Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Antoni Konopka o kondycji opolskiego rolnictwa i…
2020-08-04, 14:33 Autor: Witold Żurawicki

Antoni Konopka o kondycji opolskiego rolnictwa i i jego reformie

Antoni Konopka o problemach opolskiego rolnictwa
- Jest nerwowe zaglądanie w niebo, bo jeszcze sporo jest na polach do zebrania – przyznał wicemarszałek województwa Antoni Konopka.
Ale nie jest źle. Rolnicy systematycznie koszą rzepak i zboża, plony także nie są najgorsze. A jeszcze wczesną wiosną sen z oczu spędzała im ogromna susza. Poziom wód gruntowych obniżył się o blisko 2 metry. Od miesiąca z kolei gospodarze z niepokojem patrzą w niebo, które co ruszą zaciągnięte deszczowymi chmurami. Burze w niektórych rejonach Opolszczyzny także dały się we znaki.

- Na niektórych polach stoją kałuże, robią się sadzawki – powiedział Antoni Konopka. Na szczęście woda z pól szybko schodzi i mogą na nie wjechać ciężkie maszyny.

Ilu jest rolników na Opolszczyźnie? To zależy od kryterium, jakie przyjmiemy. Najbardziej miarodajna jest ilość wniosków o dopłaty obszarowe - takich wniosków jest około 27 tysięcy. Dotyczą one gospodarstw o powierzchni od 1 hektara do aż 10 tysięcy hektarów.

- Mamy pierwsze jaskółki tego, jak ma wyglądać unijne rolnictwo, na co mają być położone główne akcenty – przyznał Antoni Konopka.

Znacznie większe areały na zalesianie i odłogowanie, znacznie większy odsetek gospodarstw ekologicznych – to wszystko czeka także naszych rolników. Do tego znaczne ograniczenie stosowania nawozów oraz pestycydów. A wszystko ze względu na to ratowanie środowiska naturalnego.

Zobacz także

2020-09-23, godz. 14:47 Andrzej Rak o nowych przepisach drogowych i co nas gubi na drodze » więcej 2020-09-22, godz. 14:52 Piotr Woźniak w o tożsamości Lewicy, jej postulatach i regionalnych konwencjach - Lewica absolutnie zaniedbała politykę historyczną - stwierdził na naszej antenie dr Piotr Woźniak, przewodniczący SLD w regionie. » więcej 2020-09-22, godz. 14:51 Norbert Rasch o delegowaniu do pracy za granicą - Ważne było i jest dla mnie, byśmy wykorzystywali potencjał znajomości języka niemieckiego - powiedział Norbert Rasch, dyrektor agencji APN. » więcej 2020-09-21, godz. 15:21 Violetta Porowska o losach Zjednoczonej Prawicy oraz nielojalnych posłach i koalicjantach - Dzisiejsza sytuacja wymaga lojalnych koalicjantów, partnerów do gry. Nie może tak być, że na szali kładzie się interesiki poszczególnych partii. Musimy… » więcej 2020-09-21, godz. 14:23 Piotr Wach m.in. o tym czy istnieje jeszcze Zjednoczona Prawica i czy grożą nam przedterminowe wybory parlamentarne - Problemy Zjednoczonej Prawicy nie wynikają z działalności opozycji – zastrzegł Piotr Wach z Nowoczesnej, wiceprzewodniczący sejmiku województwa opol… » więcej 2020-09-18, godz. 15:00 Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej W naszej Loży uczestniczyli: Grzegorz Krukowski z PiS Jan Zimoch z Porozumienia Michał Maliński z Konfederacji Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-09-18, godz. 14:52 Marian Jagielski o zawodzie adwokata i działaniach Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu » więcej 2020-09-17, godz. 12:44 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O przemyśle futrzarskim oraz kredytach bankowych W debacie naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność Grzegorz Kuliś z BCC » więcej 2020-09-17, godz. 12:27 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Skurkiewiczem, sekretarzem stanu w MON o kampanii… » więcej 2020-09-16, godz. 15:20 Piotr Moc o jesiennej ramówce, nowych słuchowiskach, nowych prowadzących i "złotej" muzyce w Radio Opole - Idzie jesień i ochłodzenie, wracamy do studiów radiowych, ale też zabezpieczenia w związku z COVID-19. A nasza ramówka jesienna ruszy już w zasadzie od… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***