Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Młodzieżowa Loża Radiowa: O sytuacji na Biał…
2020-08-14, 14:51 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

Młodzieżowa Loża Radiowa: O sytuacji na Białorusi

Młodzieżowa Loża Radiowa (14.08.2020)
W naszej MLR uczestniczyli tym razem: Grzegorz Krukowski z Prawa i Sprawiedliwości, Jan Zimoch z Porozumienia, Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej, Jakub Biedrzyński z Partii Razem oraz Michał Maliński z Konfederacji.
- Białorusinów przede wszystkim możemy wspomagać zdrowym rozsądkiem – zastrzegł Michał Maliński.

Dodał, że to, co dzieje się u naszego sąsiada, jest niebezpieczne da Polski. Jego zdaniem może nastąpić powtórka z ukraińskiego Majdanu, po którym nastąpi zagraniczna interwencja zbrojna. Rzecz jasna najlepszym rozwiązaniem dla samej Białorusi byłaby tak zwana aksamitna rewolucja.

- To jest jedyna osoba, która udała się obecnie na Białoruś – powiedział Tobiasz Gajda o pośle Michale Szczerbie.

Podkreślił, że przez tyle lat tak w Unii Europejskiej jak i w Polsce nie opracowano scenariusza postępowania na wypadek powszechnych społecznych protestów na Białorusi. Polska miała szansę być liderem zagranicznego wsparcia dla opozycji białoruskiej, ale tę rolę odgrywa Litwa.

- Działania Polski są jak najbardziej adekwatne do tego, jak Polacy popierają wolnościowe dążenia Białorusinów - odparł Grzegorz Krukowski.

Przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefową RE o szczycie UE w sprawie Białorusi. Zaapelowaliśmy do władz Białorusi o powtórzenie wyborów i organizację ich zgodnie ze standardami europejskimi.

- My Polacy, Litwini, Białorusini czy Ukraińcy mamy wspólną tradycję – powiedział Jan Zimoch.

Rozumiemy więc dążenia Białorusinów, których trzeba wspierać na wszelkie możliwe sposoby. Ale pamiętać o tym, by nie doszło do rozlewu krwi. Łukaszenkę trzeba obalić, ale metodami demokratycznymi. Nie w drodze gwałtownej rewolucji, ale ewolucji.

- My Polacy, Ukraińcy, Litwini czy Białorusini jesteśmy braćmi - podkreślił Jakub Biedrzyński.

Solidarność z Białorusinami jest obowiązkowa, aktem zniewagi byłoby jej nieokazanie. Strona polska powinna znacznie bardziej się zaangażować w działania demokratyczne w tym kraju, znacznie w większym stopniu wspierać tamtejszą opozycję.

Zobacz także

2020-09-21, godz. 14:23 Piotr Wach m.in. o tym czy istnieje jeszcze Zjednoczona Prawica i czy grożą nam przedterminowe wybory parlamentarne - Problemy Zjednoczonej Prawicy nie wynikają z działalności opozycji – zastrzegł Piotr Wach z Nowoczesnej, wiceprzewodniczący sejmiku województwa opol… » więcej 2020-09-18, godz. 15:00 Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej W naszej Loży uczestniczyli: Grzegorz Krukowski z PiS Jan Zimoch z Porozumienia Michał Maliński z Konfederacji Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-09-18, godz. 14:52 Marian Jagielski o zawodzie adwokata i działaniach Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu » więcej 2020-09-17, godz. 12:44 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O przemyśle futrzarskim oraz kredytach bankowych W debacie naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność Grzegorz Kuliś z BCC » więcej 2020-09-17, godz. 12:27 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Skurkiewiczem, sekretarzem stanu w MON o kampanii… » więcej 2020-09-16, godz. 15:20 Piotr Moc o jesiennej ramówce, nowych słuchowiskach, nowych prowadzących i "złotej" muzyce w Radio Opole - Idzie jesień i ochłodzenie, wracamy do studiów radiowych, ale też zabezpieczenia w związku z COVID-19. A nasza ramówka jesienna ruszy już w zasadzie od… » więcej 2020-09-16, godz. 15:19 Dr Jarosław Szarek o działalności IPN i dbałości o pamięć narodową - Przystanek Historia to miejsce, gdzie IPN opowiada o naszych dziejach, o naszej aktywności - powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytut Pamięci Narodowej… » więcej 2020-09-16, godz. 15:18 Dr Agnieszka Gawlik o tym, jak zorganizowana jest nasza służba zdrowia i jak poprawić jej funkcjonowanie - Wydaje mi się, że jest to krok naprzód – tak oceniła przekazanie kompetencji w zakresie zlecania testów na koronawirusa lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej… » więcej 2020-09-15, godz. 14:30 Bartosz Maziarz i Bartłomiej Pater o sytuacji na Białorusi i naszym bezpieczeństwie - Mamy patową sytuację na Białorusi – powiedział dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego. – Na pewno widzimy osłabienie Łukaszenki. - To jest… » więcej 2020-09-15, godz. 13:25 Ryszard Galla o tym, że opozycja powinna wychodzić ze swoimi propozycjami i uważnym przyglądaniu się rekonstrukcji… - Dogadywanie się rządzącym idzie jak po grudzie, a jeśli mówimy o opozycji to życzyłbym sobie by była bardziej mobilna - mówił w Loży Radiowej Ryszard… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***