Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Daniel Kliś o funkcjonowaniu opolskich sądów w…
2020-08-04, 14:12 Autor: Witold Żurawicki

Daniel Kliś o funkcjonowaniu opolskich sądów w dobie pandemii

Daniel Kliś o funkcjonowaniu sądów w dobie pandemii
- Także wymiar sprawiedliwości nie miał wypracowanych procedur, jak sobie z tym radzić – przyznał sędzia Daniel Kliś, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego.
Zamknięcie wymiaru sprawiedliwości polegało na tym, że nie rozpatrywano spraw, które nie miały charakteru pilnych, jak na przykład w kwestii zastosowania aresztu tymczasowego. Rozpatrywano także sprawy, które można było rozstrzygnąć na posiedzeniu niejawnym.

- Część pracowników musiałaś pójść do domu, choćby na opiekę nad dziećmi - tłumaczył zamknięcie sądów sędzia Daniel Kliś.

Tak więc – niestety - przyjdzie nam poczekać na wyroki jeszcze dłużej. Po okresie zamknięcia nastąpił sezon urlopowy, więc nie liczmy na przyspieszenie. Na szczęście wiele spraw gospodarczych można było rozpatrywać na posiedzeniach niejawnych.

- Sytuacja nie jest łatwa, ale widać poprawę – ocenił nasz gość stan kadr w sądach.

Poprawę widać zwłaszcza w Sądzie Okręgowym, gdzie jeszcze kilka miesięcy temu co trzecie stanowisko sędziowskie było nieobsadzone. Poprawia się także w sądach rejonowych, gdzie togi ubierają asesorzy sądowi.

Niestety, w porównaniu do innych państw z Unii Europejskiej Polacy bardzo rzadko – zwłaszcza w sprawach gospodarczych – korzystają z mediacji. A to oznacza, że gros sporów muszą rozstrzygać sądy. To przedłużą okres oczekiwania na rozstrzygnięcie.

Zobacz także

2020-09-30, godz. 14:28 Bartłomiej Kolanoś o myśliwych i stereotypach o ich pasji - Ja przygodę z zawodowym łowiectwem kontynuuję już 14 lat - zastrzegł łowczy okręgowy Bartłomiej Kolanoś – swoją funkcję pełni od dwóch i pół… » więcej 2020-09-30, godz. 14:20 Alicja Wujec-Kaczmarek i dr Joanna Wawrzyniak o międzynarodowym projekcie malowania fresków - Program został podjęty we wrześniu zeszłego roku - dr Joanna Wawrzyniak przypomniała założenia programu z Erasmusa. - Czeska uczelnia z Litomyśla… » więcej 2020-09-29, godz. 13:53 Wacław Bortnik o pracy inspekcji weterynaryjnej, ASF i ptasiej grypie - Nie wchodzimy na siłę, staramy się pracować online – przyznał wojewódzki lekarz weterynarii Wacław Bortnik. » więcej 2020-09-28, godz. 15:17 Violetta Porowska o porozumieniu w prawicy oraz przygotowaniach do wewnątrzpartyjnych wyborów - To wielkie wydarzenie i wielka satysfakcja, że umowa koalicyjna została podpisana – oceniła Violetta Porowska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości i szefowa… » więcej 2020-09-28, godz. 14:50 Rajmund Miller o porozumieniu prawicy i sytuacji opozycji - Tak naprawdę dla nas to jest nieważne – powiedział o podpisaniu porozumienia w Zjednoczonej Prawicy poseł Platformy Obywatelskiej Rajmund Miller. » więcej 2020-09-25, godz. 17:54 Młodzieżowa Loża Radiowa o porozumieniu w Zjednoczonej Prawicy Gośćmi Młodzieżowej Loży Radiowej byli Ludwik Skubała (Młodzi Demokraci, Platforma Obywatelska), Arkadiusz Domeredzki (Federacja Młodych Socjaldemokratów… » więcej 2020-09-25, godz. 14:53 Dr Jolanta Maj o pracy zdalnej, która jest przyszłością - Przed pandemią pracowników zatrudnionych w ramach pracy zdalnej było relatywnie niewielu - przyznała dr Jolanta Maj z Politechniki Opolskiej. » więcej 2020-09-24, godz. 15:18 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O strajkach w kopalniach i konieczności reformy górnictwa Naszym gośćmi byli: dr Jerzy Szteliga - OPZZ Grzegorz Adamczyk - Solidarność Grzegorz Kuliś - BCC dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA dr Artur Żurakowski… » więcej 2020-09-24, godz. 12:03 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Tomaszem Kostusiem o wyborze szefa klubu KO, "Nowej Solidarności"… - Może Pan słyszał kiedy inauguracja "Nowej Solidarności"? Ja słyszałam o sierpniu, może że we wrześniu, ale nieszczęsna Czajka chyba pokrzyżowała… » więcej 2020-09-24, godz. 12:01 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą o tym czy jest porozumienie w Zjednoczonej… - Czy nadal można mówić „Zjednoczona Prawica”? Czy rozmowy już się dokonały i czy ten konflikt i kryzys jest już zażegnany? – pytała Magdalena Ogórek… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***