Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Joanna Wawrzyniak, Alicja Wujec-Kaczmarek i Sarka…
2020-07-17, 15:33 Autor: Witold Żurawicki

Dr Joanna Wawrzyniak, Alicja Wujec-Kaczmarek i Sarka Kucherova w Loży Radiowej o tworzeniu fresków w ramach międzynarodowego projektu

Dr Joanna Wawrzyniak, Alicja Wujec-Kaczmarek i Sarka Kucherova w Loży Radiowej
Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o międzynarodowym projekcie w którym biorą udział trzy uczelnie: opolska Wyższa Szkoła Bankowa, uczelnia z Eberswalde w Niemczech i z Litomyśla w Czechach.
Celem projektu „European Reflection in Fresco” realizowanego w programie Erasmus jest współpraca przy nauce i tworzenia fresków klasyczną metodą z czasów Michała Anioła.

- To jest metoda, która polega na ciężkiej pracy. I to naprawdę są freski, bo większość ludzi, którzy z nami rozmawiają, używają zamiennie słów "mozaika", "mural" , "graffiti", a freski to nie jest po prostu przykrywanie płaskich powierzchni farbą. Do malowania fresków używa się pigmentów mineralnych, które są rozcierane na zawiesinę i maluje się pędzlami z bobrowego ogona albo uszu dzika. Przygotowanie tej całej podstawy to jest wyprodukowanie czterech warstw tynku, które są nakładane po sobie na powierzchnie - opowiadała Alicja Wujec - Kaczmarek z WSB.

W Opolu są już 3 freski - w II Liceum Ogólnokształcącym, w świetlicy oraz przy gabinecie dyrektor i kolejny, który rozpoczął projekt w I LO im. Kopernika. - Kolejny powstanie w Litomyślu i być może powstanie zewnętrzny fresk w Opolu. Na temat lokalizacji prowadzone są negocjacje - powiedziała dr Joanna Wawrzyniak z WSB.

W projekcie uczestniczy strona czeska, którą w naszej audycji reprezentowała Sarka Kucherova z Litomyśla. Podkreślała, że współpraca międzynarodowa trwa już kilkanaście lat.

- Nasza szkoła pedagogiczna zaczeła współpracę z niemieckimi partnerami już około 15-16 lat temu. Ona opierała się na wymianach szkolnych, w której nauczyciele i uczniowie odwiedzali swoje szkoły i zostawali tam dwa tygodnie. To nie było jeszcze finansowane przez programy Erasmusa tylko przez czesko-niemiecką fundację.

Ale dwa lata temu niemiecka szkoła przyjechała do Litomyśla i wtedy też podkreślała, że chce uczestniczyć w programach Erasmusa. Erasmus wymaga trojki partnerów i potrzebowali jeszcze kogoś. Trzy dni później pojechałam na pewną konferencję a tam poznałam Alicję Wujec-Kaczmarek i tak rozpoczął się nasz projekt - opowiadała Sarka Kucherova.

Wszystkie panie zgodnie podkreślały, że wielką korzyścią projektu jest mozliwość poznawania ludzi, kultur i nawiązywanie przyjaźni.

Zobacz także

2020-09-09, godz. 15:53 Bartosz Kuświk o tym, jak uczcić powstania śląskie - Chodzi o to, by także poza Opolszczyzną pokazać, że mamy powstanie zakończone sukcesem - powiedział dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego… » więcej 2020-09-08, godz. 13:28 Dorota Piechowicz-Witoń o działalności trzeciego sektora w pandemii, inicjatywie lokalnej i Opolskiej Radzie Działalności… Dla organizacji pozarządowych to będzie pracowita jesień… O inicjatywie lokalnej, ale i o starcie głosowania na kandydatów do Opolskiej Rady Działalności… » więcej 2020-09-08, godz. 13:19 Lesław Tomczak o wyzwaniach dla oświaty na pandemiczny czas - Wspólnym mianownikiem tych dwóch instytucji jest dobro szkoły, ucznia i nauczyciela- wyjaśnił Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek… » więcej 2020-09-07, godz. 16:00 Violetta Porowska o rekonstrukcji rządu, kondycji PiS w regionie i celach politycznych - O tym, jak będzie rząd wyglądał po rekonstrukcji, na pewno poinformuje premier Mateusz Morawiecki – zastrzegła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta… » więcej 2020-09-07, godz. 15:00 Tomasz Kostuś o tym co dalej z "Nową Solidarnością" i o rekonstrukcji rządu - To kłopot przede wszystkim dla warszawiaków i tym którzy mieszkają na szlaku Wisły, mamy trudną sytuację pod względem ekologicznym, sanitarnym i środowiskowym… » więcej 2020-09-04, godz. 16:40 Młodzieżowa Loża Radiowa: Awaria "Czajki" - problem lokalny czy krajowy? Naszymi gośćmi byli: Konrad Muller z Mniejszości Niemieckiej Jan Zimoch z Porozumienia Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów » więcej 2020-09-04, godz. 16:04 Paweł Stauffer o nowych gwiazdach w Alei Gwiazd i swoim ulubionym zdjęciu z festiwalu - Pierwszą gwiazdę odsłanialiśmy 16 lat temu w atmosferze lekkiego skandalu i była to gwiazda Czesława Niemena – mówił Paweł Stauffer, opolski fotograf… » więcej 2020-09-04, godz. 14:38 Piotr Moc o tym jak Radio Opole włącza się w relacjonowanie festiwalu i koncercie grupy SBB - To był chyba 1981 rok i to była impreza towarzysząca festiwalowi czyli Rock Opole. Pamiętam, że wtedy grał zespół Perfect, Brygada kryzys, Bank. Byłem… » więcej 2020-09-03, godz. 13:47 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - debata o euro Przyjąć - nie przyjąć. A jeśli - to kiedy? O ewentualnym przyjęciu euro rozmawiali przedstawiciele pracodawców, związkowcy oraz ekonomiści. Naszymi gośćmi… » więcej 2020-09-03, godz. 12:23 Magdalena Ogórek rozmawia z ministrem Markiem Gróbarczykiem o kolejnej awarii oczyszczalni "Czajka" w Warszawie - Bardzo bym chciała zacząć od innego tematu, ale doskonale pamiętam, że oprócz spraw związanych z suszą, rozmawialiśmy ostatnio o Czajce i znów temat… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***