Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dariusz Krawiec o tym, czy umiemy pływać i jak…
2020-07-28, 14:24 Autor: Witold Żurawicki

Dariusz Krawiec o tym, czy umiemy pływać i jak zachowujemy się nad wodą

Dariusz Krawiec o bezpieczeństwie nad wodą w czasie wakacji
- W tym roku w naszym regionie nie było przypadku utonięcia - zastrzegł Dariusz Krawiec, wiceprezes Zarządu Okręgowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Biorąc poprawkę na niewielki obszar i skromną ludność regionu, to i tak ewenement w skali kraju. Od kwietnia – a pamiętajmy, że przez długi okres wszelkie kąpieliska były zamknięte z powodu koronawirusa - w Polsce utonęło już blisko 200 osób. Tylko w ostatni weekend – prawie 20.

- Przede wszystkim to jest przecenianie swoich umiejętności pływackich – wymienił nasz gość jako jako jedną z głównych przyczyn zagrożenia. Inne to brak znajomości topografii dna akwenu, alkohol. Blisko połowa wypadków śmiertelnych spowodowana jest spożywaniem alkoholu.

Chętnych do funkcji ratownika wśród młodzieży nie brakuje. Jednak zdarza się, że młody człowiek wyszkoli się (minimum dwa kursy zakończone egzaminami: pływacki i z udzielania pierwszej pomocy) za około 2,5 tysiąca złotych. Potem chce odzyskać te pieniądze, najlepiej jeszcze zarobić. I tutaj pojawia się problem, gdyż stawki oferowane przez administratorów akwenów oscylują wokół najniższej krajowej.

- Szukają zajęcia tam, gdzie lepiej płacą, na przykład nad morzem, albo wyjeżdżają za granicę, czasami do innej pracy – przyznał Dariusz Krawiec.

W sumie ratowników w naszym regionie jest około tysiąc. Pracujących w województwie – około 80 na tych kąpieliskach, którymi opiekuje się w tym roku WOPR.

Zobacz także

2020-09-21, godz. 14:23 Piotr Wach m.in. o tym czy istnieje jeszcze Zjednoczona Prawica i czy grożą nam przedterminowe wybory parlamentarne - Problemy Zjednoczonej Prawicy nie wynikają z działalności opozycji – zastrzegł Piotr Wach z Nowoczesnej, wiceprzewodniczący sejmiku województwa opol… » więcej 2020-09-18, godz. 15:00 Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej W naszej Loży uczestniczyli: Grzegorz Krukowski z PiS Jan Zimoch z Porozumienia Michał Maliński z Konfederacji Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-09-18, godz. 14:52 Marian Jagielski o zawodzie adwokata i działaniach Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu » więcej 2020-09-17, godz. 12:44 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O przemyśle futrzarskim oraz kredytach bankowych W debacie naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność Grzegorz Kuliś z BCC » więcej 2020-09-17, godz. 12:27 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Skurkiewiczem, sekretarzem stanu w MON o kampanii… » więcej 2020-09-16, godz. 15:20 Piotr Moc o jesiennej ramówce, nowych słuchowiskach, nowych prowadzących i "złotej" muzyce w Radio Opole - Idzie jesień i ochłodzenie, wracamy do studiów radiowych, ale też zabezpieczenia w związku z COVID-19. A nasza ramówka jesienna ruszy już w zasadzie od… » więcej 2020-09-16, godz. 15:19 Dr Jarosław Szarek o działalności IPN i dbałości o pamięć narodową - Przystanek Historia to miejsce, gdzie IPN opowiada o naszych dziejach, o naszej aktywności - powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytut Pamięci Narodowej… » więcej 2020-09-16, godz. 15:18 Dr Agnieszka Gawlik o tym, jak zorganizowana jest nasza służba zdrowia i jak poprawić jej funkcjonowanie - Wydaje mi się, że jest to krok naprzód – tak oceniła przekazanie kompetencji w zakresie zlecania testów na koronawirusa lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej… » więcej 2020-09-15, godz. 14:30 Bartosz Maziarz i Bartłomiej Pater o sytuacji na Białorusi i naszym bezpieczeństwie - Mamy patową sytuację na Białorusi – powiedział dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego. – Na pewno widzimy osłabienie Łukaszenki. - To jest… » więcej 2020-09-15, godz. 13:25 Ryszard Galla o tym, że opozycja powinna wychodzić ze swoimi propozycjami i uważnym przyglądaniu się rekonstrukcji… - Dogadywanie się rządzącym idzie jak po grudzie, a jeśli mówimy o opozycji to życzyłbym sobie by była bardziej mobilna - mówił w Loży Radiowej Ryszard… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***