Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Bartosz Kuświk o tym, jak uczcić powstania śl…
2020-09-09, 15:53 Autor: Witold Żurawicki, Joanna Matlak

Bartosz Kuświk o tym, jak uczcić powstania śląskie

Dr Bartosz Kuświk "Loża Radiowa" (09.09.2020)
- Chodzi o to, by także poza Opolszczyzną pokazać, że mamy powstanie zakończone sukcesem - powiedział dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu.
Inicjatywa 17 instytucji polega na tym, by godnie uczcić setną rocznicę III Powstania Śląskiego. To przecież dzięki zrywowi Polaków i Ślązaków nie zrealizowano bardzo negatywnych dla Polski wyników plebiscytu.

- Najważniejszym dla nas aspektem będą uroczystości 2 lub 3 maja na Górze św. Anny - nie krył dr Bartosz Kuświk.

To przecież symboliczne miejsce, idealne na kulminację obchodów. Ponadto planowana jest konferencja dotycząca powstań śląskich w trzech aspektach: naukowym, edukacyjnym i muzealnym. Oprócz tego wiele innych eventów, w tym na przykład pikniki, apele itp.

Nasz gość przypomniał, że bez powstań śląskich nie byłoby Polski w kształcie z okresu międzywojennego. A III Powstanie Śląskie zaczęło się w Opolu od wysadzenia przez powstańców jednego z mostów, którym dostarczano Niemcom zaopatrzenie.

- Powstania śląskie spowodowały, że po 400 latach pobytu poza granicami Polski znaczna część ludności śląskiej w plebiscycie zagłosowała za Polską właśnie – podkreślił dr Bartosz Kuświk.

Zobacz także

2020-10-05, godz. 15:07 Ryszard Galla o spodziewanej dziś rekonstrukcji rządu i kontrolach poselskich - Patrzę na nowy skład rządu z dozą ostrożności. Wsłuchując się w poranny wywiad z ministrem Ociepą, stwierdzenie, że to w wyniku epidemii następuje… » więcej 2020-10-02, godz. 16:16 Młodzieżowa Loża Radiowa ocenia skład nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego Zaproszenie Joanny Matlak przyjęli: Grzegorz Krukowski (forum Młodych PiS), Mikołaj Olchowy (Lewica), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci) i Michał Maliński… » więcej 2020-10-02, godz. 10:31 Krzysztof Śmiszek i Joanna Scheuring-Wielgus o spotkaniach z Lewicą na Opolszczyźnie i wizji Polski - Na to spotkanie przyszło kilkadziesiąt osób i to pokazało, że opolanie potrzebują rozmowy o tym jakiej chcą polski i jak ta wizja powinna wyglądać –… » więcej 2020-10-01, godz. 15:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy -wspólna sprawa" o tym jakie zmiany wypracować w kodeksie pracy w związku z pandemi… Zaproszenie Joanny Matlak przyjęli: Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu), dr Jerzy Szteliga… » więcej 2020-10-01, godz. 12:50 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z poseł Violettą Porowską o porozumieniu prawicy i nowym… Gościem Magdaleny Ogórek była Violetta Porowska, poseł PiS i szefowa tej partii w regionie » więcej 2020-09-30, godz. 14:28 Bartłomiej Kolanoś o myśliwych i stereotypach o ich pasji - Ja przygodę z zawodowym łowiectwem kontynuuję już 14 lat - zastrzegł łowczy okręgowy Bartłomiej Kolanoś – swoją funkcję pełni od dwóch i pół… » więcej 2020-09-30, godz. 14:20 Alicja Wujec-Kaczmarek i dr Joanna Wawrzyniak o międzynarodowym projekcie malowania fresków - Program został podjęty we wrześniu zeszłego roku - dr Joanna Wawrzyniak przypomniała założenia programu z Erasmusa. - Czeska uczelnia z Litomyśla… » więcej 2020-09-29, godz. 13:53 Wacław Bortnik o pracy inspekcji weterynaryjnej, ASF i ptasiej grypie - Nie wchodzimy na siłę, staramy się pracować online – przyznał wojewódzki lekarz weterynarii Wacław Bortnik. » więcej 2020-09-28, godz. 15:17 Violetta Porowska o porozumieniu w prawicy oraz przygotowaniach do wewnątrzpartyjnych wyborów - To wielkie wydarzenie i wielka satysfakcja, że umowa koalicyjna została podpisana – oceniła Violetta Porowska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości i szefowa… » więcej 2020-09-28, godz. 14:50 Rajmund Miller o porozumieniu prawicy i sytuacji opozycji - Tak naprawdę dla nas to jest nieważne – powiedział o podpisaniu porozumienia w Zjednoczonej Prawicy poseł Platformy Obywatelskiej Rajmund Miller. » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***