Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa':…
2020-07-23, 15:00 Autor: Witold Żurawicki

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa": Ukraińscy pracownicy mile widziani. Branża turystyczna w opałach.

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa"
O kondycji opolskiej turystyki, a także sytuacji cudzoziemców w Polsce i na Opolszczyźnie rozmawialiśmy w debacie "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Naszymi gośćmi byli związkowcy: Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność i Jerzy Szteliga z OPZZ oraz ekonomista dr Artur Żurakowski.
- My zawsze zabiegaliśmy, by byli traktowani jak polscy pracownicy - stwierdził Grzegorz Adamczyk.

Dodał, że to właśnie Ukraińcy w największej mierze stali się ofiarami zamrożenia gospodarki spowodowanego pandemią. Wyjechali, a teraz gdy chcą wrócić, muszą przejść dwutygodniową kwarantannę.

- Część pracowników z Ukrainy jest na szczęście w dobrej sytuacji, bo nie patrząc na pośredników, usankcjonowani swój status w Polsce – powiedział Jerzy Szteliga.

Wyjaśnił, że cudzoziemcy, którzy nie korzystali z pośrednictwa agencji pracy są w dużo lepszej sytuacji. A chodzi o niebagatelną ilość ponad 400 tysięcy osób.

- 15 marca nie wiedzieliśmy co się stanie – przypomniał Artur Żurakowski. Także Ukraińcy w znacznej mierze z obawy przed koronawirusem uciekli z Polski do domu.

Jednocześnie przyznał, że sporym problemem dla cudzoziemców jest konieczność odbycia kwarantanny. Takiego rygoru nie ma w krajach zachodnich.

Jerzy Szteliga w kwestii problemów branży turystycznej podał, że w zeszłym roku turyści zagraniczni w restauracjach, hotelach i innych placówkach zostawili 60 miliardów złotych. I wszystko wskazuje na to, że w tym roku nie ma się co spodziewać najazdu turystów z zza granicy.

Artur Żurakowski podkreślił, że logistyka międzynarodowa w branży turystycznej praktycznie nie istnieje, a przecież mamy w kraju, w tym w naszym regionie, wielkie firmy turystyczne. Turystyka zagraniczna praktycznie stanęła.

Grzegorz Adamczyk z kolei wyraził obawę, że wrzesień – październik będzie okresem, który pokaże co z branżą się stanie. Nie dziwi się znacznym podwyżkom cen nad Morzem Bałtyckim, bo firmy, drobni przedsiębiorcy starają się zebrać gotówkę na przetrwanie.

Zobacz także

2020-09-10, godz. 15:22 Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" O recesji na Zachodzie i za oceanem, która może zagrozić Posce Naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Kuliś z BCC dr Witold Potwora z WSzZiA w Opolu » więcej 2020-09-10, godz. 14:40 Prosto z Sejmu: gościem Magdaleny Ogórek był wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed - To bardzo ciekawe spotkanie biznesu z rządem, ale także z opozycją - powiedział między innymi o Forum Gospodarczym w Karpaczu wiceminister rodziny, pracy… » więcej 2020-09-09, godz. 15:54 Bartłomiej Stawiarski o inwestycjach w Namysłowie i stanie finansów gminy - Przez pandemię straty w budżecie to około 4-5 mln złotych na 130 mln budżet - powiedział w Loży Radiowej burmistrz Namysłowa, Bartłomiej Stawiarski. » więcej 2020-09-09, godz. 15:53 Bartosz Kuświk o tym, jak uczcić powstania śląskie - Chodzi o to, by także poza Opolszczyzną pokazać, że mamy powstanie zakończone sukcesem - powiedział dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego… » więcej 2020-09-08, godz. 13:28 Dorota Piechowicz-Witoń o działalności trzeciego sektora w pandemii, inicjatywie lokalnej i Opolskiej Radzie Działalności… Dla organizacji pozarządowych to będzie pracowita jesień… O inicjatywie lokalnej, ale i o starcie głosowania na kandydatów do Opolskiej Rady Działalności… » więcej 2020-09-08, godz. 13:19 Lesław Tomczak o wyzwaniach dla oświaty na pandemiczny czas - Wspólnym mianownikiem tych dwóch instytucji jest dobro szkoły, ucznia i nauczyciela- wyjaśnił Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek… » więcej 2020-09-07, godz. 16:00 Violetta Porowska o rekonstrukcji rządu, kondycji PiS w regionie i celach politycznych - O tym, jak będzie rząd wyglądał po rekonstrukcji, na pewno poinformuje premier Mateusz Morawiecki – zastrzegła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta… » więcej 2020-09-07, godz. 15:00 Tomasz Kostuś o tym co dalej z "Nową Solidarnością" i o rekonstrukcji rządu - To kłopot przede wszystkim dla warszawiaków i tym którzy mieszkają na szlaku Wisły, mamy trudną sytuację pod względem ekologicznym, sanitarnym i środowiskowym… » więcej 2020-09-04, godz. 16:40 Młodzieżowa Loża Radiowa: Awaria "Czajki" - problem lokalny czy krajowy? Naszymi gośćmi byli: Konrad Muller z Mniejszości Niemieckiej Jan Zimoch z Porozumienia Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów » więcej 2020-09-04, godz. 16:04 Paweł Stauffer o nowych gwiazdach w Alei Gwiazd i swoim ulubionym zdjęciu z festiwalu - Pierwszą gwiazdę odsłanialiśmy 16 lat temu w atmosferze lekkiego skandalu i była to gwiazda Czesława Niemena – mówił Paweł Stauffer, opolski fotograf… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***