Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata 'Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa'…
2020-09-10, 15:22 Autor: Witold Żurawicki

Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" O recesji na Zachodzie i za oceanem, która może zagrozić Posce

Debata
Naszymi gośćmi byli:
Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej
Grzegorz Kuliś z BCC
dr Witold Potwora z WSzZiA w Opolu
- Na gospodarce polskiej bardziej może się odbić recesja w Unii Europejskiej niż recesja w Stanach Zjednoczonych – zastrzegł dr Witold Potwora.

Jego zdaniem Amerykanie mają gospodarkę na tyle specyficzną - silną i elastyczną, że sobie ona poradzi. Inna sprawa, że na przykład europejscy partnerzy USA obawiają się, że także wobec nich Amerykanie zastosują podobne kroki gospodarcze jak wobec Chin. A kondycja państw zachodnich, głównie Niemiec rzecz jasna będzie miała wpływ na kondycję Polski.

- Nie wszyscy wyciągnęli lekcje z historii - powiedział Piotr Pancześnik, nawiązując do kryzysu spowodowanego zamachami terrorystycznymi.

I przypomniał niezwykły mechanizm, jaki wpłynął na gospodarkę amerykańską. Chodzi o patriotyzm gospodarczy. Dlatego Amerykanie byli skłonni przestać jeść francuskie sery, pić francuskie czy niemieckie wina. Niestety, ten swoisty patriotyzm nie jest doceniany w Polsce. A powinniśmy się uczyć od Amerykanów umiejętności zadbania swoją gospodarkę.

- Są dwa czynniki, od których zależeć będzie kondycja polskiej gospodarki po pandemii - podkreślił Grzegorz Kuliś.

Pierwszy: jak sami przejdziemy pandemię, jak zmierzymy się z jej kolejna falą. Drugi: kondycja naszych kooperantów, w szczególności gospodarki niemieckiej. Na razie wszystko wskazuje na to, że Niemcy są w niezłej sytuacji. Nasz rozmówca zastrzegł także, że polscy przedsiębiorcy zawsze wykazywali się wielką pomysłowością, co też ma swoje znaczenie.

Zobacz także

2020-10-09, godz. 15:45 Młodzieżowa Loża Radiowa o kwestii powiązania funduszy unijnych z praworządnością i walce z koronawirusem Zaproszenie do naszego studia przyjęli: Jan Zimoch z Młodej Prawicy, Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów, a także Amadeusz Hoffman z Federacji Młodych So… » więcej 2020-10-09, godz. 15:38 Marcin Ociepa o Wojskach Obrony Terytorialnej w regionie i nowym SOR-ze, który ma powstać w szpitalu wojskowym w Opo… - Mocno o to zabiegam – powiedział w Loży Radiowej Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, opolski poseł Porozumienia, z którym rozmawialiśmy o planach… » więcej 2020-10-09, godz. 15:37 Tomasz Kostuś o kontroli poselskiej rozpoczętej w Urzędzie Wojewódzkim - To pierwsza i nie ostatnia kontrola, do wyborów 3 lata więc pewnie niejedna kontrola poselska przede mną czy też posłami Koalicji Obywatelskiej – powiedział… » więcej 2020-10-08, godz. 15:04 Debata "Pracodawcy, związkowcy -wspólna sprawa" o planie wprowadzenia CIT-u dla spółek komandytowych ale nie tylko Gośćmi Joanny Matlak byli dziś: Grzegorz Kuliś (BCC), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Artur Żurakowski (ekonomista) oraz Piotr Pancześnik (Kongregacja… » więcej 2020-10-08, godz. 14:30 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z wiceministrem Januszem Kowalskim W czwartkowej Loży Radiowej redaktor Magdalena Ogórek rozmawiała z Januszem Kowalskim, wiceministrem aktywów państwowych i posłem Solidarnej Polski. W rozmowie… » więcej 2020-10-07, godz. 15:31 Dr Barbara Radecka o raku piersi, świadomości i tym, żeby koronawirus nie spowodował strachu przed leczeniem innych… - Wszyscy onkolodzy w Polsce obserwują zmniejszoną liczbę rozpoznania choroby. To nie oznacza, że nie chorujemy, tylko, że nie badamy się - powiedziała… » więcej 2020-10-07, godz. 15:27 Robert Socha o zakażeniach w opolskich szkołach, ale i Dniu Edukacji Narodowej Codziennie dochodzą nowe statystyki jeżeli chodzi o zachorowania. Wciąż mamy podobną liczbę placówek, które pracują hybrydowo, czyli około 19, ale do… » więcej 2020-10-06, godz. 13:55 Piotr Gociek i Piotr Moc w cyklu "Co tam Panie w polityce?" cz.1 [AUDIO] W nowym cyklu Radia Opole Piotr Moc i Piotr Gociek będą analizować najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. Dziś nie mogło zabraknąć rozmów o… » więcej 2020-10-06, godz. 13:41 Agata Lika o tworzącym się na Opolszczyźnie ruchu Szymona Hołowni i stowarzyszeniu Polska 2050 - Polska 2050 to nasza oficjalna nazwa, a Szymon Hołownia jest jednym z naszych liderów. Osób aktywnie działających jest na Opolszczyźnie 150 i ta liczba… » więcej 2020-10-05, godz. 15:19 Dr Marek Kawa w "Loży Radiowej" o kampanii w USA w obliczu chorego na koronawirusa Donalda Trumpa - Myślę, że cały świat wstrzymał oddech na wieść o tym, że Donald Trump i jego małżonka są zakażeni koronawirusem. Ponoć Trump dobrze przechodzi… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***