Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa' - debata…
2020-09-03, 13:47 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - debata o euro

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - debata
Przyjąć - nie przyjąć. A jeśli - to kiedy? O ewentualnym przyjęciu euro rozmawiali przedstawiciele pracodawców, związkowcy oraz ekonomiści. Naszymi gośćmi byli:
Grzegorz Adamczyk - NSZZ Solidarność
dr Witold Potwora - WSzZiA w Opolu
Grzegorz Kuliś - BCC
dr Artur Żurakowski - ekonomista, biznesmen
dr Jerzy Szteliga - OPZZ
- Na pewno euro nie przyjmiemy w najbliższej przyszłości – powiedział Witold Potwora.

Jego zdaniem Polska nie spełnia podstawowego warunku, czyli progu zadłużenia. Jednak zaznaczył, że przyjęcie euro to bardziej decyzja polityczna a nie ekonomiczna. Z drugiej strony obserwując skutki pandemii i w jaki sposób poradziliśmy sobie z nią w gospodarce – dobrze, że na razie trwamy przy złotówce. Co nie zmienia faktu, że euro trzeba będzie przyjąć.

- Na pewno euro przyjmiemy w perspektywie od 2 do 10 lat – zastrzegł Grzegorz Adamczyk.

Dodał, że wszystko zależy od tego, w jakim przeliczniku do złotówki przyjmiemy walutę europejską. Jako przykład kraju, w którym ludzie realnie zubożeli wskutek takiej decyzji, podał Słowację. Zdaniem naszego gościa należy jeszcze znacznie podnieść poziom minimalnego wynagrodzenia. Tak, by najsłabsi ekonomicznie nie odczuli przejścia na inną walutę.

- Gdybyśmy byli w strefie euro nie musielibyśmy trzymać 500 miliardów złotych rezerwy w NBP - przypomniał Artur Żurakowski.

Wyjaśnił, że dzisiaj Słowacy już są w zasadzie zadowoleni z posiadania euro. Zresztą przed laty, gdy ważyły się losy wielu wielkich inwestycji koncernów zachodnich, Polska przegrała w tym wyścigu. Koncerny, zwłaszcza z branży motoryzacyjnej zdecydowały się na inwestycje właśnie na Słowacji ze względu na to, że w tym kraju przyjęto euro.

- Ja muszę zacząć od ryzyka kursowego, które jest największą bolączką w naszych kontaktach zagranicznych - Grzegorz Kuliś.

Jego zdaniem euro jest konsekwencją silnej powojennej niemieckiej marki, która nie podobała się Francuzom. Euro jest bardziej projektem politycznym, mniej ekonomicznym. Dodał, że przyjmując obecnie euro, pozbawilibyśmy się wpływu na politykę monetarną – byłaby ona kształtowana przez Niemcy i Francję.

- Nie można tego robić bezwolnie. Ale do tego małżeństwa z rozsądku musi dojść - podkreślił Jerzy Szteliga.

Jednak zastrzegł, że zanim zapadnie decyzja – należy zrobić narodowy rachunek zysków i strat. Chodzi o to, by euro przyjąć w najdogodniejszym momencie, na możliwie najlepszych warunkach – na przykład jeśli chodzi o przelicznik do złotówki. Każdy polski obywatel musi poczuć, że także w jego kieszeni ta zamiana przyniosła pozytywna zmianę.

Zobacz także

2020-09-23, godz. 14:47 Andrzej Rak o nowych przepisach drogowych i co nas gubi na drodze » więcej 2020-09-22, godz. 14:52 Piotr Woźniak w o tożsamości Lewicy, jej postulatach i regionalnych konwencjach - Lewica absolutnie zaniedbała politykę historyczną - stwierdził na naszej antenie dr Piotr Woźniak, przewodniczący SLD w regionie. » więcej 2020-09-22, godz. 14:51 Norbert Rasch o delegowaniu do pracy za granicą - Ważne było i jest dla mnie, byśmy wykorzystywali potencjał znajomości języka niemieckiego - powiedział Norbert Rasch, dyrektor agencji APN. » więcej 2020-09-21, godz. 15:21 Violetta Porowska o losach Zjednoczonej Prawicy oraz nielojalnych posłach i koalicjantach - Dzisiejsza sytuacja wymaga lojalnych koalicjantów, partnerów do gry. Nie może tak być, że na szali kładzie się interesiki poszczególnych partii. Musimy… » więcej 2020-09-21, godz. 14:23 Piotr Wach m.in. o tym czy istnieje jeszcze Zjednoczona Prawica i czy grożą nam przedterminowe wybory parlamentarne - Problemy Zjednoczonej Prawicy nie wynikają z działalności opozycji – zastrzegł Piotr Wach z Nowoczesnej, wiceprzewodniczący sejmiku województwa opol… » więcej 2020-09-18, godz. 15:00 Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej W naszej Loży uczestniczyli: Grzegorz Krukowski z PiS Jan Zimoch z Porozumienia Michał Maliński z Konfederacji Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-09-18, godz. 14:52 Marian Jagielski o zawodzie adwokata i działaniach Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu » więcej 2020-09-17, godz. 12:44 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O przemyśle futrzarskim oraz kredytach bankowych W debacie naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność Grzegorz Kuliś z BCC » więcej 2020-09-17, godz. 12:27 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Skurkiewiczem, sekretarzem stanu w MON o kampanii… » więcej 2020-09-16, godz. 15:20 Piotr Moc o jesiennej ramówce, nowych słuchowiskach, nowych prowadzących i "złotej" muzyce w Radio Opole - Idzie jesień i ochłodzenie, wracamy do studiów radiowych, ale też zabezpieczenia w związku z COVID-19. A nasza ramówka jesienna ruszy już w zasadzie od… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***