Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Robert Pawlak o rynku pracy, pracownikach cudzoziemskich…
2020-09-02, 15:21 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

Robert Pawlak o rynku pracy, pracownikach cudzoziemskich i problemach z ich naborem

Robert Pawlak o problemach związanych z wyjazdem Polaków do pracy za granicę
- To organizacja zrzeszającą firmy zajmujące się działalnością w szeroko rozumianej branży zatrudnieniowej – powiedział Robert Pawlak - prezes PGO Services o Ogólnopolskim Konwencie Agencji Pracy.
OKAP to ponad 60 różnych firm, które zatrudniają Polaków za granicą, ale też cudzoziemców w Polsce. Każda z nich działa samodzielnie, ale mają wiele wspólnych problemów, jak choćby pandemia. OKAP pozwala wymienić się doświadczeniami.

- W samym OKAP-ie zatrudniamy kilkadziesiąt tysięcy cudzoziemców – zastrzegł Robert Pawlak.

Nasz gość wyjaśnił, że w skali kraju chodzi o kilkaset tysięcy pracowników, jakich zatrudniają agencje pracy tymczasowej. Rynek zatrudnieniowy w skali kraju wyceniany jest na 6,5 miliarda złotych rocznie.

- My pracujemy na tym odcinku, gdzie pracowników najłatwiej się pozbyć – przyznał Robert Pawlak.

I przypomniał okres marca i kwietnia tego roku, gdy z powodu koronawirusa i wstrzymania produkcji w wielu branżach gospodarki wyjechało z Polski kilkaset tysięcy obcokrajowców.
W lipcu firmy już zaczęły się dopominać o pracowników, gdyż gospodarka odżyła. I jest kłopot, bo choćby Ukraińcy - zanim podejmą pracę w Polsce – muszą przejść kwarantannę.

Zdaniem naszego gościa musimy przyjmować coraz większą ilość cudzoziemców, bo brakuje nam rąk do pracy, także fachowców w różnych specjalizacjach. Bez nich niemożliwe będzie utrzymanie satysfakcjonującego tempa rozwoju gospodarczego. Według w miarę ostrożnych prognoz w roku 2030 roku brakować nam będzie od 1,5 do 3 milionów pracowników. W roku 2050 – nawet 5 milionów.

Zobacz także

2020-10-07, godz. 15:27 Robert Socha o zakażeniach w opolskich szkołach, ale i Dniu Edukacji Narodowej Codziennie dochodzą nowe statystyki jeżeli chodzi o zachorowania. Wciąż mamy podobną liczbę placówek, które pracują hybrydowo, czyli około 19, ale do… » więcej 2020-10-06, godz. 13:55 Piotr Gociek i Piotr Moc w cyklu "Co tam Panie w polityce?" cz.1 [AUDIO] W nowym cyklu Radia Opole Piotr Moc i Piotr Gociek będą analizować najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. Dziś nie mogło zabraknąć rozmów o… » więcej 2020-10-06, godz. 13:41 Agata Lika o tworzącym się na Opolszczyźnie ruchu Szymona Hołowni i stowarzyszeniu Polska 2050 - Polska 2050 to nasza oficjalna nazwa, a Szymon Hołownia jest jednym z naszych liderów. Osób aktywnie działających jest na Opolszczyźnie 150 i ta liczba… » więcej 2020-10-05, godz. 15:19 Dr Marek Kawa w "Loży Radiowej" o kampanii w USA w obliczu chorego na koronawirusa Donalda Trumpa - Myślę, że cały świat wstrzymał oddech na wieść o tym, że Donald Trump i jego małżonka są zakażeni koronawirusem. Ponoć Trump dobrze przechodzi… » więcej 2020-10-05, godz. 15:07 Ryszard Galla o spodziewanej dziś rekonstrukcji rządu i kontrolach poselskich - Patrzę na nowy skład rządu z dozą ostrożności. Wsłuchując się w poranny wywiad z ministrem Ociepą, stwierdzenie, że to w wyniku epidemii następuje… » więcej 2020-10-02, godz. 16:16 Młodzieżowa Loża Radiowa ocenia skład nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego Zaproszenie Joanny Matlak przyjęli: Grzegorz Krukowski (forum Młodych PiS), Mikołaj Olchowy (Lewica), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci) i Michał Maliński… » więcej 2020-10-02, godz. 10:31 Krzysztof Śmiszek i Joanna Scheuring-Wielgus o spotkaniach z Lewicą na Opolszczyźnie i wizji Polski - Na to spotkanie przyszło kilkadziesiąt osób i to pokazało, że opolanie potrzebują rozmowy o tym jakiej chcą polski i jak ta wizja powinna wyglądać –… » więcej 2020-10-01, godz. 15:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy -wspólna sprawa" o tym jakie zmiany wypracować w kodeksie pracy w związku z pandemi… Zaproszenie Joanny Matlak przyjęli: Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu), dr Jerzy Szteliga… » więcej 2020-10-01, godz. 12:50 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z poseł Violettą Porowską o porozumieniu prawicy i nowym… Gościem Magdaleny Ogórek była Violetta Porowska, poseł PiS i szefowa tej partii w regionie » więcej 2020-09-30, godz. 14:28 Bartłomiej Kolanoś o myśliwych i stereotypach o ich pasji - Ja przygodę z zawodowym łowiectwem kontynuuję już 14 lat - zastrzegł łowczy okręgowy Bartłomiej Kolanoś – swoją funkcję pełni od dwóch i pół… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***