Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Jarosław Szarek o działalności IPN i dbałości…
2020-09-16, 15:19 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

Dr Jarosław Szarek o działalności IPN i dbałości o pamięć narodową

Dr Jarosław Szarek o działalności IPN i dbałości o pamięć narodową
- Przystanek Historia to miejsce, gdzie IPN opowiada o naszych dziejach, o naszej aktywności - powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytut Pamięci Narodowej. Taki przystanek odsłonięto w Opolu.
IPN jest największą instytucją na całym posowieckim obszarze, która bada dziedzictwo systemu totalitarnego na terenie Polski i za granicą. W tym roku obchodzi 20-lecie działalności. I w tym okresie na trwale zapisał się w krajobraz nie tylko Polski.

Działalność IPN jest bardzo szeroka. Z jednej strony mamy do czynienia z badaniem zasobów esbeckich, poszukiwaniami szczątków ofiar totalitaryzmów, a z drugiej - upowszechnianie historii walki o wolną Polskę. Instytut też opiekuje się grobami pomordowanych Polaków przez Niemców, ale też funkcjonariuszy komunistycznych czy ofiary rzezi na Wołyniu, jakiej dokonali ukraińscy nacjonaliści.

Instytucja sięga po bardzo różne formy upowszechniania tej wiedzy, gdyż są to nie tylko „przystanki historii” , ale też apele, spotkania z historykami i ze świadkami historii, wykłady etc.

Nasz gość podkreślił wagę daty 17 września. To rocznica napaści Rosji Sowieckiej na Polskę, ale też rocznica spotkania przedstawicieli strajkujących w roku 1980 zakładów,na którym podjęto decyzję o utworzeniu Solidarności. A bez Solidarności nie byłoby rozpadu bloku wschodniego, upadku ZSRR i powstania nowej mapy Europy.

Jarosław Szarek podkreślił między innymi wagę pamięci o Niezłomnych. Zastrzegł, że IPN ni ustanie w poszukiwaniach między innymi szczątków żołnierzy Bartka, których bestialsko zamordowano na Opolszczyźnie.
Z dr. Jarosławem Szarkiem rozmawiają Joanna Matlak i Witold Żurawicki

Zobacz także

2020-10-23, godz. 17:57 Młodzieżowa Loża Radiowa o sejmowej debacie na temat koronawirusa Zaproszenie do studia Radia Opole przyjęli Kamil Wencel (Konfederacja, KORWiN), Mateusz Pietrycki (Forum Młodych PiS), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci… » więcej 2020-10-22, godz. 14:44 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci - Wspólna sprawa" - debata o projekcie tzw. mobbingu płacowego i pomocy dla branż… Zaproszenie Radia Opole przyjęli Grzegorz Adamczyk z Solidarności, Grzegorz Kuliś z BCC, Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej i dr Witold… » więcej 2020-10-22, godz. 10:26 Magdalena Ogórek rozmawia z prof. Przemysławem Czarnkiem, ministrem edukacji i nauki W cyklu "Prosto z sejmu" Magdalena Ogórek rozmawiała z profesorem Czarnkiem m.in. o zmianach programowych, innym rozłożeniu akcentów w polskiej edukacji… » więcej 2020-10-21, godz. 11:54 Maksymilian Polis o II Opolskim Kongresie Młodzieży - Mamy bardzo obfity program kongresu online, bo to nie tylko wykłady, ale też warsztaty - mówił w Loży Radiowej Maksymilian Polis, przewodniczący Forum… » więcej 2020-10-21, godz. 11:52 Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu i Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy o "wielkiej wodzie", która zalała Brzeg… W ostatnich dniach samorządowcy z którymi rozmawialiśmy musieli uporać się z podtopieniami i falami kulminacyjnymi, które przechodziły przez ich miejscowości… » więcej 2020-10-20, godz. 13:58 Piotr Moc i Piotr Gociek w cyklu "Co tam Panie w polityce" W dzisiejszym (20.10) wydaniu cyklu "Co tam Panie w polityce" Piotr Gociek (Do Rzeczy, Polskie Radio, TVP Kultura, Telewizja Republika) i Piotr Moc podsumowali… » więcej 2020-10-19, godz. 15:09 Janusz Kowalski o ruchu Rafała Trzaskowskiego i walce z pandemią - W ruchu Rafała Trzaskowskiego nie ma żadnej wartości, nie ma w nim przekazu. Sam Trzaskowski nawołuje do jedności społeczeństwa, jednocześnie będąc… » więcej 2020-10-19, godz. 15:00 Danuta Jazłowiecka o tym jaka będzie "Wspólna Polska" R.Trzaskowskiego, walce z koronawirusem i pracach w senacie nad… - Zawarzyły głosy z zewnątrz, zwłaszcza głosy młodych ludzi, którzy coraz częściej ogłaszają, że nie utożsamiają się z istniejącymi partiami, dlatego… » więcej 2020-10-16, godz. 15:45 Młodzieżowa Loża Radiowa o starcie ruchu Rafała Trzaskowskiego i co dalej z "Piątką dla zwierząt" Zaproszenie do debaty przyjęli: Natalia Okos (Młodzi Demokracji), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Adrian Mocek (Lewica). » więcej 2020-10-16, godz. 16:27 Maciej Kochański o 5 mln złotych na działania konsolidacyjne UO z dawną PMWSZ - Połączenie UO i PMWSZ w Opolu miało miejsce w lipcu tego roku i to był taki moment wesela, a teraz musimy sobie te wszystkie działania wokół konsolidacji… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***