumienia
Michał Maliński z Konfederacji
Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej
Konrad Muller z Mniejszości Niemieckiej
Michał Kalinowski z Lewicy
- Bardzo się z tego cieszymy, że ta ustawa został przyjęta – nie krył Grzegorz Krukowski.

To sukces Forum Młodych PiS, Prawa i Sprawiedliwości, ale nawet parlamentu, gdyż ustawę przyjęto także głosami znaczne części opozycji. O podziałach w Zjednoczonej Prawicy nasz gość powiedział, że liczy na bardzo ostre konsekwencje wobec tych parlamentarzystów tej formacji, którzy głosowali przeciwko „Piątce dla zwierząt”.

- Tak zwana „Piątka dla zwierząt” fasadowo na poziomie sentymentalnym i emocjonalnym może przypaść do gustu obrońcom praw zwierząt, ale trzeba umieć spojrzeć głębiej na ten akt prawny - zastrzegł Michał Maliński.

Jego zdaniem straty spowodowane z braku hodowli z powodu zakazu dokonywania uboju rytualnego wyniosą 6 miliardów złotych a dodać jeszcze trzeba wiele utraconych miejsc pracy. Ta ustawa mocno uderzy w polskie rolnictwo. I to powinno być brane pod uwagę w pierwszej kolejności. Nasz gość uważa, że ubój rytualny jest najbardziej humanitarną formą uśmiercania zwierząt.

- My się przyglądamy z boku – ocenił zamieszanie po prawej stronie sceny politycznej Tobiasz Gajda.

Dziwi się, że dopiero ustawa „futerkowa” doprowadziła do kryzysu w Zjednoczonej Prawicy, gdy wcześniej przyjmowano tyle kontrowersyjnych ustaw. Koalicja Obywatelska poparła ustawę, choć wniosła poprawki, na przykład dotyczące zakazu wjazdu zaprzęgom konnymi w góry – została ona odrzucona.

- Lewica jest bardzo zadowolona z tej „Piątki dla zwierząt”, to postulaty, które zgłaszamy nie od roku, ale od wielu lat – powiedział Michał Kalinowski.

Jako jedyny klub parlamentarny klub Lewicy zagłosował w tej sprawie jednogłośnie. I jeśli będą kolejne dobre projekty Prawa i Sprawiedliwości – Lewica je poprze. Przypomniał, że ubój rytualny polega na poderżnięciu gardła i wykrwawieniu zwierzęcia, więc nie ma mowy o braku cierpienia. Taka egzekucja to jedno wielkie cierpienie.

- Obserwuję z zaciekawieniem ten spór w Zjednoczonej Prawicy. I zastanawiam się czy to spór o norki, czy o inne sprawy? - spytał Konrad Muller z Mniejszości Niemieckiej.

W jego mniemaniu chodzi bardziej o spór między Zbigniewem Ziobrą a Mateuszem Morawieckim, gdyż minister sprawiedliwości – w przypadku przyjęcia ustawy „o bezkarności” - straciłby – jak to ujął nasz gość – lewar nacisku na premiera i koalicjantów. Poza tym w sporze chodzi o wpływy polityczne między innymi w spółkach skarbu państwa.

- Żeby nie było wątpliwości – moim zdaniem sam zamysł tej ustawy jest jak najbardziej dobry – powiedział Jan Zimoch.

Jako kraj jesteśmy na takim etapie rozwoju cywilizacyjnego, że najwyższa pora skończyć z bestialskimi formami zabijania zwierząt. Jednak okres ochronny jest zdecydowanie zbyt krótki, bo przedsiębiorcom z tej branży oraz rolnikom trzeba dać więcej czasu na przebranżowienie i dostosowanie się do nowej sytuacji. Na przykładzie Czech – 7 lat.

Zobacz także

2020-10-09, godz. 15:45 Młodzieżowa Loża Radiowa o kwestii powiązania funduszy unijnych z praworządnością i walce z koronawirusem Zaproszenie do naszego studia przyjęli: Jan Zimoch z Młodej Prawicy, Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów, a także Amadeusz Hoffman z Federacji Młodych So… » więcej 2020-10-09, godz. 15:38 Marcin Ociepa o Wojskach Obrony Terytorialnej w regionie i nowym SOR-ze, który ma powstać w szpitalu wojskowym w Opo… - Mocno o to zabiegam – powiedział w Loży Radiowej Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, opolski poseł Porozumienia, z którym rozmawialiśmy o planach… » więcej 2020-10-09, godz. 15:37 Tomasz Kostuś o kontroli poselskiej rozpoczętej w Urzędzie Wojewódzkim - To pierwsza i nie ostatnia kontrola, do wyborów 3 lata więc pewnie niejedna kontrola poselska przede mną czy też posłami Koalicji Obywatelskiej – powiedział… » więcej 2020-10-08, godz. 15:04 Debata "Pracodawcy, związkowcy -wspólna sprawa" o planie wprowadzenia CIT-u dla spółek komandytowych ale nie tylko Gośćmi Joanny Matlak byli dziś: Grzegorz Kuliś (BCC), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Artur Żurakowski (ekonomista) oraz Piotr Pancześnik (Kongregacja… » więcej 2020-10-08, godz. 14:30 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z wiceministrem Januszem Kowalskim W czwartkowej Loży Radiowej redaktor Magdalena Ogórek rozmawiała z Januszem Kowalskim, wiceministrem aktywów państwowych i posłem Solidarnej Polski. W rozmowie… » więcej 2020-10-07, godz. 15:31 Dr Barbara Radecka o raku piersi, świadomości i tym, żeby koronawirus nie spowodował strachu przed leczeniem innych… - Wszyscy onkolodzy w Polsce obserwują zmniejszoną liczbę rozpoznania choroby. To nie oznacza, że nie chorujemy, tylko, że nie badamy się - powiedziała… » więcej 2020-10-07, godz. 15:27 Robert Socha o zakażeniach w opolskich szkołach, ale i Dniu Edukacji Narodowej Codziennie dochodzą nowe statystyki jeżeli chodzi o zachorowania. Wciąż mamy podobną liczbę placówek, które pracują hybrydowo, czyli około 19, ale do… » więcej 2020-10-06, godz. 13:55 Piotr Gociek i Piotr Moc w cyklu "Co tam Panie w polityce?" cz.1 [AUDIO] W nowym cyklu Radia Opole Piotr Moc i Piotr Gociek będą analizować najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. Dziś nie mogło zabraknąć rozmów o… » więcej 2020-10-06, godz. 13:41 Agata Lika o tworzącym się na Opolszczyźnie ruchu Szymona Hołowni i stowarzyszeniu Polska 2050 - Polska 2050 to nasza oficjalna nazwa, a Szymon Hołownia jest jednym z naszych liderów. Osób aktywnie działających jest na Opolszczyźnie 150 i ta liczba… » więcej 2020-10-05, godz. 15:19 Dr Marek Kawa w "Loży Radiowej" o kampanii w USA w obliczu chorego na koronawirusa Donalda Trumpa - Myślę, że cały świat wstrzymał oddech na wieść o tym, że Donald Trump i jego małżonka są zakażeni koronawirusem. Ponoć Trump dobrze przechodzi… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***