Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata 'Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa'…
2020-09-10, 15:22 Autor: Witold Żurawicki

Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" O recesji na Zachodzie i za oceanem, która może zagrozić Posce

Debata
Naszymi gośćmi byli:
Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej
Grzegorz Kuliś z BCC
dr Witold Potwora z WSzZiA w Opolu
- Na gospodarce polskiej bardziej może się odbić recesja w Unii Europejskiej niż recesja w Stanach Zjednoczonych – zastrzegł dr Witold Potwora.

Jego zdaniem Amerykanie mają gospodarkę na tyle specyficzną - silną i elastyczną, że sobie ona poradzi. Inna sprawa, że na przykład europejscy partnerzy USA obawiają się, że także wobec nich Amerykanie zastosują podobne kroki gospodarcze jak wobec Chin. A kondycja państw zachodnich, głównie Niemiec rzecz jasna będzie miała wpływ na kondycję Polski.

- Nie wszyscy wyciągnęli lekcje z historii - powiedział Piotr Pancześnik, nawiązując do kryzysu spowodowanego zamachami terrorystycznymi.

I przypomniał niezwykły mechanizm, jaki wpłynął na gospodarkę amerykańską. Chodzi o patriotyzm gospodarczy. Dlatego Amerykanie byli skłonni przestać jeść francuskie sery, pić francuskie czy niemieckie wina. Niestety, ten swoisty patriotyzm nie jest doceniany w Polsce. A powinniśmy się uczyć od Amerykanów umiejętności zadbania swoją gospodarkę.

- Są dwa czynniki, od których zależeć będzie kondycja polskiej gospodarki po pandemii - podkreślił Grzegorz Kuliś.

Pierwszy: jak sami przejdziemy pandemię, jak zmierzymy się z jej kolejna falą. Drugi: kondycja naszych kooperantów, w szczególności gospodarki niemieckiej. Na razie wszystko wskazuje na to, że Niemcy są w niezłej sytuacji. Nasz rozmówca zastrzegł także, że polscy przedsiębiorcy zawsze wykazywali się wielką pomysłowością, co też ma swoje znaczenie.

Zobacz także

2020-10-19, godz. 15:09 Janusz Kowalski o ruchu Rafała Trzaskowskiego i walce z pandemią - W ruchu Rafała Trzaskowskiego nie ma żadnej wartości, nie ma w nim przekazu. Sam Trzaskowski nawołuje do jedności społeczeństwa, jednocześnie będąc… » więcej 2020-10-19, godz. 15:00 Danuta Jazłowiecka o tym jaka będzie "Wspólna Polska" R.Trzaskowskiego, walce z koronawirusem i pracach w senacie nad… - Zawarzyły głosy z zewnątrz, zwłaszcza głosy młodych ludzi, którzy coraz częściej ogłaszają, że nie utożsamiają się z istniejącymi partiami, dlatego… » więcej 2020-10-16, godz. 15:45 Młodzieżowa Loża Radiowa o starcie ruchu Rafała Trzaskowskiego i co dalej z "Piątką dla zwierząt" Zaproszenie do debaty przyjęli: Natalia Okos (Młodzi Demokracji), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Adrian Mocek (Lewica). » więcej 2020-10-16, godz. 16:27 Maciej Kochański o 5 mln złotych na działania konsolidacyjne UO z dawną PMWSZ - Połączenie UO i PMWSZ w Opolu miało miejsce w lipcu tego roku i to był taki moment wesela, a teraz musimy sobie te wszystkie działania wokół konsolidacji… » więcej 2020-10-15, godz. 15:50 Debata "Pracodawcy, związkowcy -wspólna sprawa" o pomyśle powrotu handlu w niedzielę i tarczy 5.0 dla turystyki Zaproszenie do naszej debaty przyjęli: Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), dr Witold Potwora (Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji… » więcej 2020-10-15, godz. 12:25 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z wiceminister sportu Anną Krupką W kolejnej odsłonie programu "Prosto z sejmu" Magdalena Ogórek rozmawiała ze swoim gościem m.in. o sukcesie Igi Świątek i rządowej pomocy dla sportowc… » więcej 2020-10-13, godz. 14:20 Piotr Wach i Kordian Kolbiarz o sytuacji finansowej opolskich samorządów Gośćmi Loży Radiowej byli Piotr Wach, wiceprzewodniczący sejmiku województwa oraz Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. Rozmawialiśmy o trudnej sytuacji finansowej… » więcej 2020-10-13, godz. 13:59 Piotr Gociek i Piotr Moc w cyklu "Co tam Panie w polityce?" cz.2 Za nami drugie spotkanie z Piotrem Mocem i Piotrem Goćkiem w cyklu "Co tam Panie w polityce?". Wśród tematów pojawiła się zapowiadana na dziś telekonferencja… » więcej 2020-10-12, godz. 12:29 Rajmund Miller o tym, że działania podejmowane ws. koronawirusa są spóźnione - Z sobotniej konferencji premiera i ministra niewiele się dowiedziałem. Dowiedziałem się jedynie, że DPS-y dostaną 38 mln złotych – mówił Rajmund Miller… » więcej 2020-10-12, godz. 12:28 Violetta Porowska o nowej strategii rządu w walce z koronawirusem i ważności społecznej odpowiedzialności - Tak całkiem po ludzku, zauważam, że ludzie jednak dbają o to, żeby się zasłaniać i utrzymywać dystans - mówiła Violetta Porowska, poseł PiS, pytana… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***