Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Manfred Grabelus o segregacji śmieci, ich utylizacji…
2020-08-19, 14:16 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

Manfred Grabelus o segregacji śmieci, ich utylizacji i braku kaucjowania butelek

Manfred Grabelus o
- Trudno powiedzieć czy będzie rewolucja. Na pewno jest potrzebna zmiana systemu i podejścia do śmieci – zastrzegł Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWO.
Jego zdaniem nie ma już czasu na wielką rewolucję w systemie odbioru śmieci, ale niezbędna jest zmiana w sprawozdawczości i w przetwarzaniu. Zmiana w odpowiedzialności tych, którzy produkują śmieci.

- To niby my – konsumenci produkujemy śmieci, ale de facto śmieci produkuje producent towaru, który go opakowuje - zastrzegł Manfred Grabelus.

Zdaniem naszego gościa najwyższa pora przerzucić koszty przerobu śmieci właśnie z konsumentów - na producentów opakowań. Nie bez powodu na razie w Polsce nie opłaca się wprowadzać kaucjowania butelek – tak niegdyś popularnego. Zresztą nadal stosowanego w innych państwach europejskich. Dlaczego? Przyczyna jest prozaiczna: znacznie taniej wychodzi produkcja kolejnej butelki.

W Niemczech czy Czechach jedna butelka wchodzi do obrotu kilka razy. I te państwa mogą wtedy wykazać w sprawozdawczości znacznie większy stopień zagospodarowania odpadów. U nas butelka ma jednorazowy żywot.

Inna sprawa, że nawet przy właściwym segregowanie śmieci, mamy problem z ich utylizacją. Zbyt mała jest ilość specjalistycznych spalarni. A warto wiedzieć, że np. plastik musi być zutylizowany w wysokiej temperaturze, by do atmosfery nie wydostały się trujące substancje.

Zobacz także

2020-09-25, godz. 17:54 Młodzieżowa Loża Radiowa o porozumieniu w Zjednoczonej Prawicy Gośćmi Młodzieżowej Loży Radiowej byli Ludwik Skubała (Młodzi Demokraci, Platforma Obywatelska), Arkadiusz Domeredzki (Federacja Młodych Socjaldemokratów… » więcej 2020-09-25, godz. 14:53 Dr Jolanta Maj o pracy zdalnej, która jest przyszłością - Przed pandemią pracowników zatrudnionych w ramach pracy zdalnej było relatywnie niewielu - przyznała dr Jolanta Maj z Politechniki Opolskiej. » więcej 2020-09-24, godz. 15:18 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O strajkach w kopalniach i konieczności reformy górnictwa Naszym gośćmi byli: dr Jerzy Szteliga - OPZZ Grzegorz Adamczyk - Solidarność Grzegorz Kuliś - BCC dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA dr Artur Żurakowski… » więcej 2020-09-24, godz. 12:03 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Tomaszem Kostusiem o wyborze szefa klubu KO, "Nowej Solidarności"… - Może Pan słyszał kiedy inauguracja "Nowej Solidarności"? Ja słyszałam o sierpniu, może że we wrześniu, ale nieszczęsna Czajka chyba pokrzyżowała… » więcej 2020-09-24, godz. 12:01 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą o tym czy jest porozumienie w Zjednoczonej… - Czy nadal można mówić „Zjednoczona Prawica”? Czy rozmowy już się dokonały i czy ten konflikt i kryzys jest już zażegnany? – pytała Magdalena Ogórek… » więcej 2020-09-23, godz. 15:52 Dr Witold Potwora depopulacji i recepcie na jej powstrzymanie - Przyczyny są dwojakiego rodzaju – powiedział o wyludnianiu się regionu dr Witold Potwora z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. » więcej 2020-09-23, godz. 14:47 Andrzej Rak o nowych przepisach drogowych i co nas gubi na drodze » więcej 2020-09-22, godz. 14:52 Piotr Woźniak w o tożsamości Lewicy, jej postulatach i regionalnych konwencjach - Lewica absolutnie zaniedbała politykę historyczną - stwierdził na naszej antenie dr Piotr Woźniak, przewodniczący SLD w regionie. » więcej 2020-09-22, godz. 14:51 Norbert Rasch o delegowaniu do pracy za granicą - Ważne było i jest dla mnie, byśmy wykorzystywali potencjał znajomości języka niemieckiego - powiedział Norbert Rasch, dyrektor agencji APN. » więcej 2020-09-21, godz. 15:21 Violetta Porowska o losach Zjednoczonej Prawicy oraz nielojalnych posłach i koalicjantach - Dzisiejsza sytuacja wymaga lojalnych koalicjantów, partnerów do gry. Nie może tak być, że na szali kładzie się interesiki poszczególnych partii. Musimy… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***