Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Robert Pawlak o rynku pracy, pracownikach cudzoziemskich…
2020-09-02, 15:21 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

Robert Pawlak o rynku pracy, pracownikach cudzoziemskich i problemach z ich naborem

Robert Pawlak o problemach związanych z wyjazdem Polaków do pracy za granicę
- To organizacja zrzeszającą firmy zajmujące się działalnością w szeroko rozumianej branży zatrudnieniowej – powiedział Robert Pawlak - prezes PGO Services o Ogólnopolskim Konwencie Agencji Pracy.
OKAP to ponad 60 różnych firm, które zatrudniają Polaków za granicą, ale też cudzoziemców w Polsce. Każda z nich działa samodzielnie, ale mają wiele wspólnych problemów, jak choćby pandemia. OKAP pozwala wymienić się doświadczeniami.

- W samym OKAP-ie zatrudniamy kilkadziesiąt tysięcy cudzoziemców – zastrzegł Robert Pawlak.

Nasz gość wyjaśnił, że w skali kraju chodzi o kilkaset tysięcy pracowników, jakich zatrudniają agencje pracy tymczasowej. Rynek zatrudnieniowy w skali kraju wyceniany jest na 6,5 miliarda złotych rocznie.

- My pracujemy na tym odcinku, gdzie pracowników najłatwiej się pozbyć – przyznał Robert Pawlak.

I przypomniał okres marca i kwietnia tego roku, gdy z powodu koronawirusa i wstrzymania produkcji w wielu branżach gospodarki wyjechało z Polski kilkaset tysięcy obcokrajowców.
W lipcu firmy już zaczęły się dopominać o pracowników, gdyż gospodarka odżyła. I jest kłopot, bo choćby Ukraińcy - zanim podejmą pracę w Polsce – muszą przejść kwarantannę.

Zdaniem naszego gościa musimy przyjmować coraz większą ilość cudzoziemców, bo brakuje nam rąk do pracy, także fachowców w różnych specjalizacjach. Bez nich niemożliwe będzie utrzymanie satysfakcjonującego tempa rozwoju gospodarczego. Według w miarę ostrożnych prognoz w roku 2030 roku brakować nam będzie od 1,5 do 3 milionów pracowników. W roku 2050 – nawet 5 milionów.

Zobacz także

2020-09-23, godz. 14:47 Andrzej Rak o nowych przepisach drogowych i co nas gubi na drodze » więcej 2020-09-22, godz. 14:52 Piotr Woźniak w o tożsamości Lewicy, jej postulatach i regionalnych konwencjach - Lewica absolutnie zaniedbała politykę historyczną - stwierdził na naszej antenie dr Piotr Woźniak, przewodniczący SLD w regionie. » więcej 2020-09-22, godz. 14:51 Norbert Rasch o delegowaniu do pracy za granicą - Ważne było i jest dla mnie, byśmy wykorzystywali potencjał znajomości języka niemieckiego - powiedział Norbert Rasch, dyrektor agencji APN. » więcej 2020-09-21, godz. 15:21 Violetta Porowska o losach Zjednoczonej Prawicy oraz nielojalnych posłach i koalicjantach - Dzisiejsza sytuacja wymaga lojalnych koalicjantów, partnerów do gry. Nie może tak być, że na szali kładzie się interesiki poszczególnych partii. Musimy… » więcej 2020-09-21, godz. 14:23 Piotr Wach m.in. o tym czy istnieje jeszcze Zjednoczona Prawica i czy grożą nam przedterminowe wybory parlamentarne - Problemy Zjednoczonej Prawicy nie wynikają z działalności opozycji – zastrzegł Piotr Wach z Nowoczesnej, wiceprzewodniczący sejmiku województwa opol… » więcej 2020-09-18, godz. 15:00 Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej W naszej Loży uczestniczyli: Grzegorz Krukowski z PiS Jan Zimoch z Porozumienia Michał Maliński z Konfederacji Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-09-18, godz. 14:52 Marian Jagielski o zawodzie adwokata i działaniach Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu » więcej 2020-09-17, godz. 12:44 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O przemyśle futrzarskim oraz kredytach bankowych W debacie naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność Grzegorz Kuliś z BCC » więcej 2020-09-17, godz. 12:27 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Skurkiewiczem, sekretarzem stanu w MON o kampanii… » więcej 2020-09-16, godz. 15:20 Piotr Moc o jesiennej ramówce, nowych słuchowiskach, nowych prowadzących i "złotej" muzyce w Radio Opole - Idzie jesień i ochłodzenie, wracamy do studiów radiowych, ale też zabezpieczenia w związku z COVID-19. A nasza ramówka jesienna ruszy już w zasadzie od… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***