Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Bartosz Maziarz o sytuacji na Białorusi i o przebudzeniu…
2020-08-12, 14:02 Autor: Marcin Boczek

Bartosz Maziarz o sytuacji na Białorusi i o przebudzeniu społeczeństwa białoruskiego

Dr Bartosz Maziarz o wydarzeniach politycznych na Białorusi
- Żelazne rządy Łukaszenki wymuszały spokój, więc to tylko pozory, że na Białorusi nic się nie działo, bo Białoruś jest trzymana krótką i mocną ręką - stwierdził w Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego.
Doktor Maziarz wskazał na kilka przyczyn przebudzenia się społeczeństwa białoruskiego.
- Po pierwsze tendencje do demokratyzacji i zarzucenia jarzma rządów autorytarnych Łukaszenki, a taka główna na którą wskazują analitycy i badacze to względy gospodarcze. Białoruś zmaga się z ogromnymi problemami gospodarczymi, które są spowodowane zwyżką cen ropy, która jest dostarczane przez Rosję i po prostu Białorusinom żyje się coraz trudniej i biedniej – ocenił dr Maziarz.

- Dla Putina i polityki zagranicznej Rosji im słabszy Łukaszenka tym lepiej, bo przez to mają większy wpływ na politykę białoruską.

- Ciężko powiedzieć kto zamiast Łukaszenki i w ogóle co dalej – stwierdził nasz gość.
- Wydarzenia związane z ucieczką czy też przejechaniem granicy przez Swiatłanę Cichanouską i odczytane przez nią oświadczenie w siedzibie białoruskiej komisji wyborczej jednoznacznie wskazują, że scenariusz w którym kandydat opozycji czy osoba, która mogłaby przejąć władzę jest mało prawdopodobny. Przynajmniej na chwilę obecną – mówił Maziarz.

- Prawdopodobnie UE będzie działała tak, żeby uniknąć tego co działo się na Ukrainie – dodał.

Zobacz także

2020-09-14, godz. 14:33 Jerzy Czerwiński o opozycji, rekonstrukcji rządu i najważniejszych celach politycznych - Rozmowy trwają, mam nadzieje, że skończą się jak najszybciej – o rozmowach koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości… » więcej 2020-09-14, godz. 14:32 Beniamin Godyla o wyborach na szefa klubu PO w senacie i "Nowej Solidarności" Rafała Trzaskowskiego - Rafał Trzaskowski powinien projekt „Nowej Solidarności” z kimś przedyskutować i komuś ten projekt przekazać, żeby zagospodarować tę rzeszę ludzi… » więcej 2020-09-11, godz. 16:18 Młodzieżowa Loża Radiowa o kontroli w Opolskim urzędzie marszałkowskim oraz o "Piątce dla zwierząt" Naszymi gośćmi byli: Paulina Klag z Lewicy Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS Jarosław Draguć z Młodych Demokratów Michał Maliński z Konfederacji… » więcej 2020-09-11, godz. 16:10 Aneta Paczos o funkcjonowaniu agencji pracy i rynku pracy - Wśród naszych wartości jest orientacja na klienta, ale przy pełnej uczciwości wobec pracownika - powiedziała Aneta Paczos, współwłaścicielka agencji… » więcej 2020-09-10, godz. 15:22 Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" O recesji na Zachodzie i za oceanem, która może zagrozić Posce Naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Kuliś z BCC dr Witold Potwora z WSzZiA w Opolu » więcej 2020-09-10, godz. 14:40 Prosto z Sejmu: gościem Magdaleny Ogórek był wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed - To bardzo ciekawe spotkanie biznesu z rządem, ale także z opozycją - powiedział między innymi o Forum Gospodarczym w Karpaczu wiceminister rodziny, pracy… » więcej 2020-09-09, godz. 15:54 Bartłomiej Stawiarski o inwestycjach w Namysłowie i stanie finansów gminy - Przez pandemię straty w budżecie to około 4-5 mln złotych na 130 mln budżet - powiedział w Loży Radiowej burmistrz Namysłowa, Bartłomiej Stawiarski. » więcej 2020-09-09, godz. 15:53 Bartosz Kuświk o tym, jak uczcić powstania śląskie - Chodzi o to, by także poza Opolszczyzną pokazać, że mamy powstanie zakończone sukcesem - powiedział dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego… » więcej 2020-09-08, godz. 13:28 Dorota Piechowicz-Witoń o działalności trzeciego sektora w pandemii, inicjatywie lokalnej i Opolskiej Radzie Działalności… Dla organizacji pozarządowych to będzie pracowita jesień… O inicjatywie lokalnej, ale i o starcie głosowania na kandydatów do Opolskiej Rady Działalności… » więcej 2020-09-08, godz. 13:19 Lesław Tomczak o wyzwaniach dla oświaty na pandemiczny czas - Wspólnym mianownikiem tych dwóch instytucji jest dobro szkoły, ucznia i nauczyciela- wyjaśnił Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***