Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Tomasz Krzemienowski o kontrolach podczas pandemii…
2020-08-05, 14:46 Autor: Witold Żurawicki

Tomasz Krzemienowski o kontrolach podczas pandemii i mobbingu

Tomasz Krzemienowski o mobbingu i kontrolach w zakładach pracy
- Na szczęście jako pracownicy wszyscy jesteśmy zdrowi – podkreślił Tomasz Krzemienowski, zastępca okręgowego inspektora pracy w Opolu. – Ale musieliśmy wprowadzić pewne ograniczenia.
Nasz gość przypomniał, że ograniczenia trzeba było wprowadzić, gdyż kontrolerzy odwiedzają różne zakłady pracy. Mają więc kontakt z pracownikami różnych firm. I z jednej strony byliby zagrożeni „złapaniem” wirusa COVID-19 od tych pracowników. Z drugiej strony – mogliby przenosić wirusa do różnych zakładów. Dlatego w okresie zamknięcia gospodarki – znacznie ograniczono też kontrole.

- De facto do zera kontrole rutynowe, natomiast prowadziliśmy czynności w przypadku wypadków przy pracy oraz sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia - podkreślił Tomasz Krzemienowski.

Obecnie inspekcja pracy funkcjonuje niemal normalnie. Niemal, bo oczywiście nadal sporo pracy odbywa się zdalnie (np. przygotowywanie dokumentacji) i nadal obowiązują szczególne zasady bezpieczeństwa, włącznie z możliwością pracy w specjalnych skafandrach, gdyby zaistniała konieczność skontrolowania na przykład placówek ochrony zdrowia.

Nasz gość podkreślił, że w okresie zamknięcia gospodarki - tak wynika ze zgłoszonych przypadków – pracodawcy nie wykorzystywali sytuacji do rozwiązywania stosunków pracy czy łamania praw pracowniczych.

- Mobbing to zjawisko opisane w kodeksie pracy. Może się ocierać o przestępstwo, ale samo w sobie przestępstwem nie jest – zaznaczył Tomasz Krzemienowski.

Nie zawsze mobbing jest wynikiem działań pracodawcy. Połowa takich przypadków to tzw. mobbing poziomy, który jest wynikiem działań współpracowników, kolegów z pracy. Ale zawsze za mobbing odpowiada pracodawca.

Zobacz także

2020-09-21, godz. 14:23 Piotr Wach m.in. o tym czy istnieje jeszcze Zjednoczona Prawica i czy grożą nam przedterminowe wybory parlamentarne - Problemy Zjednoczonej Prawicy nie wynikają z działalności opozycji – zastrzegł Piotr Wach z Nowoczesnej, wiceprzewodniczący sejmiku województwa opol… » więcej 2020-09-18, godz. 15:00 Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej W naszej Loży uczestniczyli: Grzegorz Krukowski z PiS Jan Zimoch z Porozumienia Michał Maliński z Konfederacji Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-09-18, godz. 14:52 Marian Jagielski o zawodzie adwokata i działaniach Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu » więcej 2020-09-17, godz. 12:44 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O przemyśle futrzarskim oraz kredytach bankowych W debacie naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność Grzegorz Kuliś z BCC » więcej 2020-09-17, godz. 12:27 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Skurkiewiczem, sekretarzem stanu w MON o kampanii… » więcej 2020-09-16, godz. 15:20 Piotr Moc o jesiennej ramówce, nowych słuchowiskach, nowych prowadzących i "złotej" muzyce w Radio Opole - Idzie jesień i ochłodzenie, wracamy do studiów radiowych, ale też zabezpieczenia w związku z COVID-19. A nasza ramówka jesienna ruszy już w zasadzie od… » więcej 2020-09-16, godz. 15:19 Dr Jarosław Szarek o działalności IPN i dbałości o pamięć narodową - Przystanek Historia to miejsce, gdzie IPN opowiada o naszych dziejach, o naszej aktywności - powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytut Pamięci Narodowej… » więcej 2020-09-16, godz. 15:18 Dr Agnieszka Gawlik o tym, jak zorganizowana jest nasza służba zdrowia i jak poprawić jej funkcjonowanie - Wydaje mi się, że jest to krok naprzód – tak oceniła przekazanie kompetencji w zakresie zlecania testów na koronawirusa lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej… » więcej 2020-09-15, godz. 14:30 Bartosz Maziarz i Bartłomiej Pater o sytuacji na Białorusi i naszym bezpieczeństwie - Mamy patową sytuację na Białorusi – powiedział dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego. – Na pewno widzimy osłabienie Łukaszenki. - To jest… » więcej 2020-09-15, godz. 13:25 Ryszard Galla o tym, że opozycja powinna wychodzić ze swoimi propozycjami i uważnym przyglądaniu się rekonstrukcji… - Dogadywanie się rządzącym idzie jak po grudzie, a jeśli mówimy o opozycji to życzyłbym sobie by była bardziej mobilna - mówił w Loży Radiowej Ryszard… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***