Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Robert Pawlak o rynku pracy, pracownikach cudzoziemskich…
2020-09-02, 15:21 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

Robert Pawlak o rynku pracy, pracownikach cudzoziemskich i problemach z ich naborem

Robert Pawlak o problemach związanych z wyjazdem Polaków do pracy za granicę
- To organizacja zrzeszającą firmy zajmujące się działalnością w szeroko rozumianej branży zatrudnieniowej – powiedział Robert Pawlak - prezes PGO Services o Ogólnopolskim Konwencie Agencji Pracy.
OKAP to ponad 60 różnych firm, które zatrudniają Polaków za granicą, ale też cudzoziemców w Polsce. Każda z nich działa samodzielnie, ale mają wiele wspólnych problemów, jak choćby pandemia. OKAP pozwala wymienić się doświadczeniami.

- W samym OKAP-ie zatrudniamy kilkadziesiąt tysięcy cudzoziemców – zastrzegł Robert Pawlak.

Nasz gość wyjaśnił, że w skali kraju chodzi o kilkaset tysięcy pracowników, jakich zatrudniają agencje pracy tymczasowej. Rynek zatrudnieniowy w skali kraju wyceniany jest na 6,5 miliarda złotych rocznie.

- My pracujemy na tym odcinku, gdzie pracowników najłatwiej się pozbyć – przyznał Robert Pawlak.

I przypomniał okres marca i kwietnia tego roku, gdy z powodu koronawirusa i wstrzymania produkcji w wielu branżach gospodarki wyjechało z Polski kilkaset tysięcy obcokrajowców.
W lipcu firmy już zaczęły się dopominać o pracowników, gdyż gospodarka odżyła. I jest kłopot, bo choćby Ukraińcy - zanim podejmą pracę w Polsce – muszą przejść kwarantannę.

Zdaniem naszego gościa musimy przyjmować coraz większą ilość cudzoziemców, bo brakuje nam rąk do pracy, także fachowców w różnych specjalizacjach. Bez nich niemożliwe będzie utrzymanie satysfakcjonującego tempa rozwoju gospodarczego. Według w miarę ostrożnych prognoz w roku 2030 roku brakować nam będzie od 1,5 do 3 milionów pracowników. W roku 2050 – nawet 5 milionów.

Zobacz także

2020-09-30, godz. 14:20 Alicja Wujec-Kaczmarek i dr Joanna Wawrzyniak o międzynarodowym projekcie malowania fresków - Program został podjęty we wrześniu zeszłego roku - dr Joanna Wawrzyniak przypomniała założenia programu z Erasmusa. - Czeska uczelnia z Litomyśla… » więcej 2020-09-29, godz. 13:53 Wacław Bortnik o pracy inspekcji weterynaryjnej, ASF i ptasiej grypie - Nie wchodzimy na siłę, staramy się pracować online – przyznał wojewódzki lekarz weterynarii Wacław Bortnik. » więcej 2020-09-28, godz. 15:17 Violetta Porowska o porozumieniu w prawicy oraz przygotowaniach do wewnątrzpartyjnych wyborów - To wielkie wydarzenie i wielka satysfakcja, że umowa koalicyjna została podpisana – oceniła Violetta Porowska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości i szefowa… » więcej 2020-09-28, godz. 14:50 Rajmund Miller o porozumieniu prawicy i sytuacji opozycji - Tak naprawdę dla nas to jest nieważne – powiedział o podpisaniu porozumienia w Zjednoczonej Prawicy poseł Platformy Obywatelskiej Rajmund Miller. » więcej 2020-09-25, godz. 17:54 Młodzieżowa Loża Radiowa o porozumieniu w Zjednoczonej Prawicy Gośćmi Młodzieżowej Loży Radiowej byli Ludwik Skubała (Młodzi Demokraci, Platforma Obywatelska), Arkadiusz Domeredzki (Federacja Młodych Socjaldemokratów… » więcej 2020-09-25, godz. 14:53 Dr Jolanta Maj o pracy zdalnej, która jest przyszłością - Przed pandemią pracowników zatrudnionych w ramach pracy zdalnej było relatywnie niewielu - przyznała dr Jolanta Maj z Politechniki Opolskiej. » więcej 2020-09-24, godz. 15:18 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O strajkach w kopalniach i konieczności reformy górnictwa Naszym gośćmi byli: dr Jerzy Szteliga - OPZZ Grzegorz Adamczyk - Solidarność Grzegorz Kuliś - BCC dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA dr Artur Żurakowski… » więcej 2020-09-24, godz. 12:03 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Tomaszem Kostusiem o wyborze szefa klubu KO, "Nowej Solidarności"… - Może Pan słyszał kiedy inauguracja "Nowej Solidarności"? Ja słyszałam o sierpniu, może że we wrześniu, ale nieszczęsna Czajka chyba pokrzyżowała… » więcej 2020-09-24, godz. 12:01 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą o tym czy jest porozumienie w Zjednoczonej… - Czy nadal można mówić „Zjednoczona Prawica”? Czy rozmowy już się dokonały i czy ten konflikt i kryzys jest już zażegnany? – pytała Magdalena Ogórek… » więcej 2020-09-23, godz. 15:52 Dr Witold Potwora depopulacji i recepcie na jej powstrzymanie - Przyczyny są dwojakiego rodzaju – powiedział o wyludnianiu się regionu dr Witold Potwora z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***