Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna spraw…
2020-08-13, 17:01 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa"

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa"
Pracodawcy i związkowcy o restrukturyzacji górnictwa
-Z tego co wiem to odbyło się wielkie spotkanie strony społecznej z rządową – powiedział Jerzy Szteliga z OPZZ. - Ale zakończyło się niczym, bo strona rządowa nie przedstawiła żadnych propozycji.

Jedyne propozycje - zdaniem naszego gościa – padły ze strony związkowej. Pierwsza: ograniczenie importu energii. Druga: ograniczenia importu węgla. Trzecia: znalezienie jakiegoś szybkiego rozwiązania, co należy rozumieć jako kolejne dofinansowanie spółek węglowych.

- Postulat ograniczenia importu głównie węgla jest kluczową kwestią dla rentowności naszych kopalń - zastrzegł Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo –Handlowej.

Dodał, że praprzyczyną kłopotów jest poprawa jakości klimatu. Odchodzenie od kopalnych źródeł energii jest niebezpieczne dla naszej energetyki i górnictwa. Polityka Unii Europejskiej i tempo tych zmian mogą być dla nas zabójcze. Odejście od węgla to nie tylko kwestia klimatu, ale potężne perturbacje na rynku pracy.

- Szef Solidarności Górników Bogusław Hutek zapowiada IV powstanie śląskie a prezes PGG Tomasz Rogala twierdzi, że absolutnie jest konieczna reforma górnictwa w obszarze zatrudnienia - przypomniał Grzegorz Kuliś z opolskiej Loży BCC.

Chodzi tutaj między innymi o czternastki, o powiązanie wynagrodzeń od wydajności. Nasz gość przyznał, że to bardzo trudne kwestie. I nie zazdrości ani związkowcom, ani rządzącym, gdyż to kwadratura koła. Podkreślił, że na razie nie widać klarownego pomysłu rządu na restrukturyzację górnictwa.
Debata "Wspólna sprawa" w Loży Radiowej (13.08.2020) - rozmowę prowadzą Joanna Matlak i Witold Żurawicki

Zobacz także

2020-09-21, godz. 14:23 Piotr Wach m.in. o tym czy istnieje jeszcze Zjednoczona Prawica i czy grożą nam przedterminowe wybory parlamentarne - Problemy Zjednoczonej Prawicy nie wynikają z działalności opozycji – zastrzegł Piotr Wach z Nowoczesnej, wiceprzewodniczący sejmiku województwa opol… » więcej 2020-09-18, godz. 15:00 Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej W naszej Loży uczestniczyli: Grzegorz Krukowski z PiS Jan Zimoch z Porozumienia Michał Maliński z Konfederacji Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-09-18, godz. 14:52 Marian Jagielski o zawodzie adwokata i działaniach Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu » więcej 2020-09-17, godz. 12:44 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O przemyśle futrzarskim oraz kredytach bankowych W debacie naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność Grzegorz Kuliś z BCC » więcej 2020-09-17, godz. 12:27 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Skurkiewiczem, sekretarzem stanu w MON o kampanii… » więcej 2020-09-16, godz. 15:20 Piotr Moc o jesiennej ramówce, nowych słuchowiskach, nowych prowadzących i "złotej" muzyce w Radio Opole - Idzie jesień i ochłodzenie, wracamy do studiów radiowych, ale też zabezpieczenia w związku z COVID-19. A nasza ramówka jesienna ruszy już w zasadzie od… » więcej 2020-09-16, godz. 15:19 Dr Jarosław Szarek o działalności IPN i dbałości o pamięć narodową - Przystanek Historia to miejsce, gdzie IPN opowiada o naszych dziejach, o naszej aktywności - powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytut Pamięci Narodowej… » więcej 2020-09-16, godz. 15:18 Dr Agnieszka Gawlik o tym, jak zorganizowana jest nasza służba zdrowia i jak poprawić jej funkcjonowanie - Wydaje mi się, że jest to krok naprzód – tak oceniła przekazanie kompetencji w zakresie zlecania testów na koronawirusa lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej… » więcej 2020-09-15, godz. 14:30 Bartosz Maziarz i Bartłomiej Pater o sytuacji na Białorusi i naszym bezpieczeństwie - Mamy patową sytuację na Białorusi – powiedział dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego. – Na pewno widzimy osłabienie Łukaszenki. - To jest… » więcej 2020-09-15, godz. 13:25 Ryszard Galla o tym, że opozycja powinna wychodzić ze swoimi propozycjami i uważnym przyglądaniu się rekonstrukcji… - Dogadywanie się rządzącym idzie jak po grudzie, a jeśli mówimy o opozycji to życzyłbym sobie by była bardziej mobilna - mówił w Loży Radiowej Ryszard… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***